1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BDP Eşbaşkanı Kışanak hükümete seslendi
BDP Eşbaşkanı Kışanak hükümete seslendi

BDP Eşbaşkanı Kışanak hükümete seslendi

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak grup toplantısında Kürt sorunu ve İmralı süreci hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu...

A+A-

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak grup toplantısında Kürt sorunu ve İmralı süreci hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hükümete Paris’te öldürülen PKK’lıların cenazesine çağıran Kışanak sorunun çözüm vaktinin geldiğini sözlerine ekledi.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak grubunun toplantısında İmralı süreci ile ilgili konuştu. Yapılan görüşmeleri doğru süreç olarak değerlendiren Kışanak bu açıklamaları yaptı.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak İmralı görüşmelerinin geç kalınmış fakat doğru bir süreç olduğunun altını çizdi.

Yapılanın doğru olduğunu söyleyen Kışanak kışkırtmalara ve kafa bulanıklığına neden olan açıklamaların dikkate alınmaması gerektiğini söyledi.

Hükümete 'hakiki barışa hazır mısın?' diye soran Kışanak, '' Bu sorunu çözen kahraman olur. Bu savaştan bütün halklar barış ve çözümden yanadır. Çözümü yapan oy kaybeden tezi çözmeyelim tezidir. Büyük düşünürsek geleceği kazanabilirisiz. Küçük düşünenler bu sürecin altında kalırlar.' dedi.

BDP Eş Başkanı Gütan Kışanak konuştu. İşte Kışanak'ın konuşmasından satır başları;

BU VAHİM BİR DURUMDUR

3 sivil savunmasız kadındı onlar alçakça katledildiler. Bu katliamı yapanları lanetliyoruz. Onlar aslında o gün o kadınları katlederek özgürlük mücadelesine gönül vermiş insanlara gözdağı vermek istediler. Onları katlederek Kürt halkına yürüttüğü özgürlük mücadelesine zarar vermek istediler. Bunlar zaten vahim konulardır. Kadın özgürlüğüne inanan siyaset yapan 3 kadının katledilmiş olması vahim durumdur.

BU SİZE DERT OLSUN

Bir de Türkiye'de son birkaç haftadır varolan Kürt sorununu çözme konusunda başlatılan girişim sürecine denk gelmesi vahameti kat kat arttırmıştır. Özgürlüğü siyaseti barış çabalarını katletmek istediler ama bunu başaramadılar başaramayacaklar.

Neden bu cümleyi bukadar emin söylüyoruz. Sakine Cansız'ın hayat hikayesine baktığımzıda oradaki yaşananlar bize bunu bu kadar emin söyleme şansı veriyor. Sakine Dersim'in asi kızıydı. Diyarbakır zindanında en amansız en korkunç vahşi işkencelere maruz kaldı. Birgün olsun tereddüt etmedi gözünü kırpmadı. Sakine Cansız umudunu yitirmedi.

Hiçbir zaman barışa dair umutlarını yitirmedi. Sakine de ölümle karşılaştığı son saniyeye kadar hiç bir cellada hiç bir işkenceciye boğun eymedi. Bu size dert olsun. Sakine kahramandı, Sakine yiğitti, Sakine devrimciydi, Sakine öldürülemez.

3 kadının katilleri katilleri insanlık tarihinde lanetli olarak anılacaklar.

AŞK OLSUN SİZE

Fidan Doğan, Avrupa'da büyümüş halkının özgürlük mücadelesi için uğraşan diplomattır. Eğitimini orada yapmış, siyaseti orada yapmış tüm politikacılarla konuşmuş lobi faaliyetleri yürütmüş bir Kürt kadınıydı.

Demokratik mücadele yürütüyordu. Halkın dili olmak istiyordu. Bunu katlederek Kürt halkının dünyadaki sesini duyurma çabalarını katledeceğini sananlar yanılıyorlar. Arkasında yüzlerce Kürt diplamat olarak gitti.

Leyla ömrünün ilk baharında genç bir Kürt kadını olarak heyecanlıydı, ülke özlemi ile kendini geliştirmeye çalışan genç arkadaşımızdı. Bu üç güzel kadını minnetle anıyoruz.

Bütün ölümler vakitsizdir. Bu üç arkadaşımıza ölüm hiç yakışmadı. Aşk olsun size.

HÜKÜMETE CENAZE ÇAĞRISI

Bizler BDP olarak olarak son görevimizi yerine getirmek için orada olacağız. Herkesi kendisine insanım diyen, bu topraklara barış gelmesini isteyen herkesi bu buluşmada bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz. Barışa inananlar bu cenaze törenine katılarak bugün görevlerini yapmalılar.

Başlatılan görüşmelerin arkasında olduğunu söyleyen ve kalıcı bir barışa ulaşmak için bu yolun kesintiye uğramaması gerektiğini söyleyen herkes orada olmalı.

Bu saldırı Kürt halkına yönelik saldırıdır. Kadın özgürlük mücadelesine yönelik saldırıdır. Öcalan'la görüşmelere yönelik saldırıdır.

En görkemli karşılamayı yaparak katillere ders vermeliyiz.Ben buradan hükümete yöneticilerin tamamına seslenmek istiyorum. Herzaman bu tür süreçlerde en çok konuşulan samimiyettir. İşte bugün samimiyeti gösterme günü. Paris'te bu katliam engellenebilirdi ama başarılı olunmadı.

KİMSE BU VAKTİ ATLAMASIN

O zaman çokça sözünü ettiğimiz samimiyet testinden geçmek için işte önümüzde imtihan.Bu acıyı paylaşın. Madem görüşmelere yönelik saldırıydı o zaman perşembe günü tüm Türkiye tek yürek olmalı. Bu güçlere cevap vermeli.

Cenaze törenine herkes katılmalı. Fransa'da cumartesi yapılan protestoya katıldık. Orada herkes vardı. Herkes keder içindeydi.

Onun için bugün Türkiye'de de aynı tutumun sergilenmesinin vaktidir. Kimse bu vakti atlamasın. Hükümet kanadından yapılan gösteri, şov gibi lafları da bu duruma denk düşen tanımlama olarak görmüyoruz.

SAMİMİYETİNİZİ GÖSTERİN

Kürt halkının duygularınıda mı vesayet altına alacaksınız. Bunu yapamazsınız. Bu söylemlerden vazgeçin. Size düşen saygı duymak insanların en görkemli şekilde cenaze törenini yapmalarına kolaylık sağlamaktır.

Bu katliam Fransa'da gerçekleşti. Üstelikte Fransız makamlarının istihbaratının 24 saat takip ettiği bir büroda gerçekleşti. Aydınlatılması konusunda birincil derece sorumluluk Fransa hükümetine aittir.

Fransa hükümetinin sorumlu olması Türkiye'nin sorumluluğunu ortadan kaldırmıyor. Türkiye de sorumluluk sahibidir.

Katledilen üç kadın Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşıdır.Türkiye de yurt dışındaki Kürtlerin faaliyetlerini yakından takip ediyor. İşbirliği anlaşmaları ortadadır. Sakine Cansız'la ilgili somut şeyden bahsetmek istiyorum.

BAŞBAKAN SAKİNE'NİN FRANSA'DA OLDUĞUNU BİLİYORDU

Başbakan'ın NTV'de söylediği cümler...

28 Eylül 2012. Fransa için söylüyor. 'Ülkelerinde terörist başları cirit atıyor'. Erdoğan'ın kastettiği Sakine'dir. 8 Ekim 2012'de anti terör savcısı açıklama yapıyor. Siz haksızlık yapıyorsunuz diyor. 28 komiser PKK faaliyetlerini takip ediyor biz işbirliği yapıyoruz diyor.

Gerektiğinde tutukluyoruz diyip liste veriyor. Bu cinayetten sonra Başbakan Türkiye 5 Kasım 2012'de Fransa intarpolüne mesaj göndererek Sakine'nin Fransa'da olduğunu bildirdi.

Bunları alt alta koyduğunda bunu Başbakan'ın bildiği ortaya çıkıyor. Bu katliamın cinayetin işlendiği mekan Türk istihbaratının takibinde olan kişidir. Bu cinayet önlenebilirdi.

TÜRKİYE'DE KANALIK GÜÇLERİN OLMADIĞINI KİM SÖYLEYEBİLİR

Nihayetinde hükümetin de tespiti bu cinayet başlayan görüşmeleri durdurmaya yönelik provakasyonsa en az Kürtler kadar hükümette bu cinayeti aydınlatmalıdır.

Buralarda demogaji yapmaya ortalığı bulandırmaya gerek yok. Herkes açıkça çözümden ve barıştan yanaysa bu katliamın aydınlatılması için çaba sarf edecek. Bizim kadar ısrarcı olacak.

Başbakan'ın evinin alt katındaki çalışma ofisine dinleme cihazı konuluyorsa dinleme yapılıyorsa Türkiye'de karanlık güçlerin ortadan kaktığını kim söyleyebilir.

Samimi olmak gerçek çözümden yana olmak gerekiyor. Peşin hüküm bildiren gerçek katillerin aradan sıyrılmasına yönelik açıklama yapılmıştır. Biz sadece katillerin bulunmasını istiyoruz.

Bugün hükümetin muhatap olarak kabul ettiği Sayın Öcalan 13 yıl önce bu süreci başlatmak için Avrupa'ya çıkma kararı aldı.

ÖCALAN ÇÖZÜM NİYETİ OLMASAYDI AVRUPA'YA GİTMEZDİ

Öcalan çözüm niyeti olmasaydı hükümette görüşmezdi Avrupa'ya gitmezdi. Daha o dönemde adres olarak Avrupa'yo belirlemiştir. Hükümetle görüşmek için kararlığını ortaya koymuştur.

Komplo ile Öcalan Türkiye'ye teslim edilmiştir. Sayın Öcalan çok çabaladı. İmralı sistemi barış çabaları önüne konulmuş tuzaktı.

Gerçeği bilmek tarihi doğru okumak soğru zamanda doğru yerde durmak gerekir. Bugün Seyit Rıza'ya tuzak kuranlar görüşmeye çağırıp idam sehpasına çıkaranlar Türkiye'den 100 yıl kaybettirdiler. Öcalan'a komplo kuranlar Türkiye'nin 13 yılını çaldırlar.

Bizim sorumuz şu; 'Hükümet hakiki barışa hazır mı?'

Herkesin ciddi olması lazım.

Biz Sayın Öcalan'la İmralı'da başlatılan görüşmeleri geç kalmış ve doğru süreç olarak görüyoruz ve arkasındayız.

BU SORUNU ÇÖZEN KAHRAMAN OLUR

Bu sorunu çözen kahraman olur. Bu savaştan bütün halklar barış ve çözümden yanadır. Çözümü yapan oy kaybeden tezi çözmeyelim tezidir.

Büyük düşünürsek geleceği kazanabilirisiz. Küçük düşünenler bu sürecin altında kalırlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.