banner238
banner264

CHP; iktidara teşekkür etti

İl Başkanı Yavuz Karan konuştu

banner295
CHP; iktidara teşekkür etti

CHP Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan, basın toplantısı düzenleyerek EYOF, büstler ve Trabzon’daki sorunlara ilişkin açıklama yaptı. EYOF’ta vefasızlıkların yaşandığını belirten Karan, “Meydan Parkı’ndaki harcamaları abartılı buluyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Yavuz Karan düzenlediği basın toplantısıyla bazı konularda açıklamalarda bulundu.
İl Başkanı Yavuz Karan, CHP olarak uzun zamandır ilke kararı aldıklarını ve EYOF 2011 Gençlik Olimpiyatları süresince muhalefet olarak bu oyunları sahiplenme adına çok siyaset yapmayacaklarını daha önce de ifade ettiklerini söyledi. Trabzon’un son siyasi gelişmelerine ilişkin değerlendirmeleri de yine Oyunlar’dan sonra yapacaklarını söylediklerini hatırlatarak, "O yüzden 15-20 gündür Trabzon’daki siyasi durumlarla ilgili çok fazla yorum yapmadık" dedi.
EYOF konusunda merkezi hükümetin Trabzon’a yaptığı yatırımlardan dolayı kendilerine teşekkür ettiklerini söyleyen Karan, yatırımların uzun vadede çok önemli kazançlardır. Spor kenti olman Trabzon’un uzun vadede bu tesislerden faydalanması adına bunları çok yararlı görüyoruz" dedi.
Karan şöyle konuştu:

EYOFTA VEFASIZLIKLAR YAPILDI
Trabzon Belediyesi’nin EYOF ile ilgili hazırlıklarını, tanıtımını ve katkısını yetersiz bulduklarını söyleyen Karan, "Trabzon kentinde çok uzun zamandan beri bu oyunların düzenleneceğinin bilinmesine rağmen Belediyemizin özellikle yeni dönemde bu oyunlara iyi hazırlanmadığını gördük. Kentimizde binaların dış cephelerinden tutun, oyunların tanıtımın yapılması, belediyenin oyunlara seyirci katılımını sağlaması konusunda çok yetersizlikler görülmüştür. Oyunlarda çok vefasızlıklar görülmüştür. Bu oyunların kente kazandırılmasında emeği olan bir önceki belediye başkanı Volkan Canalioğlu’nun yokmuş gibi davranılması bizleri üzmüştür. Bu vefasızlık örneği eski Olimpiyat Başkanı merhum Togay Bayatlı’ya, Oyunların Trabzon’a kazandırılmasında emeği geçen Urbain Breams’a ve Olimpiyatların buraya gelmesinde emeği olan bir önceki Spordan Sorumlu Devlet Bakanımıza da yapıldığı inancındayız. Açılış ve kapanış törenlerinin spor organizasyonundan çok folklorik bir hava içinde yapılmıştır. Hatta yaptığımız bir araştırmada açılış konserine sayın Volkan Konak’ın getirileceği, fakat sırf siyasi duruşundan dolayı bunun gerçekleşmediğini, getirilen sanatçıların da sanki bu organizasyonu AKP’nin il başkanlığı yapmış gibi demeçlerinde ön plana çıkarması bizleri rahatsız etmiştir. Organizasyonda özellikle iktidar partisine binlerce bilet verilirken, Trabzon kentinin spor aşığı insanlarının davet edilmemesi bizleri üzmüştür" diye konuştu.

MEYDAN PARKI’NDA SU FISKİYELERİNİ
HAK ARAMANIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YAPTILAR

Meydan Parkı’na ilişkin görüşlerini de dile getiren Karan şöyle konuştu: "Yaklaşık 5 milyon liraya mal olduğu söylenen Trabzon Meydan Parkı’na harcanan parayı çok ve abartılı buluyoruz. Düşünen ve tahmin edilen paradan en az iki kat fazladır. Yapılan parkla ilgili daha önceki dönemlerde 4-5 bin metre olan alanda yeşil alan daha fazla iken, 12 bin metrekarelik alanda yeşil alan sınırlı kalmış. Parklar kentlerin geçmişi ve kültürüdür, siz bunu silmeye kalkarsanız yanlış yaparsınız. Bu parkın içerisine rant girmiştir. Parkın güneyinden hava alması önlenmiş bir taş parkı haline getirilmiştir, bu parkı Trabzonlu olarak beğenmedik. Dünyanın hiçbir parkının içinde otoyolu yoktur. Atatürk büstünün önünde su fıskiyeleri var. Trabzon Parkı’nda özellikle Atatürk büstünün önü sivil toplum örgütünün ve bir çok insanın hak arama yeriydi. Oraya su fıskiyeleri konarak özellikle bunun önüne geçilmeye çalışılmıştır. Trabzon’un mimari özellikleri kullanılsaydı daha iyi olurdu.

BÜSTLER KONUSU
Bir süredir gündemi meşgul eden Meydan Parkı’ndaki büstlerin kaldırılmasına ilişkin tepkilerini dile getiren Karan, "Parkta eskiden büstler vardı, bunları kaldırdılar, bu da yanlış. Aslında bunlar bizim açımızdan çok küçük meseleler, ülkenin o kadar sorunları varken bir belediye başkanın gidip iki-üç büste takılıp bunları gündem yapmasını yanlış buluyoruz. Ancak o büstü olanlar Trabzon için bir değerdir. İktidar partisinin eski bakanı, belediye başkanı Trabzon kentini spor, sanat ve sanatçı kenti olarak ifade ediyordtu, bu ifadeleri kullanan kişilerin büstleri devlet meselesi haline getirip kaldırmasını yanlış buluyoruz. O büstleri oradan kaldırdığınızda belki o insanların izlerini silebilirsiniz ama o insanların Trabzon’a vermiş olduğu hizmetleri, katkıları silemezsiniz. Siz bugün bunu yaparsanız, yarın bir başkası geldiğinde sizin yapmış olduğunuz parkın ismini değiştirir. Bunlar Trabzon siyaseti açısından çok önemli değil. Ancak bu konuda çıkış yapan Fahrettin Aksoy’un çıkışlarını son derece yanlış buluyorum. Daha önce kendisi başka bir partinin siyasi parti il başkanlığını yapmış biri olarak çok basit ve seviyesiz demeçlerini okuyunca üzüldüm, daha önce il başkanlığı yapmış birinin bu denli ufak işlere takılıp kalmasından son derece rahatsız oldum" ifadelerini kullandı.

TRABZON’DA İŞSİZLİK
DEVAM ETMEKTEDİR

Trabzon’daki işsizlik sorununun devam ettiğine vurgu yapan Karan, "Trabzon Limanı’nda geçmiş yıllara göre ithalat ve ihracat durma noktasında. Gelen yük kapasitesi yüzde 20 dolayında azalmıştır. Yapılan ihracat sanal bir ihracata dönüşmüştür, yapılan işlemler sadece kağıt üzerinde Trabzon İhracatçılar Birliği üzerinden ancak fiili işlerin Samsun Limanı üzerinden yapıldığını görüyoruz. Liman inen caddede 6 tane berber salonu varken bugün bunların 4 tanesi kapatmıştır, bu da Trabzon’un iyi yönetilmediğini göstermiştir" dedi.

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ceyda - 6 yıl önce
davet beklemeseydiniz parayla bilet alıp gitseydiniz normal vatandaştan ne farkınız var ? siz demeç veriyorsunuz onlar veremiyor fark bumu ?
Avatar
zor bey - 6 yıl önce
yaaa ceyda ne luzumsuz yorum yapmışsın. akp il başkanlığına 1000 maraton 100 vip veren kordinatörlüğe toz kondurmuyorsun. chp ye atıp tutuyorsun. biraz Allah korkunuz olsun.