banner238
banner264

Bakan Bayraktar yardımcısını açıkladı!

Duyum değil, gerçek! Erdoğan Bayraktar kimi yardımcı seçti…

banner295
Bakan Bayraktar yardımcısını açıkladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar az önce. Trabzonhaber.com.tr’nin yayın danışmanı Ali Savaş’a bakan yardımcılığına kimin atadığını açıkladı.
Her türlü prosedürü devam eden işlemlerin tamamlanması ise Erdoğan Bayraktar’ın yardımcılığına atanacak olan o isim; Muhammet Balta
Trabzon’da İl Genel Meclisi Üyeliği, Meclis Çevre ve İmar Komisyonu Baykanlığı, İl Genel Meclisi Başkanlığı ve Ak Parti İl Başkanlığı yapan Muhammet Balta, bakan yardımcısı olduğunu bu saban fındık toplarken öğrendi. Bizzat Bakan Erdoğan Bayraktar tarafından aranan Balta’ya Bayraktar görevi tebliğ etti. Balta Pazartesi günü Ankara’ya gidecek ve görevine başlayacak.
Bakan Bayraktar Ali Savaş’ya yaptığı açıklamasında Muhammet Balta için “Vizyonu geniş bir arkadaşım. Trabzon’u da iyi tanıyor. Üstelik imar ve çevre konusunda da deneyimli “ dedi. Hafta sonunu İstanbul’da geçirecek olan Bakan Bayraktar Pazartesi günü genel medyaya da yardımcısı Muhammet Balta’yı tanıtacak.

BAKAN YARDIMCILARININ GÖREVLERİ VE SORUMLULUKLARI
Bakan yardımcıları her bir bakanlık için bakan ile müsteşar arasında konumlanacak. Protokolde ise başbakanlık müsteşarının hemen arkasında yer alması planlanıyor Her bakanlık çıkaracağı yönerge ile bakan yardımcılarının hangi konularda imza yetkisine sahip olacağını belirleyecek. Bakan yardımcılarının imza yetkisi bakanın tasarrufunda olacak. Bakan yardımcıları, bağlı oldukları bakanı temsil edecek, vatandaş, milletvekili ve Meclis ile bakanlık arasındaki ilişkilerin koordinasyonunu sağlayacak. Bakan yardımcılarının görevi mevcut hükümetin görevden ayrılmasıyla son bulacak. Bakanlardan, alternatifli üç bakan yardımcısı ismi iletmesi istenirken, Başbakanlığın, bakan yardımcılarının protokoldeki yeri ve imza yetkileriyle ilgili mevzuat çalışmaları sürüyor..
Bakanlar Kurulu'ndaki yeni yapılanmada oluşacak bakan yardımcısına 9 bin lira maaş verilecek.
Maaş belirlenirken, bakandan az, müsteşardan fazla olmasına dikkat edildi. Bakan yardımcılarının “imza” yetkisi de olacak. Şu anda milletvekilleri 10 bin 700, bakanlar 11 bin, müsteşarlar da 6 bin lira dolayında maaş alıyorlar.
 İmza yetkisi olan bakan yardımcılarının aldığı kararların siyasi sorumluluğu bakanda olacak. Ancak bakan yardımcıları, cezai sorumluluk açısından devlet memurlarına uygulanan kurallara tabi olacaklar. Bakan yardımcılığı görevi tanımlanırken, “Müsteşarlar konulara sadece kamu açısından bakıyor. Yıllardan beri kamuda çalıştıkları için tek yönlü bakış açıları oluyor. Dışardan bir göz olmasının faydası olur. Yeni projeler üretilmesinde bakana katkı sağlar” yorumu yapıldı.
Bakan, bakan yardımcısı ve müsteşar, bakanlıkların “icra kurulu” gibi çalışacak. Bakan yardımcıları, parti yönetimi, örgüt ve milletvekillerinden gelen taleplerin takip edilmesinde de rol oynayacaklar. Dışarıdan atanacak bakan yardımcıları, eski milletvekili, eski bürokrat veya özel sektörde görev yapan biri olabilecek. Bu kişilerin üniversite mezunu olma zorunluluğu da bulunmayacak.
HÜKÜMETLE GELİP GİDECEKLER
Bakan yardımcıları hükümetin görev süresiyle sınırlı olarak görev yapacak. Hükümetin görevi sona erdiğinde, bakan yardımcılarının görevi de sona erecek. Bakan yardımcıları gerektiğinde hükümetin görev süresi dolmadan da görevden alınabilecek. Bakan yardımcılarına en yüksek devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan ödemelerin yüzde 150’si oranında aynı usul ve esaslar çerçevesinde aylık ücret ödenecek. Muhammet Balta'nın özgeçmişi; 
1966 yılında Vakfıkebir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Vakfıkebir'de, Liseyi Trabzon Lisesi'nde tamamladı. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Maden Fakültesi'nden Maden Mühendisi olarak mezun oldu. 5,5 yıl özel sektörde maden mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1993 yılında Vakfıkebir'de ambalaj sektöründe faaliyete başlayan fabrikanın kurucu ortağı oldu. 
1999 yılında Vakfıkebir'den Trabzon İl Genel Meclis üyesi seçildi. 1999 yılından beri İl Genel Meclisi'nde sırasıyla şu görevlerde bulundu. 2,5 yıl bütçe komisyon başkanlığı, 2,5 yıl bütçe komisyon üyesi, 2,5 yıl İl daimi encümenliği, 1 yıl meclis başkan 1.vekilliği, 1 yıl insan hakları il kurulu üyeliği, 2,5 yıl köylere hizmet götürme birliği encümen üyeliği, 2 yıl hasta şikayetleri kurulu üyeliği, katı atık çöp depolama birliği üyeliği, kent konseyi üyeliği, tanıtım ve medya komisyon üyeliği, İl Özel İdaresi stratejik planı hazırlama komisyon üyeliği, 1 yıl denetim komisyon başkanlığı, 1,5 yıl Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanlığı yaptı. Balta 2007 yılında İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.
Aynı zamanda ambalaj sektöründe faaliyet gösteren kurucusu olduğu fabrikanın yönetim başkanlığı görevini yürütmektedir. İngilizce bilmekte olup, evli ve biri kız biri erkek iki çocuk babasıdır.
 
 
 
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.