banner238
banner264

Ankara'nın doğusu ve GAP'a özel fon

Çözüm süreci, iş dünyasının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya olan ilgisini artırıyor. TÜSİAD Bölgesel Kalkınma Komisyonu Başkanı Kadooğlu, “Barış süreci Türkiye’yi büyütecek” dedi.

banner295
Ankara'nın doğusu ve GAP'a özel fon

TÜSİAD ve TÜRKONFED, ilkini geçen haziranda Cizre’de gerçekleştirdikleri “Doğu ve Güneydoğu Yatırımcı Danışma Konseyi” toplantısının ikincisini dün Batman’da düzenledi. TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Cizre’de yaptığı konuşmada “Çözüm sürecine yatırım için buradayız” dediğini hatırlatarak, “Şimdi de çözüme yatırıma devam ediyoruz’ demek için buradayız. Bölgedeki ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaya kararlıyız” dedi.

Uluslararası yatırımcı

Bölgede yatırım ortamının iş insanları tarafından sürekli izleneceği bir mekanizma oluşturdukları bilgisini veren Yılmaz, şunları aktardı: “Belirli aralıklarla, başta üyelerimiz olmak üzere, ulusal ve uluslararası yatırımcıları bölgeye davet ederek, yatırım imkanlarını tanıtmayı ve yeni yatırımların bölgeye yönelmesine cesaret vermeyi arzu ediyoruz.”

Barış bizi büyütecek

Cizre’de bir gemi oluşturduklarını, Batman’da da bu gemiyi Dicle’ye indirdiklerini vurgulayan TÜSİAD Bölgesel Kalkınma Komisyonu Başkanı Tarkan Kadooğlu ise şunları vurguladı: “Şiddetin yerine ekonomiyi, yatırımı konuşuyoruz. Barış süreci Türkiye’yi büyütecek. Buradan geri adım yok. Yoksa yüreği yanan analardan kurtulamayız.” TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça da, aynı sektörde farklı bölgelerde iş yapanları bir araya getirmek ve ortaklıklara aracılık etmek için “Bölgeler Arası Ortak Girişim Projesi” başlattıklarını açıkladı.

Ankara’nın doğusu ve GAP’a özel fon

Ab­ra­aj Ca­pi­tal Or­ta­ğı Le­vent Ye­şil­dağ, sa­de­ce Do­ğu ve Gü­neydo­ğu Ana­do­lu­’da­ki pro­je­le­re ya­tı­rı­mı amaç­la­yan ye­ni bir fon oluş­tur­duk­la­rı açık­la­dı. Ye­şil­dağ, “Bu fo­nun yüz­de 50’si de GA­P’­a ya­tı­rım ya­pa­ca­k” de­di.

Do­ğan Hol­ding adı­na söz alan Vol­kan Vu­ral, böl­ge­de iki ma­den­ci­lik pro­je­si üze­rin­de ça­lış­tık­la­rı bil­gi­si­ni ve­rir­ken, Aziz Zap­su gı­da pe­ra­ken­de­ci­li­ği için ara­yış­ta ol­duk­la­rı­nı be­lirt­ti. Sa­ray Hol­ding Baş­ka­nı Sa­mi Öz­dağ da böl­ge­de bir te­sis kur­mak is­te­dik­le­ri­ni açık­la­dı. Aves Baş­ka­nı Se­nan İdin ise 20 mil­yon li­ra ya­tı­rım­la Si­lo­pi­’de in­şa et­tik­le­ri ta­rım ürün­le­ri si­lo­su­nun ya­kın­da açı­la­ca­ğı­nı söy­le­di.


BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.