• BIST 104.539
 • Altın 163,549
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999
 • Trabzon 6 °C
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 6 °C
 • İşte Trabzonspor’un Sivasspor muhtemel 11'i...
 • Çalımbay iki futbolcusunu çok övüyor...
 • Çalımbay o futbolcuyla baş başa görüştü...
 • İşte Trabzonspor’un Sivasspor muhtemel 11'i...
 • Çalımbay iki futbolcusunu çok övüyor...
 • Çalımbay o futbolcuyla baş başa görüştü...

Bakan'dan sabah içtiması

Bakan'dan sabah içtiması
İş adamları ile bir araya geldi...

 18.09.2011, TRABZON-TTSO, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, şehrin birikimlerinin zenginliğe dönüştürülmesi konusunda çalışmalarını belirterek bununla ilgili hazırlanan raporları Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a takdim etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın arzusu üzerine düzenlenen ve TTSO’nun organize ettiği toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis üyeleri, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ile çeşitli resmi kurumların müdürleri Cephanelik Restoranda bir araya geldi.
Toplantıda, Başkan Hacısalihoğlu, Trabzon’un gündemdeki sorunlarını ve bunlarla ilgili çözüm önerilerini içeren dosyayı, Bakan Bayraktar’a takdim etti.
Toplantıda ilk olarak söz alan Başkan Hacısalihoğlu, ‘Geleceğe Yönelik Hükümetten Beklentiler’ başlığı altında, 11 ayrı rapordan oluşan klasörü Bakan Bayraktar’a takdim etti. Klasördeki 11 rapor, şu başlıklardan oluşuyor:
1. Genel sorunlar ( 10 başlıkta toplanan 83 madde)
2. Altı ayda bir şehrin mevcut sorunlarını ve çözüm önerilerinin tespiti konusunda yapılan toplantılara devam edilmesi,
3. Rusya Federasyonu’na ihracatın tıkanması, Adler Limanı ve Lojistik merkezin ivedilikle Trabzonlu ihracatçılara açılması,
4. İleri teknoloji Transferi Kuluçka Merkezi,
5. Trabzon’un cazibe merkezi statüsündeki 70 milyon TL’nin ile kazandırılması,
6. Trabzon Lojistik Merkezi’nin hayata geçirilmesi ve Trabzon üzerinden  İran’ın ithalat ve ihracatının transitinin önünün açılması,
7. Rusya Federasyonu’na ihracatın artırılması için hazırlanan Sochi Sürekli Fuar Merkezi Projesi’nin desteklenmesi,
8. Trabzon’un en az 2000 kişilik Kültür Merkezi Kompleksinin kurulması,
9. Trabzon’un tarihi zenginliklerinin sergileneceği Kent Müzesi’nin şehre kazandırılması,
10. Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin kurularak şehrin zeki çocuklarının gelişiminin hızlandırılması ve desteklenmesi,
11. Trabzon’un Ulusal Demiryoluna bağlanmasını hızlandırmak için fizibilite raporlarını takiben yatırım bütçesine ödeneğinin aktarılmaya başlanması,  
Başkan Hacısalihoğlu, konuşmasına toplantıya katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek başladı.
Bakan Bayraktar’ın şehir adına gösterdiği hassasiyetin kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Hacısalihoğlu, “Kendisini bu vesileyle kutluyoruz. Bundan sonra şehirde yapılacak olan çalışmalarda, elbette şehrin sahipleri olan bizler, siyasilere her yönüyle destek olmamız gerekiyor. Bu doğrultuda da çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor.

Bizlere düşen görevlerin ne olduğunu bizler biliyor. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Biz her zaman destek olmaya hazırız. Bugüne kadar Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, siyasilerimize her zaman destek olmuştur. Bundan sonra da olmaya devem edecektir” dedi.

Bakan Bayraktar’a sunulmak üzere dosya hazırladıklarını kaydeden Hacısalihoğlu, “Burada ana başlıkları ile hatırlatmamın uygun olacağını düşünüyorum. Diğerleri detaylar ama yardımcı olması açısından ve ilgili bürokratlara konuları dağıtması açısından bu dosyaları bu hale getirdik. Odamızda da bu çalışmalar mevcuttur” diye konuştu.
Başkan Hacısalihoğlu, daha sonra konuşmasında Bakan Bayraktar’a sunduğu klasördeki raporlarla ilgili bilgiler verdi.
Şehrin Genel Sorunları (10 başlıkta toplanan 83 madde)
 
Trabzon’un çözülmesi gereken konularının çok fazla olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Burada bazı başlıklarla birlikte yine şehrin siyasilerden beklentileri konusunda bir çalışma yaptık. Bu çalışma ile birlikte şehrin çözülmesi gereken sorunlarını ve projelerini on başlıkta topladık. Bu konulara önümüzdeki günlerde şehir olarak hep beraber eğilmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.
“Şehrin mevcut sorunlarını ve çözüm önerilerinin tespiti konusunda yapılan toplantılara devam edilmesi”
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın bünyesinde, 6 ayda bir, şehrin mevcut sorunlarını ve çözüm önerilerinin tespiti konuları toplantıların devamını arzu ettiklerini ifade eden Hacısalihoğlu, “Çünkü bu toplantılar Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası‘nda tarafsız bir bölgede, Bakanımızla, bakanımızın başkanlığında sayın valimiz, belediye başkanımız, vekillerimiz, TBMM’de grubu olan siyasi partilerimizin il temsilcileri, ekonomiden sorumlu sivil toplum kuruluşları, rektörümüzde dahil olmak üzere bu toplantılar şehir adına yapılması gerekenler gündeme getiriliyordu ve bu konular takip edilerek çözüm yolları aranıyordu. Önümüzdeki günlerde de bunun başlamasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.
“Rusya Federasyonu’na ihracatın tıkanması, Adler Limanı ve Lojistik merkezin ivedilikle Trabzonlu ihracatçılara açılması gerekir”
Sochi limanının kapanmasının, bölgeden yapılan ticareti olumsuz etkilediğini kaydeden Hacısalihoğlu, şöyle konuştu:
“Diğer taraftan şehrimizin ihracata dönük en önemli sorunlarından biri Sochi Limanı’nın kapatılması konusunda, açılan Adler Limanı ve yanında lojistik bölgenin ki, bu Hükümetimiz tarafından belli bir yere kadar getirildi, sadece Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı’nda bekleyen bir konu haline geldi. Bununda çözümü konusunda ivedi çözümler arasında olan bir konu olarak hatırlatmak istiyoruz.”
“İleri teknoloji Transferi Kuluçka Merkezi kurulması”
Trabzon’un gelişme ve kalkınmasında en önemli projelerden birinin de ileri teknoloji transferi kuluçka merkezi kurulması olduğuna işaret eden Başkan Hacısalihoğlu, “Trabzon’da sayın Valimizin başkanlığında, Belediye, DOKA ve diğer kurumlarında destekleriyle, yapmaya çalıştığımız projelerden biri de Yüksek Teknoloji Transferi olarak TEKNOKENT’e kurmayı planladığımız bir proje, bu da şehrimizde üniversitenin oluşu nedeniyle altyapısı buradan sağlanarak, teknolojik ürün üretimine dönük bir merkez kurulması, kuluçka merkezine benzer bir şekilde, bir projemiz var” dedi.
“Cazibe merkezi olarak ilan edilen Trabzon’a 70 milyon TL’nin bir an önce gönderilmesi gerekir”
“Türkiye’de kurulacak olan cazibe merkezleri arasında Trabzon’un da olması, bizleri çok sevindirmiştir” diyen Başkan Hacısalihoğlu, cazibe merkezlerine aktarılmakta olan yaklaşık 70 milyon TL’nin şehrin gelişimine katkı sağlayacağını söyledi.
“Trabzon Lojistik Merkezi’nin hayata geçirilmesi ve Trabzon üzerinden İran’ın ithalat ve ihracatının transitinin önünün açılması büyük bir ihtiyaçtır”
Trabzon için en önemli çalışmalardan birinin de Lojistik Merkezi olduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, “İran’ın tekrar Trabzon Limanını kullanarak uluslararası limanlara mal göndermesi ile ilgili yapmış olduğu çalışmada, Trabzon’un Lojistik Merkezle ilgili çok büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili yer olarak belirleme çalışmaları tamamlandı, fizibilite çalışmalarına gelecek seviyeye bizim proje hazırlandı.  Bu projemiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üzerinden bakanlığa sunuldu. Bu doğrultuda bazı fizibilite çalışmaları gerekiyor. Bu projenin içerisinde şehrin tamamı vardır. Sayın valimizin Başkanlığı’nda DOKA, TMMOB, sivil toplum kuruluşları, bu projenin içerisinde olan kuruluşlar. Şehir adına hazırlanmış bir projedir” dedi. 
“Trabzon’a en az 2000 kişilik Kültür Merkezi Kompleksi kurulmalıdır” 
Trabzon’un en büyük ihtiyaçlarından birinin de kültür merkezi olduğunun altını çizen Hacısalihoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu Kültür Merkezi konusunda, önümüzdeki günlerde yapılacak olan programların içerisine bunun alınması, bu doğrultuda yine bir çalışmamız var, bunu Bakanımıza sunuyoruz. Kültür merkezi konusunda en uygun gördüğümüz yer, Atapark’ta Zağnos vadisine bakan şimdiki tiyatronun yanında sosyal sigortalar kurumuna ait arsanın düzenlenerek burada bir kültür merkezi, bunun yanında da yine şehirde birkaç tane tiyatronun kurulması, önümüzdeki günlerde yapılması gereken konulardır.”
 
 
“Trabzon’un tarihi zenginliklerinin sergileneceği Kent Müzesi şehre kazandırılmalıdır”
Trabzon’un bir başka önemli ihtiyacının da şehir müzesi olduğunu dile getiren Hacısalihoğlu, “Bu doğrultuda Trabzon Belediyesi’nin eski binası boşaltıldı, burası çok rahatlıkla uygulanabilir. Hatta elimizde olan, şehrin elinde olan çok sayıda tarihi eser var,  Trabzon’a özgü. Odamızda da 136 parça tarihi eser var, biz bunları da bağışlayabiliriz, zenginlik açısından. Yine çok önemli olduğunu söylemekte yarar var. Dünya’da belki ilk ticaret tanrısının heykeli Trabzon’da bulunmaktadır. Bununda Trabzon’a ticaret yönünden ne anlam taşıdığını anlatmak bakımından çok önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
“Planetaryum ve Bilim Merkezi’nin kurularak zeki çocuklarının gelişiminin hızlandırılması ve desteklenmesi gerekir”
Şehrin geleceği için çok önemli olan bir başka konunun da planetaryum ve bilim merkezi olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Bu merkezin şehrin geleceği açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü gençlerimizin çok ileri seviyede, kıvrak zekada olduğunu, şu anda da Trabzon’daki bu çocuklarımızın kendilerini yetiştirmesi açısından böyle bir merkezde yetişmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda da, projemizi hazırlamıştık” dedi.
“Trabzon Ulusal Demiryolu ağına bağlanmalıdır” 
 
Trabzon için hayati bir başka konunun da demiryolu projesi olduğunu ifade eden Hacısalihoğlu, bu konuyla ilgili şunları söyledi:
“Bu saydıklarımızın dışında hepimizin çok yakından bildiği, uzun vadede takip etmemiz gereken, olması gereken, artık bu fizibilite raporları bittikten sonra, en azından her yıl ödeneklere, bir miktar ayırmak suretiyle,  bu kadar harcanacak olan, parça parça, ülkenin demiryolu ağı zenginleştirilirken, geliştirilirken, hızlı trene geçiş yapılırken,  bir taraftan da şehrimize nakliye yönünden,  lojistik yönünden, lojistik merkezlere bağlanması açısından da, önemli olduğunu düşünüyoruz.”
Başkan Hacısalihoğlu, şehrin birikimlerinin zenginliğe dönüştürülmesi konusunda çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceklerini vurgulayarak sözlerini tamamladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı
“TTSO şehrin marka değerini artırıcı çalışmalar yapıyor”
Toplantıyı organize eden TTSO’nun, şehrin gelişmesi ve marka değerinin artırılması için çalışmalar yapan, sorunları ortaya koyan ve bunlara çözüm önerileri getiren çok önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizen Bakan Bayraktar, “Trabzon’un gelişmesi için toplumun bütün kesimleri olarak birbirimize sarılmamız, birbirimizi desteklememiz lazım” dedi.
“Akyazı Projesi mutlaka tamamlanacak”
Akyazı Projesi’nin mutlaka yapılacağını dile getiren Bakan Bayraktar, Trabzon’un büyük bir çoğunluğunun istediği bu projenin takipçisi olduklarını ve mutlaka sonlandıracaklarını ifade etti.
“Siyaset yapma zamanı geride kaldı”
Seçimlerin bittiğini ve siyaset yapma zamanının geride kaldığını belirten Bakan Bayraktar, eğitimden sanayiye, istihdamın artırılmasından köy yollarının yapımına kadar verdikleri sözleri gerçekleştirmek için çalışacaklarını vurgulayarak şöyle konuştu:
“Şehrimizi, ülkemizi geliştirmek için hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan elimizden geleni yapacağız. Trabzon özelinde de, Trabzon’a mutlaka pozitif ayrımcılık yapmak zorundayız. Çünkü biz Trabzonluyuz, bu Trabzon’un hakkıdır. Trabzon Türkiye’de amiral gemisi bir şehirdir. Trabzon’u mutlaka geliştireceğiz. OSB’leri büyüteceğiz. Turizmi geliştirebilirsek Trabzon hak ettiği yeri alacaktır. İşsizlik de yüzde 5-6’lara düşmüş durumdadır. Biz Trabzon’daki işsizlere istihdam sağlamak için de özel bir gayret içindeyiz.”
 
“Bürokratlar vatandaşın ve özel sektörün önünü açmalı”
Demokratik ülkelerde Devletin, hatta özel sektörün işlerinin bürokratlar eliyle yürüdüğüne işaret eden Bakan Bayraktar, “Trabzon’da çok sayıda bölge ve il müdürlüğü var. Trabzon bürokratik bakımından zengin ve güçlü bir ilimiz. Eğer bürokratlar mesai odaklı çalışırsa bu işler yürümez. Bürokratlar Devlet adına denetimi çok güzel yapacaklar, hem de vatandaşın, işletmecinin, özel sektörün işlerini kolaylaştıracaklar, onlara yol gösterecekler. Trabzon’un yolunu açacak, kulvarını genişletecek, şehre yatırımları çekecek olan bürokratlardır. Çünkü özel sektör parçalıdır, bürokratlar kolektif ve bilimsel bir akılla bu işin önünü açabilirler. Eğer buradaki bürokrat kardeşlerimiz sadece sabah 9 akşam 5 mesai anlayışıyla çalışırsa işlerini bitirmeye çalışırlarsa bu işler bitmez. İş bitirmeye odaklanmak lazım. İş yapacak olan özel sektöre yardım yapmalıyız” dedi.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun bürokratların çalışma anlayışı açısından bir rehavet getirdiğini savunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Gidin en gelişmiş ekonomilere, Almanya’ya, Japonya’ya, Amerika’ya bakın, hepsinde de bürokrat yatırımcının, vatandaşın hizmetçisidir ve sözleşmelidir. Bürokratlar sözleşmelidir. Bir genel müdür, kendini bir anda sokakta işportacı olarak bulabilir.”  
 
“Köylerimizi de şehirlerimiz gibi yapacağız”
Dünyada şehircilik ve çevre anlayışının giderek öne çıktığını belirten Bayraktar, “Dünya buna çok büyük kaynak ayırıyor. Türkiye’de şehirleşme yüzde 75’lerde, Trabzon’da bu oran yüzde 55’lere geldi. Bu kaçınılmazdır, daha da artacaktır. Burada önemli olan şudur; köylerimizi de şehirler gibi yapmalıyız. Bu konularda Bakanlık olarak çok ciddi adımlarımız var, yoğun çalışıyoruz. Bizi destekleyin. Karşılıklı bir saygı ve anlayış, ikaz bekliyoruz. Trabzon’u kalkındırmak istiyoruz. Bu bizim idealimizdir, emelimizdir.”
Vali Kızılcık; “Trabzon birlik ve beraberlik içinde hak ettiği yere gelecektir”
Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ise Trabzon’un iş dünyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, medyasıyla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli ve aynı amaca yönelmiş bir çalışma içinde olmasının çok önemli bir fırsat olduğunu dile getirerek şehrin gelişmesi ve kalkınması için hazırlanan projelerin teker teker hayata geçirilmesiyle Trabzon’un ülke ve dünyada hak ettiği yere daha kısa sürede gelebileceğini söyledi.
Bakan Yardımcısı Balta, “Şehrin bütün dinamikleriyle birlikte hareket edeceğiz”
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta da TTSO’nun Trabzon’un lokomotiflerinden biri olduğunu dile getirdi.
Bakan Bayraktar’ın önderliğinde Trabzon’un istediği yatırımları yapmak ve şehri kalkındırmak için çalışacaklarını kaydeden Balta, “Şehrin tüm dinamikleriyle, birlik ve beraberlik içinde, şehrimizin faydasına olan tüm projelerde birlikte çalışacağız” dedi.
Milletvekili Bıyıklıoğlu; “Sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları Devleti ayakta tutmuştur”

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu da şehirlerin gelişmesinde sivil toplum kuruluşlarının önemine değindi. Sivil toplum kuruluşlarının ürettiği fikirlerin çıkış noktaları oluşturduğunu dile getiren Bıyıklıoğlu, “Sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyduğu çalışmalar, yüzyıllar boyu devleti ayakta tutmuştur. Bu birlikteliğin bundan sonra da devam edeceği düşüncesiyle bizler üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.