• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 22 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 3 °C
 • Trabzonspor'a gün doğdu!
 • Şifre o üçlü!
 • Pereira'ya rağmen kazandık!
 • Trabzonspor'a gün doğdu!
 • Şifre o üçlü!
 • Pereira'ya rağmen kazandık!

Başbakan Erdoğan grup toplantısında konuşuyor

Başbakan Erdoğan grup toplantısında konuşuyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında gündemdeki konuları ve Gezi Parkı’nda başlayan olayları değerlendiriyor. Başbakan Erdoğan Sincan ve Kazlıçeşme mitinglerine de değindi.

 İşte o konuşmadan satır başları...

Kazlıçeşme mitingi, milletimizin son olaylarla ilgili hissiyatını çok anlamlı şekilde yansıttı.

Diğer partilerden inanıyorum ki mitinglere katılım oldu.

Mitinge katılanlar kimseye rahatsızlık vermeden dağıldı. Demokrasi budur.

Sincan'daki Kazlıçeşmedeki inların mesajını aldılar mı?

3 haftadır hem milletimize hem dünyaya çok farklı bir Türkiye fotoğrafı verilmek istendi.

Son derece organize, son derece örgütlü yapıldı. Medya, sosyal medya bu iş için hazırlıklıydı.

Polise, kamu binalarına, sivillere karşı şiddet uygulanırken, bu çarpıtıldı, masum bir çevre örgütü olarak yansıtıldı.

Bir trafik kazasında yaralanan yavrumuz, Gezi Parkı'nda polis tarafından yaralanmış gibi yansıtıldı.

Suriye'de yaralanan bir kişi, CHP'nin provokatör vekilleri tarafından Taksim'de yaralanmış gibi gösterildi. Üzerinde beyaz önlük olan zanlı "doktorlar gözaltına alınıyor" haberine maruz kaldı. Çocukların yaşlıların şiddete uğradığı anlatıldı. Elinde sapan olan, molotof olanlar ya polis ya da sempatik eylemci olarak lanse edildi.

Nice gerçek dışı fotoğraf, belge yansıtıldı. Tüm bu yalanlar dolaşıma sokuldu.

'POLİSİN EN DOĞAL HAKKIDIR'

Hatta polisimiz sistemli bir şiddet hareketi karşısında polis demokrasi sınavından başarı ile geçmiştir.

Polisin biber gazı sıkmak en doğal hakkıdır, sıkar. Laf dinlenmediği zaman polis bu yetkisini kullanır.

Şiddeti uygulayan teröristler, isyancılardır.

Biz gerçek Türkiye fotoğrafını hem içerdeki hainlere hem de dışardaki işbirlikçilere göstermeye devam edeceğiz.

Kalkıp da kurşun attı mı, silah attı mı? Yok. Bakın iş. 16. 17. Güne gelince, işte Adana’da yaşanan olay. Ve daha ileri gitti Mecidiyeköy’de bir komiserimiz silahlı bir, maalesef mermi neticesinde midesinden yaralandı. Bir diğer kardeşimiz ayağından yaralandı. Rabbim onları milletimize sağlığıyla lütfetti. Biz yine şifa diliyoruz.

Cuma Kayseri, Cumartesi Samsun'da, Pazar Erzurum'da mitinglerimiz sürecek.

'GEZİ'DEKİLERİN YÜZDE 76'SI CHP'YE OY VERMİŞ'

Kamuoyu araştırmasında gördük ki, Gezi Parkı içinde olanların yüzde 76’sı CHP’ye oy vermiş. Yüzde 16’sı. AK Parti 1,2, MHP 1,2. Tablo bu. Bu tablo içerisinde bize oradan girmek suretiyle yumuşatacaklar, buraya böyle bakın diyecekler. Yanlış yanlıştır. Kimden gelirse gelsin. Bizi ilgilendirmez, yapılan iştir önemli olan. Ne yapıyor bunlar? Terör mü estiriyor, yoksa barışa mı çağrı yapıyor. Bu bizim için önemli.

'BUNLARIN ARKASINDA HALK YOK'

Bunlar Gezi Parkı halkındır dediler ama meselelerini ingilizce olarak CNN'e BBC'ye Reuters'e anlattılar.

Bunların arkasında halk yok, Anadolu yok. Bunların arkasında medya, sermaye, faiz lobisi var.

'DÜN İŞ BIRAKMA ÇAĞRISI YAPTILAR'

Bir şeyi de açık açık konuşmak durumundayız. Bazı sendikalar, bazı STK’lar var. Dün iş bırakma çağrısı yaptılar. Ne oldu? Vaka bu. Hani ne oldu? Çünkü yaptığınız çağrı kanunsuz. Yaptığınız çağrı hukuka aykırı. Hele hele, hele hele, Tabipler Birliği’yle alakalı söylüyorum. Sen kanunsuz bir eyleme nasıl destek verirsin? Sen hastaneleri boşaltma içine nasıl girersin yahu? Sizin insan sevgisi nerede? Hastalarla ilgilenme aşkınız nerede? Bunlarda insan diye bir dert yok. Bunların herşeyi menfaate dayalıdır. Aklı selim gaip geldi ve beklediklerini alamadılar. Bunlar güya solcu, emeğin alın terinin halkın yanındalar.

'ERGENEKON EYLEMİNDE EN ÖN SAFTALAR'

Aidatlarıyla besledikleri bu örgütlerin üst yönetimlerinin her toplumsal olayda nerede durduklarına dikkat etsinler. Ergenekon eylemlerine dikkat edin, en ön saftalar. Cumhuriyet mitinglerinde en ön saftalar. Demokrasiye milli iradeye yönelik her girişimde bunlar en ön saftalar. Bunlar baş provokatörler, bunlar baş piyonlardır.

Banka reklamında oynayıp Kapitalizm'e karşı olanlar ne kadar solcuysa, bu sendikacılar örgütçüler de o kadar solcudur.

Faiz lobisinin kuklası olan kadar emek taraftarı ise bunlar da o kadar emek taraftarı. Maske düştü artık

'TÜRK BAYRAĞINI SALLAYANLARLA YAKANLAR BİR ARAYA GELDİ'

Bir tarafta Türk bayrağını sallayanlar, diğer tarafta alçakça Türk bayrağını yakanlar bir araya geldiler. Bir tarafta Gazi Mustafa Kemal'in posterini salladılar, diğer tarafta terör örgütü fotoğrafları ile yan yana getirdiler. Bir taraftan namaz kıldılar, diğer taraftan camide içki içtiler. Bir tarafta demokrasi, hak, ağaç, çevre dediler. Diğer tarafta ağaçları söküp etrafa zarar verdiler.

'TENCERE TAVAYLA SINAVA GİRECEKLERİ RAHATSIZ ETTİLER'

Pazar günü üniversiteye giriş imtihanı vardı. O gece sabah 4’e kadar tencere tava. Öyle devam ettiler. Bu ifademden çok rahatsız... Beni sen üçe dörde kadar rahatsız etme hakkın var mı? O yavruları rahatsız etmeye hakkın var mı? Kadıköy’den al, İstanbul’un her yerinde aynı şeyi yaptılar. Senin böyle bir hukuk okuman söz konusu mu? Böyle bir hukuk var mı yahu? Sen beni nasıl rahatsız ediyorsun.

Hala tencere tava çalmayı bile özgürlük olarak niteleyenler var. Bunların özgürlük anlayışı da farklı. Bu oyunu millet ve milletin partisi AK Parti bozmuştur.

HALK 'HAYIR DERSE VAZGEÇECEĞİZ' DEDİK

En başından itibaren masum, sivil, demokratik hak arayışlarıyla art niyetli şiddet kullanan demokrasiye hükümete yönelik hareketleri birbirinden ayırdık.

Gezi Parkı'nda gerçekten ağaç için eylem yapanlarla, bunları kullananlar arasında çok net çizgi çizdik. Gezi parkı eylemlerine katılanlarla oturduk, saatlerce istişare ettik. Bazı sanatçılarımızı dinledik. Hem bazı sanatçıları hem de STK temsilcilerini kabul ettik. Kararımızı çok anlaşılır biçimde açıkladık. Yargı kararını bekleyeceğiz dedik. Lehimize çıksa bile halk oylaması yapacağız dedik. Gezi Parkı projesini halkın onayından sonra yapacağız dedik. Halkımız kalkar da hayır derse biz bundan vazgeçeceğiz dedik.

2011 Haziran seçimlerinde biz bunları halkımıza sunduk. Halkımız bizi destekledi. Diğerlerinde zaten proje falan yok ki. Diğerleri sadece hakaret edecek sadece vuracak. Var mı bir projen? Yok.

'GEZİ PARKI'NI İŞGALCİLERDEN TEMİZLEDİK'

İstanbul halkı çok farklı bir heyecanı yaşadı. Bunları nasıl görmemezlikten gelirsiniz. Gezi Parkı halkın olsun diyorlardı. Çark etmeye başladılar. Bize orayı boşaltma sözü verenler anında çark ettiler. Eyleme devam ettiler. Hukuk devletinde yapılması gerken neyse, Taksim’i, Gezi Parkı’nı bu işgalcilerden temizledik. Şimdi oralardaki o ağaçlar yeniden dikiliyor. Çiçeklendirme çalışmaları yapılıyor.

Dün utandım. Bir profesör çıkmış utanmadan sıkılmadan, Gezi Parkı diyor çöplükten geçilmiyordu, Anıt aynı şekilde geçilmiyordu. Ayıptır, ya İstanbul’u tanımıyorsun, temizlikse bu AK Partili belediyelerin en büyük başarısıdır ya. Sen bunu nasıl söylersin? Ama kirlilik bunların ruhunda var.

Biz diyoruz ki işte burası halkındır. Gezi Parkı sahibine teslim edilecek diyoruz. Tekrar Gezi Parkı'nı sahibine, halka teslim ettik. Yaptığımız iş bu.

'ORAYA ŞEHİR MÜZESİ KURULACAK'

Türkiye'de ciddi bir şehir müzesi yok. Topkapı Sarayı'nın depolarında çürümeye terk edilmiş binlerce obje var. Fransa'ya bakın, iftihar ettikleri müzeleri var. Biz de bununla iftihar edelim.

Taksim Meydanı, meydan olarak 103 bin metrekare. Burada Topçu Kışlası, yeni proje olarak şehir müzesi 11 bin metrekare. Şehir müzesi alanın yüzde 10'nuna kurulacak. Geri kalan alan halkın hizmetine sunulacak. Sökülen 70-80 ağaç çevreye dikilecek. Tabi Yargı'dan çıkacak karara göre...

Böyle bir proje çevreyi korumaktır, niye rahatsız oluyorsunuz? Hani bunlar fakir fukaradan yanaydı. Sizi rahatsız eden neydi? Dünyada herkesin takdirle andığı bu ülkeyi ne oldu da siz karıştırdınız. Her yerde esnafımı tüccarımı niçin rahatsız ettiniz. Vatandaş çocuğunu yanına alıyor eve gidecek, giyimine kuşamına bakıyor hakaret, saldırı taciz. Aynı şekilde aracında gidiyor filanca, taciz. Bakanlarımıza varıncaya kadar.

Sen yüreğin varsa, düşüncene güveniyorsan düşünce hürriyeti sınırsız zaten bu ülkede. İnancına güveniyorsan korkma, rahatlıkla yaşa.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Akdeniz'de deprem!19 Kasım 2017 Pazar 09:37
 • Trabzon'da hava nasıl olacak?19 Kasım 2017 Pazar 09:30
 • Değişim süreci bitti sanmayın!19 Kasım 2017 Pazar 09:25
 • TİKA'dan Kolombiyalı esnaflara destek19 Kasım 2017 Pazar 09:05
 • NATO skandalının perde arkası belli oldu19 Kasım 2017 Pazar 09:04
 • Traktör uçuruma yuvarlandı: 2 ölü19 Kasım 2017 Pazar 08:59
 • HDP'li vekiller terörist cenazesinde!19 Kasım 2017 Pazar 08:58
 • Özür diledi!18 Kasım 2017 Cumartesi 23:02
 • Yaşlı adam evinde ölü bulundu18 Kasım 2017 Cumartesi 22:20
 • Otomobil denize düştü18 Kasım 2017 Cumartesi 22:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.