1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Trabzonspor gol vuruşlarına çalıştı
Alex'in Türklüğünü(!) kullandılar

Alex'in Türklüğünü(!) kullandılar

Türkiye'nin önde gelen ekonomik sivil toplum kuruluşunun Genel Başkanı ve Trabzonspor Kongre Üyesi Nurettin Özgenç yaptığı açıklamalarla olay yaratacak..

A+A-

 Türkiye'nin önde gelen ekonomik sivil toplum kuruluşunun Genel Başkanı ve Trabzonspor Kongre Üyesi Nurettin Özgenç Fenerbahçe'nin şampiyonluğu ile ilgili olay yaratacak açıklamalarda bulundu..İşte Nurettin Özgenç'in açıklamaları;Fenerbahçe heyetinin Aziz Yıldırım başkanlığında ligin bitimine doğru kalan maçlarda bir "azizlik" yaşanmaması için Alex'in Türk vatandaşlığına geçirilmesi bahane edilerek Başbakanlığa bir ziyarette bulunmuştur. Bu ziyaretten sonra oynanan maçlar artık bir bakıma formalite olmuştur. İlk belirtisi ziyaretin gerçekleştiği hafta oynanan Bucaspor-Fenerbahçe maçının amacına ulaştığının en bariz örneğidir. FB' nin 3-1’lik mağlubiyeti ile devam eden maç bu takımın lehine verilen haksız bir penaltı sayesinde maçın kaderini değiştirmiştir. Oysa spor yorumcularının penaltı olmadığı konusunda hem fikir olduğu hakemin penaltı kararı Fenerbahçe'yi motive etmiş olmasından maçı 5-3 gibi üstün bir skorla kazanmıştır. Benzer bir şekilde Fenerbahçe- Ankaragücü maçının da aynı olması akıllara şampiyonluğu hangi takımın kazanacağının işaretinin verildiği şüphesini getirmektedir. Türk Vatandaşlığı Kanunu madde 11- (e) bendine göre Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda; yeteri kadar Türkçe konuşabilmek, şartı aranırken uzun zamandır ülkemizde bulunmasına rağmen üç kelime Türkçe konuşmayan biri Türk vatandaşı nasıl olabilir? Alex'in vatandaş olabilmesinin yolu Başbakanlık Merkez Bina olmadığından Başbakan'ın desteğinin alınmak istenmesi şüphe uyandırmıştır. Ziyaret esnasında yapılan ‘Bir aksilik olmasın’ şeklindeki destekleyici sözün sarf edilmesi ise bir yerde ihsası rey gibidir. Çünkü ligin bitimine beş hafta kala yapılan ziyaret ile hakemlerin etkilenmemesi mümkün değildir. Bu kabul şampiyonluğun en büyük adayı olan Trabzonspor'un aleyhine olmuştur. 


Fenerbahçe hakemler sayesinde alınan haram puanlar ile şampiyon olmuştur 


Daha sonra oynanan maçlarda hakemler tarafından verilen kelepir penaltılar ile maçlar Fenerbahçe lehine çevrilmiştir bu sayede alınan haram puanlar ile Fenerbahçe şampiyon yapılmıştır ve Trabzonspor İstanbul dükalığına mağlup ettirilmiştir. Bu ziyaret her ne kadar Alex'in Türk vatandaşlığına alınması için gerçekleştiği söylense de Trabzonspor taraftarlarınca öyle algılanmamıştır. Trabzonspor bu yıl şampiyon olamamışsa bunda Yönetimin, teknik heyetin ve oyuncularının hatası olmasının yanında en büyük etken konu ile ilgisi olmadığı halde Başbakanlığa yapılan bahane ziyarettir. Kim ne derse desin Trabzonspor'un şampiyon olamamasının faturası lig bitimine beş hafta kala Fenerbahçe heyetine randevu verilmesine bağlanacaktır. Hâlbuki Trabzonspor bu yıla oldukça iyi başlamıştı. Türkiye Kupası’ndan elenmeye razı gelmiş ve lig şampiyonluğunda iddialı olan iki takımdan biriydi. Takımda ilk yarıya göre her ne kadar performans düşüklüğü olsa dahi skor itibariyle iyi sonuçlar alıyordu. Lakin şampiyon olamadı bunda takım oyuncularının önemliği noksanlığı tartışılmaz bir durumdur. En yakın rakibinden 9 puan önde iken rehavete kapılıp maçlara gereken önemi vermeyip şampiyonluk ruhuyla oynamayıp puan kaybına sebep olunmuştur. 


Trabzonspor taraftarı şampiyonluğa şartlanmıştı 


Trabzonspor şampiyon olamazsa büyük hayal kırıklığı yaşanacaktır demiştim nitekim de öyle oldu Trabzonspor kendi hatalarının yanında diğer önemli etkenler sayesinde şampiyon olamadı. Oysa kent insanı ve taraftarı şampiyonluğa adeta şartlanmıştı ama maalesef arzu edilen şampiyonluğa bir türlü kavuşulamadı. Bazı endişelerimizden dolayı olağanüstü bir durum olmaz ise Türkiye lig şampiyonluğu kupasını büyük ihtimalle Trabzonspor'un kazanacağı kanaatinde olduğumu ifade etmiştim. Çeyrek asırı aşkın bir zamandan beri şampiyon olamamış bazı yıllarda ise şampiyonluğu kıl payı kaçırmış bir Trabzonspor'un bu yıl kupayı alamaması için bir neden yoktur demiştim ama bu kararımda yanılmışım Aziz Yıldırım'ın Alex'in vatandaş olabilmesi bahanesiyle Başbakanlığa yapacağı ziyareti hesap edememiştim! Şampiyonluk yolunda yapılan bazı "Ali Cengiz" oyunlarından ötürü endişelerimi dile getirmiştim. Bunlar sırasıyla şu şekildeydi; şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen Trabzonspor için geçmişte olduğu gibi şimdi de spekülatif haberler yapılabilir. Takımı hedefe taşıyan futbolcular için fahiş transfer rakamları ortaya atılarak futbolcuların kafası karıştırılmak istenebilir. Bu tür söylemlere asla itibar edilmemeli. Hakemleri etkilemek için Trabzon'un kazandığı penaltılara ve maçlara bakılmalı gibi şaibeli sözler sarf edilerek spor kamuoyunun kafası bulandırılabilir. Bu veya benzer açıklamalar ile alınan galibiyetlere gölge düşürülmek istenebilir. Geçmişe bakıldığında sporda ve siyasette hep yapıla gelmiş entrikalardır. Lig bitimine az bir süre kala her türlü oyun oynanabilir. Trabzonspor camiası birlik ve beraberlik içerisinde birbirleriyle kenetlenerek oynanacak olan oyun ve entrikalara karşı uyanık olmalı. Futbolcularda bahane ve mazeret üretmeyip çıkıp hünerlerini göstermeli. Demiştim ve dediklerimde de ne derece haklı olduğum şimdi anlaşılmış oluyor. 


"Yiğido" demeyle Yiğit olunmuyor 


Sivasspor ligin kaderini belirleyecek maçta kendi saha ve seyircisi önünde oynamasına rağmen maçla ilgili çıkan söylentileri doğrular bir şekilde vasat futbol oynayarak haklı olarak kafalarda kuşku oluşmasına neden olmuştur. Oysa kendilerini 'Yiğido' diye adlandıranlar, maça çıkıp yiğitçe mücadele etmeliydi. Özellikle kalecinin yediği goller sorgulanmalı. Sivasspor şampiyonluğun belirleneceği maçta kendisine yakışır futbol oynamamıştır. Fenerbahçe maçı herhangi bir maç gibi görülemezdi. Şampiyonluğu Anadolu takımının kazanabilmesi için gayret göstereceğine, İstanbul takımında kalmasına sebep olmuştur. Öyle kendi kendine "Yiğido" demeyle yiğit olunmuyor. Sivasspor yiğitliğini sahada oynadığı futbol ile göstermeliydi. 


Trabzonspor'un bu yıl şampiyon olamamasının sebebi takım içinde aransa da bana göre en büyük etken bir bahaneyle başbakanlığa yapılan ziyarettir. Gerçekleşen ziyaret sonrası Fenerbahçe'nin kazandığı penaltılara ve maçlara bakılmalıdır. Kelepir penaltılarla maçların kaderi değiştirilmiştir ve kazanması sağlanmıştır. Alınan haram puanlarla Fenerbahçe şampiyon yapılmıştır. Önümüzdeki sezon bunların tekrar yaşanmaması için Trabzonspor’un geçen sezon Bursaspor'u şampiyonluğa taşımakta gösterdiği desteği diğer takımlarda şampiyonluk yarışında önde olan Anadolu takımından esirgememeli.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum