• BIST 105.381
  • Altın 147,241
  • Dolar 3,4893
  • Euro 4,1870
  • Trabzon 25 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 17 °C

Ankara'nın doğusu ve GAP'a özel fon

Ankara'nın doğusu ve GAP'a özel fon
Çözüm süreci, iş dünyasının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya olan ilgisini artırıyor. TÜSİAD Bölgesel Kalkınma Komisyonu Başkanı Kadooğlu, “Barış süreci Türkiye’yi büyütecek” dedi.

TÜSİAD ve TÜRKONFED, ilkini geçen haziranda Cizre’de gerçekleştirdikleri “Doğu ve Güneydoğu Yatırımcı Danışma Konseyi” toplantısının ikincisini dün Batman’da düzenledi. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Cizre’de yaptığı konuşmada “Çözüm sürecine yatırım için buradayız” dediğini hatırlatarak, “Şimdi de çözüme yatırıma devam ediyoruz’ demek için buradayız. Bölgedeki ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaya kararlıyız” dedi.

Uluslararası yatırımcı

Bölgede yatırım ortamının iş insanları tarafından sürekli izleneceği bir mekanizma oluşturdukları bilgisini veren Yılmaz, şunları aktardı: “Belirli aralıklarla, başta üyelerimiz olmak üzere, ulusal ve uluslararası yatırımcıları bölgeye davet ederek, yatırım imkanlarını tanıtmayı ve yeni yatırımların bölgeye yönelmesine cesaret vermeyi arzu ediyoruz.”

Barış bizi büyütecek

Cizre’de bir gemi oluşturduklarını, Batman’da da bu gemiyi Dicle’ye indirdiklerini vurgulayan TÜSİAD Bölgesel Kalkınma Komisyonu Başkanı Tarkan Kadooğlu ise şunları vurguladı: “Şiddetin yerine ekonomiyi, yatırımı konuşuyoruz. Barış süreci Türkiye’yi büyütecek. Buradan geri adım yok. Yoksa yüreği yanan analardan kurtulamayız.” TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça da, aynı sektörde farklı bölgelerde iş yapanları bir araya getirmek ve ortaklıklara aracılık etmek için “Bölgeler Arası Ortak Girişim Projesi” başlattıklarını açıkladı.

Ankara’nın doğusu ve GAP’a özel fon

Ab­ra­aj Ca­pi­tal Or­ta­ğı Le­vent Ye­şil­dağ, sa­de­ce Do­ğu ve Gü­neydo­ğu Ana­do­lu­’da­ki pro­je­le­re ya­tı­rı­mı amaç­la­yan ye­ni bir fon oluş­tur­duk­la­rı açık­la­dı. Ye­şil­dağ, “Bu fo­nun yüz­de 50’si de GA­P’­a ya­tı­rım ya­pa­ca­k” de­di.

Do­ğan Hol­ding adı­na söz alan Vol­kan Vu­ral, böl­ge­de iki ma­den­ci­lik pro­je­si üze­rin­de ça­lış­tık­la­rı bil­gi­si­ni ve­rir­ken, Aziz Zap­su gı­da pe­ra­ken­de­ci­li­ği için ara­yış­ta ol­duk­la­rı­nı be­lirt­ti. Sa­ray Hol­ding Baş­ka­nı Sa­mi Öz­dağ da böl­ge­de bir te­sis kur­mak is­te­dik­le­ri­ni açık­la­dı. Aves Baş­ka­nı Se­nan İdin ise 20 mil­yon li­ra ya­tı­rım­la Si­lo­pi­’de in­şa et­tik­le­ri ta­rım ürün­le­ri si­lo­su­nun ya­kın­da açı­la­ca­ğı­nı söy­le­di.

BUGÜN GAZETESİ

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.