• BIST 105.268
 • Altın 163,674
 • Dolar 3,9702
 • Euro 4,6602
 • Trabzon 13 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 3 °C
 • Çalımbay şok oldu!
 • Sürekli Çalımbay'ı arıyorlar!
 • Şansını tüketti!
 • Çalımbay şok oldu!
 • Sürekli Çalımbay'ı arıyorlar!
 • Şansını tüketti!

10 Yıldır Dişe Diş Mücadele Ediyordu!

10 Yıldır Dişe Diş Mücadele Ediyordu!
Sonunda Pes Etti...

TMSF'nin peşini bırakmayan Halis Toprak, 10 yıldır verdiği mücadele sonunda pes etti ve...

 


Tüm mal varlığına el koyan TMSF'nin peşini bırakmayan Halis Toprak, 10 yıldır verdiği mücadele sonunda pes etti ve borçlarını ödemek istediğini söyleyerek TMSF'nin kapısını çaldı.

Fonun kontrolündeki mallarını yeniden geri alma şansı doğan Halis Toprak'ın bu şansı nasıl kullanacağı ise merakla bekleniyor.

Bilindiği gibi borçlarını ödemek için bir kaç kez TMSF ile masaya oturan Halis Toprak, protokolleri imzalamış ancak bu protokollerin hiçbirine uymamış ve mal varlıkları satışa çıkarılmıştı.

Fon tarafından satışa çıkan her malı için TMSF'ye karşı dava açan ve satışları önlemek amacıyla TMSF yöneticileri hakkında suç duyurularında bulunarak kamuoyu oluşturmaya çalışan Toprak, sonunda pes etti ve TMSF'den bir kez daha anlaşma talebinde bulundu.

TMSF, Ocak ayı sonuna kadar Halis Toprak'a mallarını satıp borcunu ödemesi için süre tanıdı ve mallarının satışını geçici olarak durdurdu.

TMSF, Şubat sonuna kadar Toprak'ın mallarını satmayacak. Eğer Halis Toprak bu süre içinde fona ödeme yapamazsa malları yeniden satışa çıkacak.

Mallarının satış sürecinde renkli basın toplantıları ve açıklamaları ile süreci lehine çevirmeyen çalışan Halis Toprak, bu kez Gazeteport'un konu ile ilgili soruları karşısında suskun kalmayı tercih etti.

Toprak, TMSF ile anlaşmak istediğini doğruladı ancak borcunu nasıl ödeyeceği konusunda bir açıklama yapmak istemediğini söyledi.


"10 YILDIR DİŞE DİŞ MÜCADELE ETTİ"


2001 krizinde Toprakbank'ın yaklaşık 879 milyon liralık borcu nedeniyle birkaç kez TMSF ile anlaşma yoluna giden Halis Toprak'ın bütün mal varlığına el konmuş ve şirketleri ile gayrimenkullerinin büyük kısmı kendisi ve fon tarafında satılmıştı.


"HACİZLER KALDIRILABİLİR"


TMSF'ye borcunu ödemek istediğini bildirerek süre isteyen Halis Toprak'ın, Şubat ayına kadar borcunun 3'te ikisini ödemesi gerekiyor.Fon borcunun bir kısmını ödeyen Halis Toprak'ın iyi niyetli olduğuna karar verirse borçları yeniden yapılandırıp malları üzerindeiki hacizler kaldırılarak kendisine devredilecek.


BORÇ SÜREKLİ ARTIYOR


2009 yılı Ocak ayında TMSF tarafında 132 milyon dolar ödeme emri gönderilen Halis Toprak'ın borcu temerrüt faizleri ile birlikte 10 ay içinde 290 milyon dolara çıkmıştı.


PROTOKOLLERE UYMADI


2004 yılında yapılan protokol ile TMSF’ye 500 milyon dolardan fazla borcu bulunduğunu kabul eden Toprak, Libadiye arsasının Emaar’a 402 milyon dolara satışından sonra hesaplaşma için tekrar masaya oturmuş ve 2008 yılının şubat ayında bir protokol imzalanmıştı. O protokolde Toprak Grubu'nun, TMSF’ye 140-150 milyon dolar borcu bulunduğu teyit edilmiş ve taraflar bu miktar konusunda anlaşma sağlamışlardı.


"BANA HAKSIZLIK YAPILIYOR" DİYE DİRETTİ


Borcun vadesinde ödenmesi,Toprak Grubu'nun TMSF aleyhine açtığı davalardan vazgeçmesi durumunda Toprakbank’tan kullandığı usulsüz krediler nedeniyle aleyhine açılan 30-40 milyon dolarlık mali sorumluluk davaları dışında taraflar anlaşacaklardı. Ancak, Halis Toprak’ın sürekli protokolleri iptal ederek borcunu ödemeK istememesi ve kamuoyuna “Borcumdan fazlasını zorla ödettiler. Haksızlık yapılıyor” diye diretmesi, TMSF ile gerginliğin artmasına neden olmuş ve TMSF varlıkları satış kararı almıştı.

"TAHSİLAT 279 MİLYON DOLARI BULDU"


Kararın ardından Toprak Holding'e ait şirketler ve gayrimenkuller bir bir satışa çıkarıldı. Libadiye ve Beykoz'daki arsa, Toprak Center ve Aslanlı Köşk, TMSF tarafından satıldı.

Diğer varlıkların satışı ile birlikte Toprak Grubu'ndan bugüne kadar yapılan tahsilat tutarı yaklaşık 279 milyon doları buldu. Ancak temerrüde düşen protokollar nedeniyle mevcut borcun faizi her geçen gün katlanarak büyüyor.


"HALİS AĞA" ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞTI


TMSF kaynakları açtığı davaları peşpeşe kaybeden Halis Toprak'ın uzlaşma için kendilerine geldiğini belirterek, "Biz baştan bu yana işadamı olması nedeniyle yeterince imtiyazlı davrandık. Ancak o hiçbir zaman sözünde kurmadı. Yaptığımız her protokolü birkaç gün sonra çeşitli bakanları tanıdığını söyleyerek bozdu. Sorunu uzlaşarak çözmek yerine uzatarak zaman kazanmaya çalıştı. Satılan varlıkları için dava açtı. Davalar aleyhine sonuçlanmaya başladığında yine uzlaşmaya geldi. Son bir kez daha kendisine bir imkan tanıdık." şeklinde konuştu.


"HARCAMALARI DİKKATİMİZDEN KAÇMIYOR"


Kendi üzerine resmi hiçbir varlığı kalmadığını beyan ederek, İngiltere tatil yapan ve binlerce lira nafaka ödeyen Halis Toprak'ın "Emekli maaşımla geçiniyorum" diye sözlerinin inandırıcı bulunmadığını söyleyen kaynaklar Toprak'ın yaptığı harcamaların TMSF'nin gözünden kaçmadığını da belirtiyorlar.


"BU BORÇ İLELEBET SIRTINDA OLACAK"


TMSF'nin amacının amme alacaklarının en yüksek bedelle tahsil edilmesi olduğunu ifade eden kaynaklar şu açıklamada bulundu:"Bu borç halkın alacağıdır ve TMSF'nin bu alacağı tahsil etme gibi bir görevi vardır. Toprak'ın bizim kontrolümüze geçen varlıkları olduğu gibi kendi üzerinde olmayan varlıkları da sözkonusu. Ancak, bizim kontrolümüzdeki şirketleri de satma hakkı var. Halis Toprak, bu borçları ödemekle yükümlü, ilelebet de bu borç sırtında olacak. Biz her zaman olduğu gibi bir kez daha kendisine bir fırsat verdik. Fon kurulu borçlarını ödeme konusunda iyiniyetli olduğuna karar verirse borçları yeniden yapılandırılacak ve malları üzerindeki hacizler kaldırılarak kendisine devredilecek. Şu anda üzerinde anlaşılan bir protokol yok. Şubat ayından sonra yapılacak ödemeye göre fon kurulu malların satışı ya da devri konusunda karar verecek".

KALAN BORÇ NE KADAR?

Kaynaklar, yapılan tahsilatlar sonrasında Toprak'ın TMSF'ye

olan borç miktarı ve fonun elinde olan mal varlıkları hakkında bilgi vermekten kaçınıyorlar.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan tepki!21 Kasım 2017 Salı 10:35
 • TSK'dan birliklere bu emir geldi!21 Kasım 2017 Salı 10:32
 • Hemşirenin 13 yıl süren uyanıklığı!21 Kasım 2017 Salı 10:29
 • Kaldırımdaki karı kocayı ezdi21 Kasım 2017 Salı 10:27
 • Denizde korku dolu anlar!21 Kasım 2017 Salı 10:25
 • Bakandan yaz saati açıklaması!21 Kasım 2017 Salı 10:14
 • Gazi babasını ziyaret eden Koreli Ayla, gözyaşlarına boğuldu20 Kasım 2017 Pazartesi 23:13
 • Kontrolden çıkan motosiklet otomobile çarptı20 Kasım 2017 Pazartesi 23:05
 • Yılın ilk karı düştü20 Kasım 2017 Pazartesi 23:03
 • Külliye'de sürpriz görüşme!20 Kasım 2017 Pazartesi 23:00
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.