• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 14 °C
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 1 °C
 • Trabzonspor kurmayları Çalımbay’ın önüne Eto’o dosyasını koydu
 • Rıza Çalımbay trabzonhaber'e konuştu!
 • İşte Ak Parti’nin incelemeye aldığı belediyeler!
 • Trabzonspor kurmayları Çalımbay’ın önüne Eto’o dosyasını koydu
 • Rıza Çalımbay trabzonhaber'e konuştu!
 • İşte Ak Parti’nin incelemeye aldığı belediyeler!

Abdullah Gül: Yolsuzluk varsa üstü kapanamaz

Abdullah Gül: Yolsuzluk varsa üstü kapanamaz
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Abdullah Gül, Türkiye’de son 10 yılda köklü reformlar yapıldığını belirterek, “Bütün bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlışlık söz konusu olursa bunların üstü kapanmaz, kapanamaz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tören sonrası yapılan resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin İstanbul merkezli yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası emniyet görevlilerinin görevden alınması, paralel devlet iddiaları, rüşvette adı geçen bakanların istifası, soruşturmanın metodu ve hükümetin soruşturmaya itirazını sorması üzerine Gül, bu sorunların hepsine tek tek cevap veremeyeceğini ifade etti.

YARGI BAĞIMSIZDIR

Tüm cevapları içinde barındıran kapsamlı cevap vereceğini söyleyen Gül, Türkiye’de son 10 yılda siyasi, hukuk alanlarında köklü reformlar yapıldığını belirterek, “Bütün bunların yapıldığı bir ülkede herhangi bir yolsuzluk veya yanlış söz konusu olursa bunların üstü falan kapanmaz, kapanamaz. Önce bunu bilin. Çünkü Türkiye bundan 15-20 sene önceki Türkiye değil. O bakımdan önce buna herkesin rahat olması gerekir” dedi.

İddia edilen yolsuzluk konularının mahkemeye, yargı sürecine taşındığını kaydeden Gül şöyle devam etti: “Yargı Türkiye’de hepimiz biliyoruz ki, hem bağımsız hem de tarafsız bir yargı. Demokratik hukuk sistemi içinde böyle. Şimdi yargıya, mahkemeye ulaşan bu şeyleri mahkeme gayet titiz bir şekilde şüphesiz ki, değerlendirecek ve inceleyecek ve neticede eminim ki hiç kimsede soru işareti bırakmayacak şekilde, neticede bütün bu bahsi geçen tartışmalar ve iddialarla ilgili nihai kararını mahkeme verecektir. Dolayısıyla şu anda yargı sürecinin çalışmasını ve neticede meselenin aslı ne ise ortaya çıkartmasını herkesin beklemesi gerekir. İnanıyorum ki mahkemeler bunu en doğru şekilde neticeye ulaştıracaktır.”

Gül, Türkiye’de mahkemelerin bağımsız olduğunu, doğru ne ise Türk milleti adına mahkemelerin bu kararı vereceğini belirtti.

HERKESİN İDEOLOJİSİ VARDIR

“Devletin içindeki yapılanmalar” konusunda gelen soruya da değinen Gül, şunları söyledi: “Demokratik hukuk devletinde, devlet kurumlarında çalışan, bu Silahlı Kuvvetler olur, emniyet, yargı olur bu, veyahut da devletin başka kurumları olur. Bu kurumlarda çalışanlar hepsinin bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri olabilir. Farklı siyasi akımlara bağlı olabilirler. Ama bunların hepsi devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Ama devlet işleri, kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi ve anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları bağlar. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz ve hiçbir dayanışma söz konusu olamaz. Bütün demokratik hukuk devletlerinde bu böyledir. Bu, bugün için de dün için de bundan sonrası için de bir temel ilkedir, açık söyleyeyim.”

Gül, bugün bazı şeylerden şikayet edildiğinin altını çizerek, “Yargı süreci diyoruz, bazı şeyler. Dün de bu tip şeyler oluyordu” dedi. Başından beri bu tip yanlışlara her zaman dikkat çektiğini belirten Gül, “Bütün bunlar demokratik, hukuk devleti ilkelerinin en gelişmiş ülkelerdeki gibi, Türkiye AB ile müzakere yapan bir ülke, çıkarttığımız bir çok kanun, reform ve yasalarda, bu paralelde hep çıkardık. Dolayısıyla bunların uygulanmasına her dönemde dikkat edilmesi gerekir” dedi.

‘Başbakan gelsin duyarsınız’

Başbakan Erdoğan ile istifa etmesi gündemde olan bakanlarla ilgili konuştuklarını dile getiren Gül şu ifadeleri kullandı:

“Başbakan’ın çeşitli düşünceleri var. Ben de kendi düşüncelerimi paylaştım. Hazırlıklarını, değerlendirmelerini yapıyor. Kendisi yurtdışına gitti. Gelince görüşeceğiz. Ve o zaman duyacaksınız. Yapılacak şey sakin bir şekilde şeffaf bir ülkede işler nasıl oluyorsa bu şekilde olmasını hep beraber takip etmek. Düşünceler, görüşler yazılır çizilir bunlara ne kadar ilkeli bir şekilde bakılırsa bu memleketin yaranına olur. İlkeli dediğim de demokratik hukuk devletinde standartlar nasıl oluyorsa öyle olacaktır. Bunun dışında ne söylesem polemiğe girmek olur.”

Gül, “Bu 4 bakandan biri yeni kabinede önünüze gelirse onaylar mısınız” sorusuna “Sayın Başbakan ile konuştuktan sonra o açıklar. O zaman görürsünüz” cevabını verdi.

Önemli olan yeni yanlışlar yapmamak

Cum­hur­baş­ka­nı Gül, törendeki konuşmasında “­Bu ül­ke he­pi­mizin ül­ke­si, va­tan he­pi­mi­zin va­tan­dı­r’­’ di­ye­rek, si­ya­si ta­ri­he ba­kıl­dı­ğın­da her­ke­sin çek­ti­ği acı­lar ve üzün­tü­ler ol­du­ğu­nu ifa­de et­ti. Gül, “A­ma ne ya­pa­lım ki, ken­di evi­miz. Önem­li olan ken­di evi­miz­de­ki yan­lış­la­rı fark edip, bun­la­rı dü­zelt­me az­mi­ni or­ta­ya koy­mak’­’ di­ye ko­nuş­tu. Tür­ki­ye­’nin bi­li­nir ve say­gı du­yu­lan bir ül­ke ha­li­ne gel­dik­ten son­ra kay­nak­la­rın kül­tür ve sa­na­ta ayır­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni ifa­de eden Gül, önem­li olan şe­yin en ge­liş­miş de­mok­ra­tik hu­kuk dev­let­le­rin stan­dart­la­rı­na ulaş­mak ol­du­ğu­nu kay­det­ti. Gül, hâlâ alı­na­cak me­sa­fe­nin ol­du­ğu­nu ifa­de et­ti. Bu yüz­den re­form sü­re­ci­nin de­vam et­me­si ge­rek­ti­ği­ni vur­gu­la­yan Gül, Ah­met Ka­ya­’ya ya­pı­lan hak­sız­lık­la­ra kar­şı eşi ve ai­le­si­ne söz ko­nu­su ödü­lün ve­ril­di­ği­ni söy­le­di. Gül, ‘’­Bü­tün bun­lar as­lın­da ye­ni ha­ta­la­rın ya­pıl­ma­ma­sı için. Ye­ni yan­lış­la­rın ya­pıl­ma­ma­sı için atı­lan adım­lar­dır. Önem­li olan yü­rü­dü­ğü­müz yol­da ye­ni yan­lış­lar yap­ma­mak­tı­r’­’ de­di.

Aleykümselam demeye geldim

Çankaya Köşkü’ndeki törende konuşan Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, “Ahmet Kaya bu ülkenin itirazlarını cesurca dillendiren bir sanat adamıydı. Ve bu ödülün de en şaşırtıcı yanı bu oldu” dedi. Kaya şöyle devam etti:

“Eşim Paris’te yaşadığı fiili sürgün zamanlarında sesini ülkesine duyurmak istemiş ve ‘Dünyanın bütün dillerine ve ırklarına eşit mesafede duran ama bir kimlik belirtmek istediğinde Kürt asıllı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Ben kendisine sadakat göstermesini isteyecek tüm sistemleri reddedecek kadar özgür biriyim. Hukuk tarihi beni yargılayan ve bana ceza verenleri kendi gurur tablosuna tabii ki eklemeyecektir’ demişti. Ben bu ödülü onun değerlerini ve onun gibi bu topraklarda incitilmiş, kırılmış tüm kadim kültürlerine eşim şahsında bir selam olarak algılayıp ‘aleykümselam’ demeye geldim.”

AHMET KAYA’NIN ÖDÜLÜ EŞİNE

Ödülleri kazananları tekrar tebrik eden Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından ödülleri sahiplerine verdi. Müzik alanında ödüle layık görülen Ahmet Kaya’nın ödülünü eşi Gülten Kaya aldı. Gül, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ödülünü Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya’ya verdi. Tarihi Kentler Birliği ödülünü ise Birlik Başkanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Birliğin eski başkanı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile birliğin Danışma Kurulu Başkanı Metin Sözen birlikte aldı. Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün ödül sahipleriyle fotoğraf çektirmesinin ardından resepsiyona geçildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • OHAL 5. Kez Uzatıldı!17 Ekim 2017 Salı 20:14
 • Meclis’te FETÖ tartışması17 Ekim 2017 Salı 18:41
 • Kerkük'e yeni Vali!17 Ekim 2017 Salı 18:22
 • İşte Ak Parti’nin incelemeye aldığı belediyeler!17 Ekim 2017 Salı 17:38
 • Polis servisine bombalı saldırı!17 Ekim 2017 Salı 17:36
 • Hatay'dan kahreden haber!17 Ekim 2017 Salı 17:30
 • İzmir'de FETÖ operasyonu17 Ekim 2017 Salı 16:47
 • Yıldırm ve Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi!17 Ekim 2017 Salı 16:43
 • Maden ocağında göçük!17 Ekim 2017 Salı 15:50
 • Ak Parti Pekşen için harekete geçti!17 Ekim 2017 Salı 15:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.