• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 23 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 3 °C
 • Çalımbay’a geldi ve ‘Ancak bu kadar oynayabilirim’ dedi
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • Çalımbay’a geldi ve ‘Ancak bu kadar oynayabilirim’ dedi
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı

Başkan Genç 2. yılını değerlendirdi

Başkan Genç 2. yılını değerlendirdi
Önemli açıklamalar…

Ortahisar Belediyesi Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, belediye başkanlığının ikinci yılını değerlendirmek üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Genç, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken ele alınan ve yapımı devam eden projeler hakkında da bilgilendirmelerde bulundu.

 

Gümüşhaneli şehit Tamer Aktaş’ı anarak konuşmasına başlayan Başkan Genç, “Yer Yüzünün önemli bir coğrafyasındayız. Çok güzel bir toplardayız. Daha iyi tabirle, bu topraklar üzerinde tarihten beri emelleri olan hedefleri olan müşterek bir kısım senaryolar var oyunlar var. Bu emellere ulaşmak isteyenler tabi ki taşeron örgütler kullanıyorlar. Daha önce başka isimlerle kullandılar. Şimdi başka başka isimler kullanıyorlar. Bazen etnik, bazen din adına ama inançlarımızla alakası olmayan inancı kullanarak bir kısım örgütlerle beraber emellerine ulaşmak isteyenler var. Bu güçlere karşı dik duran bir milletiz. Tarihimizi çok daha iyi görerek adımlar atmamız lazım” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN GENÇ’İN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

 

ŞU KADARINI YAPTIK ŞU KADARINI YAPAMADIK DİYEBİLMELİYİZ

 

Bizler siyasi propaganda dönemimizde çalışmalarımızda Ortahisar Belediye Başkanı olarak seçildiğimizde nelere yapabileceğimiz yönünde beyannamelerde bulunduk. Bu şehri daha yaşanabilir hale nasıl getirebiliriz. Hangi yatırımlar yapılmış daha ziyade nelere öncelik verebiliriz noktasında bir beyannamemiz olmuştu. Şuan da 2. Yılımızı idrak ediyoruz. Görev süremiz 5 yıl. 5. Yılımızda halkımızın karşısına çıkıp şunları şunları paylaşmıştık, geldiğimiz noktada paylaştığımız projelerden şu kadarını yaptık, şu kadarını projelendirdik şu kadarını yapamadık samimiyet böyle olur.

 

TÜNEL AKVARYUM PROJESİ

 

Tünel Akvaryum adında projemiz vardı. Burada şunu hedefliyoruz. Biz bu şehri son yıllarda turizm, potansiyelini öne çıkaracak projeleri hayata geçirerek şehrin ekonomisine katkı sağlamamız lazım. Şuan kadar projeyle ilgili bütün çalışmalarımızı tamamladık. Zağnos ve Tabakhane Vadilerini tünelle bir birine bağlayacak projemiz. Gerek TOKİ Başkanımız, gerek Sayın Bakanımız bu projeye sahiplendi. Şuan da zemin etüdünün ihalesine çıktık. İnşallah o etütler tamamlandıktan sonra ihale aşamasına gelecek. Deniz şehrini burada yaşatacak şekilde tünel akvaryumla beraber orada geçiş sağlayacağız. Şehrin tarihi dokusunda ki o güzergahı yaya aksıyla bir birine bağlayacağız.

 

TARİHİ ŞEHİR DEMEKLE OLMUYOR

 

Turistleri şehrin içine sokmalıyız. Turist şehrin içine geldiğinde Uzungöl’e, Atatürk Köşküne, Sümela Manastırına sadece gitmesin. Şehrin içine sokalım. Yıkarak başarmaya çalışıyoruz. Tarih var bu şehirde. Cihana hükmeden 3 tane padişahın izi var bu şehirde. Buralara açığa çıkarmamız lazım. Mikrofonda konuşurken tarihi şehir diyoruz ama o tarihi şehir hüviyetimize hizmet eden işler yapmamız lazım.

 

KADINLARA MÜJDE

 

Kadınlar yüzme havuzu. Bu projemizi evvelce daha evvelce Trabzon büyükşehir olmadan önce, Trabzon Belediyemiz bu konuda meclis kararı aldı. Bu meclis kararına istinaden biz bu projeyi yapabileceğinizi ortaya koyduk. Proje kitapçığımıza da koyduk. Projeyi hazırladık, büyükşehir belediyemize de yazdık. Büyükşehir Belediyemiz kendileri yapacaksa onlar yapacak. Yoksa hazır olan projemizin adımını atacağız.

 

BİLİM MERKEZİ PROJESİ

 

 Bilim merkezi projemizi büyükşehir belediyemiz, üniversitemizle beraber ve TTSO’nun katılımıyla birlikte gerçekleştirecek. Bu konuda taaddüt eden bir belediye başkanı olarak, bu konuda taahhüdümüzü yerine getiren büyükşehir belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bunun şehrimize ayrı anlam kazandıracağına inanıyorum. Gölçayır’da düşüncemiz vardı. TEMA Parkı projemiz vardı. Büyükşehir Belediyemizde planlamalarda aynı amaçla gidiyor. Planlama aşamasından sonra inşallah adım atmaya gayret edeceğiz.

 

ORTAHİSAR BELEDİYE BİNASI

 

Büyükşehir Belediyemizin mevcut binada devamı noktasında başkanımızın kararı olunca… Aslında benim fikrim şehrimizin tarihi mimari kültürüne yakışır bir büyükşehir hizmet binası. İnşallah ilerde bu da yapılacak bu şehre. Ama şuan da büyükşehir mevcut binasında devam kararı aldığı için Ortahisar İlçesinde ciddi manada fiziki ihtiyacımızı karşılamak adına ihtiyaç oldu. Zağnos Projesinin 4. Etabında büyükşehir tarafından dönüşüm projesi yürütülen, hükümet ve kaymakamlık konağının bir arada olduğu proje ortaya koyduk. Başkanımız oradan talimatı verdi. Ben Ankara’ya gittiğimde her şey hazırdı. TOKİ Başkanımız hemen işlemleri başlattı. Satış işlemleri başladı. Büyükşehir Belediye Başkanımız hemen işi meclise taşıyarak alanı bize devretti.  Burayla ilgili projemizi hazırlıyoruz. Planlarımız hem Ortahisar hem de Büyükşehir Belediyemizde onaylanarak geçti. Burası SİT alanı olması hasebiyle Kültür Tabiatları Koruma Kuruluna intikal edecek. Oranın da onayıyla adım atılacak. Binalarımızı orada yaptıktan sonra yukarıda ki tarihi dokuya ve dönüşüm projesine uygun olarak bir eş güdüm sağlamak için orada ki yapılaşmayı yarıya indirecek kadar, burada ki 25 dönüm alanda 70 metre kare inşaat alanı var ise de ticari mantığı bir kenara bırakarak yarısına kadar indirerek orayı açacağız. Orayı Sur çıkışına kadar da indireceğiz. Bu hedefimiz. Bu ciddi proje... Heyecan duyduğumuz proje. Orayı yıktıktan sonra adım adım ne hale geldiğini göreceğiz.

 

MAĞMAT BOĞAZINDA YENİ PROJELER

 

Artık turizm potansiyelimiz yukarı noktalarda. Ulusal politikalar nedeniyle turistlerin artık tercih ettiği bir alandayız. Tabi güzellikleri olan bir alandayız. Bu yıl beklentimiz 700 bin Ortadoğulu… Mağmat Boğazı diye tanımladığımız alanı merkez haline nasıl taşıyabiliriz diye çalışıyoruz. DOKAP’ın eylem planı da uygun olan anlayışla birlikte tarihi İpek Yolunu canlandırma projesi adı altında bu alanda bir kısım projeleri çalışıp orayı merkez haline getirmek istiyoruz. Alan mera alanı olduğu için tahsis gerekli. Tahsisine ilişkin meclis kararı alınıp, meclise gönderdik. Sayın Bakanımızdan destek istedik. Mera ve Orman Alanı olduğu için tahsis aşamasını tamamladıktan sonra bu projeyi hayata geçireceğiz. Sportif alan, piknik alanı ve birçok alanı orada oluşturabiliriz.

 

KÖTÜ YAPILAŞMA!

 

5 yılın sonunda bütün yollarımızı betonuyla asfaltıyla standart haline getireceğiz. 5 yılın sonunda bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacağız. O nedenle gelir gelmez 11 milyonluk yatırım yapmak zorunda kaldık. Geçtiğimiz yıl 100 bin ton asfalt serdik. Bu yıl beton hedefini revize ederek geçtiğimiz yılın üstünde amaçlıyoruz. Şuan da belediye başkanları olarak yıkmakla meşgulüz. Şuan da biz başka şeylerle meşgul olmalıydık. Çömlekçi, Tabakhane, Zağnos yıkıyoruz. Kötü yapılaşmış. Şimdi belediyemiz bünyesine geçen yeni mahallerimizde tip proje gerçekleştirdik. 25 adet projemiz var. Belediyemizin. Bir lira proje parasını almıyoruz. Yeter ki şu projeyi yapsın. Çünkü o tabi güzellikleri olan bölgelerde abuk subuk imarlarla kötü yapılaşmalarla kaybetmeyelim. Bu topraklar emanet. İyi bir şekilde koruyalım. İyi bir şekilde gelecek nesle devredelim. Yetki aldığımız için sırtımızda sorumluluk hissediyoruz.

 

DOĞALGAZ…

 

Doğalgaz konusu… Bizim siyaset anlayışımız yapabildiğimizi de yapamadığımızı da gerekçesi ne olursa olsun, yapabildiğimizdi anlatmamız lazım, yapamadığımızı da… Göreve geldikten sonra hem büyükşehir hem de biz yapımcı firmayı kıskaca aldık. Toplantılar yaptık. Geldiğimiz noktada bunu yeterli görmemekle beraber yüzde 65 civarına erişebildik. Su konusunda hamdolsun sıkıntımız yok. Bunlar siyasi konular yapılıyor onlara takılmamak lazım.  Ama doğalgaz, hava kirliliği konusunda daha çok gayret göstermemiz lazım. 85 Çöp Konteynırlarını yeraltına koymak için çalışıyoruz. Atık yağlar için ödüllü yarışma yapıyoruz. Bayat ekmekler için konteynırlar koyuyoruz. 250 noktamızda var devam edeceğiz.

 

EKOPARK PROJESİ

 

Beşirli Mahallemizde Tantanj viyadüğünün alt kısmında 12 dönüm alan burası. Burayı dönemin Karayolları Müdürlüğünden devraldık. Ekopark adı altında ciddi çalışma yaptık. 23 Nisan’da Antalya’da EXPO 2016 var. Bu fuara 47 ülke iştirak ediyor. Ülkemiz içinde de projeler gidiyor. Bu projemizi fuara gönderdik. 535 projeden 15. Seçildi. Ciddi başarı. İnşallah bu projenin maketini de yaptırdık. Güzel bir proje oluştu. Bu projeyi DOKA ile paylaştık. Finanse edeceğini söyledi. 1. 8 milyon proje maliyeti var. Şuan itibaren yarısının ödeneği DOKA tarafından serbest bırakıldı. Kullanabilir durumdayız. 2-3 gün önce kesinleşti. Şuna da ihalesine çıkıyoruz. İhalesiyle beraber bu projemizi şehrimize kazandıracağız…

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Hem tedavi gördüler hem de el emeklerini sergilediler18 Kasım 2017 Cumartesi 13:38
 • Sırrı bilinmeyen balıklar18 Kasım 2017 Cumartesi 12:54
 • Feci kaza... Çok sayıda yaralı...18 Kasım 2017 Cumartesi 12:47
 • Bakan Soylu Trabzon’da böyle görüntülendi18 Kasım 2017 Cumartesi 12:37
 • Trabzonlular sahip çıkmadılar18 Kasım 2017 Cumartesi 10:32
 • Çocuğunu Al Camiye Gel Projesi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:28
 • Gündeme oturan kaçak etler konusu Trabzon'da konuşuldu18 Kasım 2017 Cumartesi 10:22
 • Karayolları uyardı, sürücüler dikkat!18 Kasım 2017 Cumartesi 10:01
 • Trabzon'da hava nasıl olacak?18 Kasım 2017 Cumartesi 09:37
 • Rize'de 2019 mesajı...18 Kasım 2017 Cumartesi 09:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.