• BIST 107.348
 • Altın 151,590
 • Dolar 3,6566
 • Euro 4,2988
 • Trabzon 17 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 14 °C
 • Ersun Yanal'a laf çakmaya çalıştı ama...
 • Onur Kıvrak'a şok!
 • Çubukçu neden istifa etti?
 • Ersun Yanal'a laf çakmaya çalıştı ama...
 • Onur Kıvrak'a şok!
 • Çubukçu neden istifa etti?

Boğaz'ın yeni incisi Yavuz Sultan Selim

Boğaz'ın yeni incisi Yavuz Sultan Selim
Devletin zirvesinin katıldığı 3’üncü köprünün temel atma töreninde Başbakan Erdoğan TaksimGezi Parkı eylemcilerine böyle sert çıktı.

İstanbul'da yapılacak 3. köprünün temeli, devlet zirvesinin katıldığı törenle atıldı. Başbakan Erdoğan, sahneye ''Köprücü de gelsin'' diyerek çağırdığı yetkiliden projenin 2 yılda bitirilmesini istedi. Firmalar, projeyi 29 Mayıs 2015'te bitirme vaadinde bulunurken, Cumhurbaşkanı Gül, köprünün adını "Yavuz Sultan Selim" olarak açıkladı

İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi''nin temelleri, İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle atıldı. Erdoğan, konuşmasının ardından firmalardan projenin 29 Mayıs 2015'e yetiştirilmesi sözünü aldı. Erdoğan, "İnşallah 2 yıl sonra açılış töreninde bir arada olacağız" dedi.

BİR KEZ DAHA TARİH YAZILIYOR

BaşbanaErdoğan, Garipçe'de yapılan törendeki konuşmasına "Bir hadise muhatap olan bir Osmanlı padişahının ve onun kudretli komutanlarının, onun güzel askerlerinin ordusunun bir çağı, karanlık çağı kapatarak, aydınlık çağı açtığının 560. yıl dönümünde sizlerle bir aradayız" diyerek başladı. Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet'in "Hüner, bir şehir bünyad etmektir/Reaya kalbin abad etmektir" dizesini aktararak, şöyle devam etti:

"Cihanı titreten, döneminin en büyük ordularına kumandanlık eden, cihan devleti Osmanlı'ya sultanlık eden Fatih Mehmet, asıl hünerin, şehirler imar etmek olduğunu, asıl hünerin, halkın kalbini kazanmak olduğunu ifade etmiştir. Gerek Fatih, gerek ondan sonra gelen idareciler, başta İstanbul olmak üzere bize ait tüm şehirlerde gerçekten çok büyük eserler inşa ettiler. İşte bizler, geçmişimizden, ecdadımızdan aldığımız ilhamla, İstanbul'da, diğer 80 vilayetimizde tarih yazmaya, tıpkı ecdadımız gibi, tarihe eserler bırakmaya devam ediyoruz. Bugün İstanbul'da, İstanbul'un fethinin 560. yıl dönümünde sizin huzurunuzda bir kez daha tarih yazıyor, bir kez daha dev bir projenin temellerini atıyoruz."

3. GERDANLIĞI TAKIYORUZ

Başbakan Erdoğan, "İstanbul'da 7 tepeye 7 önemli eser" dediklerini ancak bugünün İstanbul'una 7 eserin yetmeyeceğini belirterek, bu eserlerin dünyada adından bahsettirecek eserler olduğunu söyledi. Bu eserlerden birinin, temeli atılan ve "3. gerdanlık" olarak boğazda yer alacak 3. Boğaz Köprüsü olacağını kaydeden Erdoğan, bir medeniyet şehri olan İstanbul'a, tüm özellikleriyle bir medeniyet projesi kazandırdıklarını bildirdi.

Erdoğan, raylı sistemiyle köprünün farklı bir özellik içerdiğine işaret ederek, "Nasıl ki Marmaray'da Pekin'i Londra'ya bağlayan bir yüksek hızlı tren varsa, burada da inşallah yine aynı şekilde çok farklı makasla birlikte bunun bir alternatifini görmüş olacağız. Hepsinden de öte bu köprü, aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik özellikleri olan bir köprü olacak. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından bu muhteşem şehre, bu köprüyü inşa ediyor, üçüncü bir gerdanlığı takıyoruz" diye konuştu.

REKORA İMZA ATILACAK

Erdoğan, projenin tamamlanmasıyla dünya çapında bir rekora da imza atmış olacaklarına dikkati çekerek, "Bu projenin maliyeti yaklaşık 3 milyar dolardır. Gerçek rakamlara baktığımızda 4,5 milyar liraya mal olacak. Her şeyiyle dünyada örnek bir proje oluyor. Hem karayolu hem demiryolu aynı projede olması bakımından örnek. Bununla hep birlikte gurur duyacağız, göğsümüzü gereceğiz, alnımız dik yürüyeceğiz. Sadece Türkiye'de değil, dünyada yürüyeceğiz" diye konuştu.

Tarih pazarlığı yaptı

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasına müteahhit firmayla yaptığı pazarlık damga vurdu. Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Gül'ün müsade etmesi durumunda müteahhit firmalarla ufak bir pazarlık yapmak istediğini dile getiren Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile ''Köprücü de gelsin'' diyerek müteahhit firmaları sahneye davet etti.

Erdoğan'ın yetkililer kürsüye gelirken ''Quickly quickly'' (Hızlı hızlı) diye seslenmesi törene katılanları gülümsetti. Artık parayla ilgili pazarlık yapmayacaklarını, şimdi yapacakları pazarlığın başka olduğunu ifade eden Erdoğan, "Süre üzerinde bir anlaşma yapmamız lazım. Bugün 29 Mayıs. Ben 2014'ün 29 Mayıs'ı demiyorum ama inanıyorum ki gerek Astaldi, gerek IC gerekse Hyundai, üçü azmederlerse, kararlı davranırsa 29 Mayıs 2015'e bu projeyi yetiştirirler" diye konuştu. IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, "Siz ne emrederseniz o olur, sizin desteklerinizle biz de bu tarihe yetiştirme gayreti içerisinde olacağız" dedi. Bunun üzerine Erdoğan, "İnşallah 2 yıl sonra açılış töreninde bir arada olacağız" diyerek konuşmasını tamamladı.

Ne yaparsanız yapın Taksim yapılacak

Başbakan Erdoğan, 3. Köprü'nün temel atma töreninde Gezi Parkı'nda ağaç kesilmesin diye eylem yapanlara seslenen Erdoğan, "Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik. Yapacağız" dedi

Konuşmasında Taksim Gezi parkında yaşananlara da değinen Başbakan Erdoğan, "Birileri Taksim Gezi Parkı şöyle olmuş, böyle olmuş, orada gelip gösteri yapacaklar şudur budur vesaire. Ne yaparsınız yapın. Biz kararı verdik, verdiğimiz gibi bunu işleyeceğiz" dedi. "Eğer tarihe saygınız varsa önce o Gezi Parkı denilen yerin tarihi nedir, onu araştır bak" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Biz orada tarihi yeniden ihya edeceğiz. Bir diğeri ile Taksim Meydanı'nı yayalaştırarak, insanların emrine sunacağız. İnsanoğlu orada gezip, dolaşacak. Peyzajıyla her şeyiyle. Şu anda AK Parti iktidarı döneminde belli yaş gruplarında Türkiye genelinde diktiğimiz ağaç miktarı, fidan, 10-5-3 yaş grubu üzeri ağaçlar olmak üzere yaklaşık 2,5 milyardır. Bu ağaçları bu iktidar dikiyor. Süratle Yeter ki ağaç dikme merakı olsun insanların. Onlara da yer tahsis ediyoruz, 'al sana 500 bin metrekare alan burada gel ağaç dik, bedelsiz.' Niye? Çevreciyiz. Bu adımları atıyoruz. İnşallah bu köprünün yapımında emek sarf edecek herkesi, her bir kurumu tebrik ediyorum, kolaylıklar diliyorum."

Adını Cumhurbaşkanı Gül açıkladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bir sürpriz yaptı ve köprünün adının "Yavuz Sultan Selim" olacağını açıkladı. Gül konuşmasında şunları kaydetti:

"Birinci köprü, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, devletin birinci Cumhurbaşkanı Atatürk'ün ismini taşıyor. İkinci köprü, İstanbul'u bize armağan eden, fetheden, Peygamberimizin güzel sözüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'in ismini taşıyor. Bu üçüncü köprü, eminim ki herkesin zihninde vardır, 'acaba bu köprünün ismi ne olacak' diye. Az önce değerli Başbakanımız o açıklamayı benim yapacağımın işaretini size verdi. Arkadaşlarımız, hükümetimiz hep düşündü, konuşuldu ve neticede hep beraber şu karara vardık ki; üçüncü köprünün ismi Yavuz Sultan Selim Köprüsü olsun. İnşallah bu köprü vaktinde el birliği içinde bitirilecek ve inşallah hep beraber bugün nasıl burada bu temel atmayı gerçekleştirdiysek; açılışını yapıp üstünden Avrupa'dan Asya'ya, Asya'dan Avrupa'ya yürümek de nasip olacaktır."

TÖRENDEN NOTLAR

Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan kol kola geldiler

* Yoğun güvenlik önleminin alındığı tören alanına gelen katılımcılar, X-Ray cihazından geçerek alana alındı.

* Temel atma törenine Hayrünnisa Gül ve Emine Erdoğan kol kola geldi.

* Tören alanının tepeye doğru olan yukarı kısımlarında da özel harekat polisleri beklerken, bir başka polisin de gözlüğündeki kamerayla alana girişi kontrol ettiği görüldü.

* Törene gelenlere, alanda oluşturulan stantlardan içerisinde, kaşarlı ve jambonlu iki adet sandviç ve meyvesuyu bulunan kumanya, şapka ve temel atılmasına şahitlik anlamı taşıyan "Boğaz'ın Yeni İncisi, Oradaydım" yazılı belgeler verildi.

* Konuşmaların sonunda Mehter bölüğü sahne aldı

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayünnisa Gül'ü tören alanının dışına çıkarak karşıladı.

KÖPRÜNÜN ÖZELLİKLERİ

* Köprü üzerinde 10 şerit olacak, araçlar için 8 şerit, tren için de 2 şerit ayrılacak.

Transit geçişler bu köprüden yapılacak. Özellikle yük taşıyan TIR'lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek.

* Köprü, 59 metreyle dünyanın en geniş köprüsü olacak.

* Bir ucu Poyrazköy'de diğer ucu ise Sarıyer Garipçe'de yer alacak köprünün uzunluğu ise 1875 metre.

Geçiş ücreti olarak, otomobiller için 3 dolar yani yaklaşık 5 buçuk lira ödenecek.

* İlk çıkışlar Avrupa Yakası'nda Uskumruköy'de, Anadolu Yakası'nda ise Riva'da olacak.

* Köprü inşaatıyla birlikte bu köprüden geçişi sağlayacak diğer yollar da yapılacak.

* Avrupa Yakası'nda Eyüp-Odayeri, Anadolu Yakası'nda Sancaktepe-Paşaköy arasında yer alacak bu yolun uzunluğu yaklaşık 60 kilometre olacak.

* Bütün bu projede 9'u köprülü 19 kavşak, yayalar için 45 alt geçit ve 63 üst geçit yer alacak.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dev FETÖ operasyonu! 57 gözaltı17 Ekim 2017 Salı 09:51
 • İç çamaşırından çıkanlar şoke etti17 Ekim 2017 Salı 09:46
 • Kuzey Irak'tan kahreden haber!17 Ekim 2017 Salı 08:07
 • Bir araya geliyorlar!16 Ekim 2017 Pazartesi 22:27
 • Siirt'te çatışma!16 Ekim 2017 Pazartesi 21:56
 • Türkiye Somali için seferber oldu!16 Ekim 2017 Pazartesi 21:11
 • Başkonsolos çalışanının eşi ve kızı serbest16 Ekim 2017 Pazartesi 20:47
 • Erdoğan, Baykal'ı ziyaret etti16 Ekim 2017 Pazartesi 20:06
 • RTÜK'e 3 yeni üye!16 Ekim 2017 Pazartesi 20:03
 • Vize krizinde yeni karar!16 Ekim 2017 Pazartesi 18:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.