banner238
banner264

Bayraktar iklim değişikliğine değindi!

Erdoğan Bayraktar neler söyledi?

banner295
Bayraktar iklim değişikliğine değindi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ekonomik kalkınma ile çevre arasında en uygun dengeyi kurarak, uluslararası standartlarda çevre yönetimi sistemiyle kalıcı yaşam kalitesini en üst seviyeye taşıyacak bir yapı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.Bayraktar, Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye'nin İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Geliştirilmesi Programı'nın kapanış konferansında, bütün bilim adamlarının dünya iklim sisteminde bir bozulmanın olduğunu kabul ettiğini belirtti.Sanayileşme, hızlı nüfus artışı ve enerji üretimi gibi etkinliklerin sonucunda atmosfere salınan gazların sera etkisi oluşturmasının, özellikle 19. yüzyılın ortalarından itibaren sıcaklığı artırarak küresel ısınmaya sebep olduğunu dile getiren Bayraktar, iklim değişikliğine bağlı olarak, kimi ülkelerde kasırga, sel, çığ ve taşkın gibi ani meteorolojik değişimlere bağlı doğal afetlerin sayısında artış yaşanırken, kimi ülkelerde ise kuraklık ve çölleşmenin olumsuz etkisinin her geçen gün daha da artarak hissedildiğini kaydetti.


Bayraktar, Türkiye'de ve dünyanın birçok bölgesinde etkili olan tabii felaketlerin, iklim değişikliği konusunun ciddiyetini tüm gerçekliğiyle ortaya koyduğunu ifade ederek, bugün gelinen nokta itibarıyla iklim değişikliğinden etkilenmeyecek ülke ve bölge olmadığının artık kabul edildiğini söyledi.

İklim değişikliğinin etkilerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkisini göstermesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Bayraktar, son yıllarda, özellikle, ani meteorolojik değişikliklere bağlı olarak gelişen ve yerleşim birimlerini tehdit ederek can ve mal kaybına yol açan afetlerin sayısında bir artış olduğunu vurguladı.


-İklim değişikliğine uyum-


İklim değişikliğine uyumun, iklim olaylarının etkileriyle mücadele etmek için stratejilerin güçlendirilmesi, geliştirilmesi ve uygulanması sürecini kapsadığını dile getiren Bayraktar, şöyle konuştu:

''Uyum süreci, toplumların küresel iklim değişiminin olumsuz etkileriyle başa çıkmalarına, yerine ve durumuna göre bu etkilerden fayda sağlamalarına ve bu etkileri yönetebilmelerine katkıda bulunmaktadır. İklim değişikliğinin etkilerinin iyi anlaşılması hayati önem taşımaktadır. Bugün gelinen nokta itibarıyla iklim değişikliği; doğal çevre, şehir hayatı, kalkınma, tarım, gıda, temiz su kaynakları ve sağlık başta olmak üzere hayatımızın her safhasını etkilemekte ve yönetimlerin bu konularda çözüm çabalarını artırmalarını zorunlu hale getirmektedir.

Çevre koruma ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak modern dünyanın en önemli hedeflerindendir. Sürdürülebilir kalkınma; ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda dengeli gelişmeyi ön görmektedir. Bu itibarla, kalkınma, şehirleşme ve çevre dengesini sağlayacak bir bakanlığın kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bakanlığımız, yerleşmeye, çevreye ve yapılaşmaya dair mevzuatı hazırlamak, uygulamaları denetlemek ve mesleki hizmetlerin gelişmesini sağlamak üzere faaliyetlerine başlamıştır.
 
Hedefimiz, ekonomik kalkınma ile çevre arasında en uygun dengeyi kurarak, uluslararası standartlarda çevre yönetimi sistemiyle kalıcı yaşam kalitesini en üst seviyeye taşıyacak bir yapı oluşturmaktır. Bakanlığımızca çevrenin korunması çerçevesinde yapılan her türlü çalışma aynı zamanda iklim değişikliğine karşı alınmış birer tedbir niteliği taşımaktadır.''


Bayraktar, Türkiye'nin, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek Akdeniz ülkelerinden biri olmasının, uyum çalışmalarına gereken önemi vermeyi zorunlu kıldığını,iklim değişikliğinden tamamen avantaj sağlanacak bir konumda olunması halinde bile, iklim baskısı nedeniyle gelecekte yaşanması muhtemel kaynak temin mücadeleleri ve göç olaylarına karşı hazırlıklı olmak anlamında da iyi bir uyum stratejisine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

 

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.