• BIST 104.539
 • Altın 163,366
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999
 • Trabzon 7 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -2 °C
 • İşte Trabzonspor’un Sivasspor muhtemel 11'i...
 • Çalımbay iki futbolcusunu çok övüyor...
 • Çalımbay o futbolcuyla baş başa görüştü...
 • İşte Trabzonspor’un Sivasspor muhtemel 11'i...
 • Çalımbay iki futbolcusunu çok övüyor...
 • Çalımbay o futbolcuyla baş başa görüştü...

1982 Anayasası tümden kaldırılıyor

1982 Anayasası tümden kaldırılıyor
Mecliste son aylarda yoğun bir şekilde görüşülen yeni anayasa çalışmalarında köklü değişiklikler ve yenilikler yapılması için gayret sarf ediliyor. AK Parti komisyonda yeni anayasaya onay çıkmaması durumuna karşı farklı yöntemler bulmaya çalışıyor.

 AK Parti’de gündeme gelen yöntem: Anayasada yapılan bir değişiklikle veya eklenecek bir geçici madeyle 82 Anayasası tümden kaldırılacak. Değişiklikle aynı zamanda Meclis’ten geçirilecek yeni anayasa metninin Köşk onayı aranmaksızın doğrudan referanduma sunulması sağlanacak.

TBMM Uzlaşma Komisyonu’ndan sonuç alınamaması halinde yeni anayasa projesini hayata geçirmeye kararlı olan AK Parti, bunun için “yöntem” arayışında. AK Parti, komisyondan ortak bir metin çıkmaması halinde başvurabileceği formülleri netleştiriyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu konuda “B” planlarını, “Gerekirse kendi teklifimizi gündeme getiririz. Deferanduma sunulması noktasında BDP ile müşterek adım atabiliriz” açıklamalarıyla ortaya koyarken, “C” planı ise AK Partili Uzlaşma Komisyonu üyesi, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’dan geldi. İyimaya ‘kurucu referandum’ içeren radikal önerisini, Erdoğan’ın yeni anayasa konusunda görüşlerini yazdığı Yeni Türkiye Dergisi’nin anayasa özel sayısında yayımlanan makalesinde açıkladı.

İşte C planı!

İyimaya’nın önerdiği modele göre, ilk etapta Meclis’te yeni anayasaya özel bir görüşme, kabul ve yürürlük usulü düzenlenecek. Bu bir anayasa değişikliğiyle olacak. Bu değişiklik ise ya mevcut anayasanın, anayasa değişikliklerinin nasıl yapılacağını düzenleyen 175. maddesi değiştirilerek ya da bu yönde anayasaya bir geçici madde eklenerek gerçekleştirilecek.

1982 Anayasası’nın tümüyle yürürlükten kaldırıldığını da hükme bağlayacak bu değişiklikle, yeni anayasanın Meclis’te görüşülme, halkoyuna sunulma ve yürürlüğe girme usulleri de belirlenecek. Bu çerçevede Meclis’ten geçirilecek yeni anayasa metninin Köşk’ün onayı aranmaksızın, ‘Meclis’in anayasa teklifi’ olarak doğrudan TBMM Başkanı tarafından referanduma sunulacağı, geçerli oyların yarısından çoğunu alması halinde de kabul edilmiş sayılarak yürürlüğe gireceği, halkoyuna sunulan ve kabul edilen metinlerin ‘anayasa yargısı denetimine tabi olmayacağı’ hükme bağlanacak. Aynı değişiklik kapsamında, anayasa teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda normal bir kanun gibi ‘genel esaslara’ tabi şekilde görüşülmesi de düzenlenecek. Böylece yeni anayasa metni, anayasa değişikliklerinde uygulanan şartlar aranmaksızın Genel Kurul’da normal bir kanun gibi ele alınacak. Yani “2 turlu görüşme”, “gizli oylama”, “nitelikli çoğunluk” gibi şartlar aranmayacak.

Değiştirilmez 4 madde

Yeni anayasanın hayata geçirilme usullerine ilişkin yapılacak anayasa değişikliğinde, yeni anayasanın ilk 4 maddesinin, yürürlükten kaldırılan 1982 Anayasası’nın ilk 4 maddesinden oluşacağı hükümüne de de yer verilecek.

4. yargı paketi Başbakan’a sunuldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Yargı Reformu Çalışma Toplantısı’nda bazı bakan ve milletvekilleriyle bir araya geldi. Başbakanlık Yeni Bina’da gerçekleşen toplantı, saat 14.40’te başladı. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanı sıra bazı hukukçu milletvekilleri katıldı. Toplantıda Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘4’üncü Yargı Reformu Paketi’ ile İnsan Hakları Eylem Planı Başbakan’a sunuldu.

AK Partili Şentop: Muhalefetle anlaşılırsa mümkün

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Uzlaşma Komisyonu üyesi Mustafa Şentop, VATAN’ın İyimaya’nın “kurucu referandum” önerisiyle ilgili sorularını yanıtlarken, bunun parti yetkili kurullarında görüşülüp karara bağlanmış bir formül olmadığını, ancak yeni bir anayasa yapılacaksa bunun için yeni bir kanunlaşma usulü belirlemenin de gerekli olduğunu söyledi. Kurucu referandum önerisinin ancak muhalefet ile mutabakat sağlanması halinde hayata geçirilebileceğini, çünkü bunun için öncelikle anayasaya geçici madde ekleyecek bir anayasa değişikliği yapmak gerektiğini ifade eden Şentop, “Bu yöntem konusunda uzlaşma olmazsa, böyle bir geçici maddeyi referanduma götürmek yanlış olur. Çünkü bunun referanduma sunulması da uzun bir süreç gerektirir” dedi.

‘Millet yetkisini kullanacak’

AK Partili Ahmet İyimaya, yeni anayasayla ilgili önerdiği modelin gerekçesini açıklarken, anayasanın mevcut 175. maddesinin “en alt seviyede seyreden uzlaşma zaafı nedeniyle soruna çözüm üretemediğini” söyledi. “Bu durumda tek seçenek, kurucu referandum usulüne başvurmaktır” diyen İyimaya, “Yeni bir anayasa taslağı, doğrudan millete sunularak toplumsal sözleşmeye dönüştürülebilir” diye konuştu. İyimaya sözlerine şöyle devam etti: “Siyaset kurumunun gerçekleştiremediğini, millet doğrudan müdahale ederek ve yetkisini kurucu referandum yoluyla bizzat kullanarak tahakkuk ettirmektedir. Kurucu referandum usulünde millete sunulan metin, meclisin kabul ettiği bir anayasa değil, ‘anayasa teklifi’dir. Teklifi kurucu referanduma aktaran, Meclis’i temsilen onun Başkanıdır.”

 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.