• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 18 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 4 °C
 • G. saray maçına üçü de ilk on bir!
 • Çalımbay şehirden ayrıldı…
 • Çalımbay'dan şok talep...
 • G. saray maçına üçü de ilk on bir!
 • Çalımbay şehirden ayrıldı…
 • Çalımbay'dan şok talep...

Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu

Başbuğ Hakkında Suç Duyurusu
İlker Başbuğ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu...

İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasında mahkeme, İlker Başbuğ hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.İnternet Andıcı Davası'na bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarında ve belgelerde adı geçen Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için CMK. 250 madde ile görevli Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına kararlaştırdı. Mahkeme, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın yokluğunda tutuklanmasına ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme, davanın firari sanığı Bedrettin Dalan'ın vakıf malları hariç kalmak kaydıyla Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına el konulmasına hükmetti. Yakalamalı sanık Hüseyin Nusret Taşdeler'İn İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevkinin yapılmasına karar veren mahkeme, Taşdeler'in mevcut rahatsızlığının tespit edilmesini istedi. 

15'i tutuklu 29 sanıklı İnternet Andıcı Davası'nın 50. duruşması sona erdi. Sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerine ilişkin ara kararlar mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından açıklandı. Davaya bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın yokluğunda tutuklanmasına ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını karar verdi. 

DALAN'IN MAL VARLIĞINA VAKIF MALLARI HARİÇ KALMAK KAYDIYLA EL KONULMASINA KARAR VERİLDİ 

Mahkeme kararında, davanın sanığı Bedrettin Dalan'ın kaçak durumunda olduğunu belirterek, hakkında daha önce kırmızı bülten çıkarıldığını hatırlattı. Mahkeme firari sanık Dalan'ın savunmasının da alınmadığına dikkat çekerek şu ifadelere kararda yer verdi: "Sanık savunmasının alınamamış olması olması da dikkate alınarak duruşmaya gelmesini de sağlanması amacıyla CMK. 248 maddesi gereği vakıf malları hariç kalmak kaydıyla Türkiye'de bulunan tüm mallarına, hak ve alacaklarına sanığın hisseleri miktarıyla sınırlı kalmak ve amaçla orantılı olmak kaydıyla el konulmasına karar verildi." Mahkeme ayrıca kararında sanık Dalan'ın yakalandığında ya da kendiliğinden gelerek teslim olduğunda mal varlığına el koymanın kaldırılmasına karar verileceğini belirtti. Mahkeme ayrıca avukatlarının sanık Bedrettin Dalan hakkındaki davanın ayrılması talebini hukuki ve fiili bağlantı bulunması nedeniyle reddetti. 

İLKER BAŞBUĞ İLE İLGİLİ BAŞSAVCILIĞA YAZI YAZILMASINA KARAR VERİLDİ 

Mahkeme sanıkların savunmalarıyla ilgili beyanlarında ve belgelerde adı geçen Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında gereğinin takdir ve ifası için CMK. 250 madde ile görevli Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına kararlaştırdı. 

TAŞDELER'İN ADLİ TIP KURUMU'NA SEVK EDİLMESİ KARARLAŞTIRILDI 

Yakalamalı sanık Hüseyin Nusret Taşdeler'İn İstanbul Adli Tıp Kurumu'na sevkinin yapılmasına karar veren mahkeme, Taşdeler'in mevcut rahatsızlığının tespit edilmesini istedi. 

GENELKURMAYA'DAN ANDIÇ YÖNERGESİ İSTENDİ 

Sanık İlker Ziya Göktaş'ın avukatı Tülay Çelikyürek'in talebini kabul eden mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi: "Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazılarak Andıç Hazırlama Yönergesi mevcut ise gönderilmesine, ayrıca İnternet Andıcı ve eklerinin gönderilerek bunların askeri yazışma usullerine uygun olup olmadığının mahkememize bildirilmesine karar verilmiştir." 

GENELKURMAY BAŞKANLARI HAKKINDA VERİLEN TAKİPSİZLİK KARARLARI İSTENDİ 

İstanbul CMK 250. maddesi ile Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından eski Genelkurmay Başkanlanı İlker Başbuğ dahil eski Genelkurmay Başkanları hakkında verilen takipsizlik kararlarının incelenmek üzere mahkemeye gönderilmesini kararlaştırdı. 

OLUMLU GÖREV UYUŞMAZLIĞI TALEBİNE RET 

Sanıklar ve avukatları olumlu görev uyuşmazlığı çıkarılması için dosyanın Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderilmesini talebini reddeden mahkeme heyeti kararında, görev konusunun yargılamanın her aşamasında ilgili yargı mercileri tarafından ele alınabileceğini ve Anayasa Mahkemesi'nin 2009/ 52 Esas- 2010/ 16 karar sayılı ilamının bulunduğunu belirtti. Kararda şu ifadelere yer verildi: "12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonrası Anayasa'da yapılan değişiklikler doğrultusunda sanıkların Adli Yargıda yargılanmaları gerektiği açık ve net olarak belirlenmiştir. 12 Eylül 2010 tarihinden önce ve ve gerekse bu tarihten sonra Askeri Yargıtay'ın sanıklara isnat edilen suçlarla ilgili yargılamanın Adli Yargı'da görüleceğine dair açık ve istikrar kazanmış içtihatları vardır." Sanık savunmalarının da alındığına dikkat çekilen kararda, "Delil ikamesi aşamasına geçilmiş olması dikkate alındığında usul ekonomisi, hukuki yarar ilkeleri gereği usul ve esas açısından gerekli şartlar uyuşmadığından talebin reddine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. 15 sanığın tahliye taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Şubat 2012 saat 09.00'a erteledi. 

BAKICI'NIN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENİYOR 

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından hazırlanan 92 sayfalık iddianamede, Bakıcı'nın "Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Sanık Bakıcı'nın ayrıca "terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan da 15 ile 22 yıl arasında hapsi talep ediliyor. İnternet Andıcı'nın hazırlandığı iddia edilen Bilgi Destek Dairesi Başkanlığı'na vekalet eden Bakıcı'nın, dava konusu belgelere ilişkin bilgisayarlarda silme ve evrak kırpma emri verdiği iddia ediliyor

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AK Parti'li vekilin acı günü22 Ekim 2017 Pazar 13:54
 • Konya'da FETÖ operasyonunda22 Ekim 2017 Pazar 13:52
 • Gülen'in iadesi için hükümetten yeni hamle!22 Ekim 2017 Pazar 13:20
 • Altın veren ATM'ler geliyor!22 Ekim 2017 Pazar 12:49
 • Zırhlı araç devrildi!22 Ekim 2017 Pazar 12:18
 • Şırnak’taki göçükte bir acı haber daha!22 Ekim 2017 Pazar 11:22
 • Erdoğan istifaya çağırdı!22 Ekim 2017 Pazar 09:36
 • AK Partili vekilden flaş Gökçek açıklaması!22 Ekim 2017 Pazar 09:34
 • Yaralı polis memuru kalbine yenildi22 Ekim 2017 Pazar 09:31
 • Habur Barzani’den alınıyor!22 Ekim 2017 Pazar 09:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.