banner238
banner264

Bir tek Volkan Canalioğlu yoktu!

Belediye Başkanları Kent Konseyi'nde buluştu...

banner295
Bir tek Volkan Canalioğlu yoktu!

Trabzon'da Yerel Yönetim konulu panel


       TMOOB tarafından organize edilen Kent Sempozyumu'nda Akyazı Projesi gündemi oluşturdu. 'Trabzon'da Yerel Yönetim' konulu panelde konuşan eski belediye başkanları ve şimdiki Başkan Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu Akyazı Projesi'nin önemini dile getirdi.

 

       Oturum başkanlığını İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı'nın yaptığı panele konuşmacı olarak Hasan Melek, Orhan Karakullukçu, Asım Akyan ve Niyazi Sürmen ve Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu katıldı.

       AK Parti Trabzon Milletvekili Prof.Dr. Aydın Bıyıklıoğlu'nun da dinleyici olarak katıldığı panelde konuşan Hasan Melek belediye başkanlığı döneminde Trabzon'un altyapı sorunlarına öncelik verdiğini belirtti ve Trabzon'un çarpık yapılaşması nedeniyle duyduğu üzüntüyü belirtti.

       Daha sonra söz alan Orhan Karakullukçu konuşmasında Akyazı Projesine değindi. Karakullukçu, "Burada önemli olan tartışılması gereken projedir. Projenin niteliğidir. Dolguya karşı çıkmak Trabzon için son derece yanlıştır çünkü alanımız yok. Gelişecek toprağımız yok. Bunun için buraya spora mı tahsis edelim, kültürel etkinliklere mi tahsis edelim, ticari etkinliklere mi tahsis edelim. Bunu tartışalım. O dolguya kimse karşı çıkmasın kimse de mani olmaya kalkmasın. Yazık olur" dedi.

       Trabzon Belediyesi eski Başkanı ve AK Parti eski Trabzon Milletvekili Asım Aykan ise Akyazı'yı bu saatten sonra tartışmanın bir anlamı olmadığını belirterek, "Mutlaka Trabzon Akyazı'yla bir takım değerleri kaybetmiştir. Ancak kazandığı kaybettiğinden fazladır. Kaybettiklerini göz ardı etmiyoruz ama Trabzon'un böyle bir alana ihtiyacı vardır. Trabzon fiziksel düzenlemesi ve fonksiyonlarını konuşmakta zarar yok. Mimarlar mühendis odalarının devreye girip şöyle şöyle olsun demesinde fayda var. Ancak gündeme 'Avni Aker'in yeri kalsın burada stadyum yapılsın. Akyazı'dan buradan vazgeçilsin' diyenler var. Avni Aker tarihi bir yerdir. Akyazı'ya biraz yabancıyız. Ancak şehir içerisinde bu sıkışıklıkta bir stadyum tutamazsınız. Bu durumda Avni Aker'in etrafını yıkacaksınız büyük masraf yapmak zorundasınız. Buna gücünüz yok. Akyazı bir mecburiyettir" ifadelerine yer verdi.

       Eski başkanlardan Niyazi Sürmen ise başkanlığı döneminde belediyeye önemli mülkler kazandırdığına dikkat çekti. Sürmen ayrıca tanjant yolunun bitirilmesinin kendine dönemine nasip olduğunu söyledi.

       Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise panelde belediyenin yaptığı kentsel dönüşümler ile ilgili bilgi verdi. Gümrükçüoğlu, Ayasofya, Zağnos, Tabakhane ve Çömlekçi kentsel dönüşüm Projelerinin tamamlanmasıyla Trabzon'un çehresinin değişeceğini sözlerine ekledi.

       Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasında panele damga vuran Akyazı projesine de değindi.Gümrükçüoğlu Akyazı Projesi'nde ODTÜ'den tayin edilen bilirkişilerin gelip bir rapor hazırladığını hatırlatarak, "Bu rapor Danıştay'a sunuldu. Yasama yılının açılmasıyla Danıştay bilirkişi raporunu değerlendirecek. Rapordaki bazı ifade edilen hususları da yerine getirecek şekilde imar planı çalışması da sürmektedir. Projenin bu haliyle başlanmış belli bir aşama geçildi. Bundan sonra neyi nasıl nereye yerleştireceğimizi konunun uzmanlarıyla tartışmayı sürdürelim. Ancak şunu da söylemeliyim ki Akyazı'yı yargıya taşıyanların ideolojik olarak hareket ettikleri kanaatinde değilim. Biz bu kesimlere iyi niyetle hüsnü zanla yaklaşıyoruz. Herkesin görüşüne saygımız var. Ancak şu da unutulmamalıdır ki yürümekte olan proje alanına hakikaten ihtiyacımız bulunuyor" şeklinde konuştu.

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sıddık Yılmaz - 6 yıl önce
Bir yakınının tedavisi için şehir dışında olan Atay Aktuğ da sempozyuma katılamadı.
Avatar
Omer - 6 yıl önce
Trabzonlu ve TS lu olarak projeyi destekliyor emeyigecenlere sukranlarimi sunuyorum.
Avatar
Sıddık Yılmaz - 6 yıl önce
Belediye Başkanları Kent Konseyi'nde buluştu alt başlığını değiştirelim. Buluşma Kent Sempozyumu'nda gerçekleştiirldi. Bu tür bir sempozyumunun yürütücüsü olması gereken Trabzon Kent Konseyi ise maalesef aktif rol üstlenmedi. Düzenleme Kurulu TMMOB'ne bağlı odalardan müteşekkildi.