banner238
banner264

İstanbul'a dolgu için felaket uyarısı

Marmara Denizi kıyısında 3 kilometrelik dolgu alanı oluşturulurken, deprem ve tsunami gibi afetlerin dikkate alınmadığı belirlendi. Depremin oluşturacağı dalgalarla kıyıda can kaybının artabileceğine dikkat çekildi.

banner295
İstanbul'a dolgu için felaket uyarısı

İstanbul Üniversitesi’nden Yardımcı Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker, yaptığı bilimsel çalışmada İstanbul ili Marmara Denizi kıyı çizgisini mercek altına aldı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından uzaya fırlatılan, LANDSAT uydu görüntülerini 5 döneme ayırarak analiz etti. 1975’ten günümüze İstanbul ili Marmara Denizi kıyı çizgisinde meydana gelen değişimleri belirledi. Buna göre deniz kıyılarında 60 kilometre uzunluğunda dolgu yapıldı. Bu sayede denizden dolgu ile yaklaşık 3 kilometrekarelik alan kazanılmış oldu. Ancak dolgunun olası deprem ve tsunami gibi afetlerin dikkate alınarak inşa edilmediği belirtildi.

Raporda “Depremlerin kıyıda oluşturacağı dalgalara bağlı olarak kıyılarda denizin vereceği hasarlar veya deprem sonucunda deniz dibinde dikey yönde yükselmeye bağlı olarak kıyı alanları büyük zarar görebilir. Kıyı dolgu alanları üzerindeki arazi kullanım şekillerine göre maddi kayıp ve can kaybı söz konusudur” uyarısı yapıldı.

DOLGU ALANLARI YOK OLUR

İstanbul’da aktif faylar, 1999’daki depremde Yeşilköy, Avcılar, Küçükçekmece ve Büyükçekmece sahilinde dolgu alanlarındaki riski ortaya koymuştu. Raporda dolgu alanlarıyla ilgili şu uyarı yapıldı: “Kıyılar doldurularak denizden alan kazanılması doğal ortama zararlıdır. Tsunami gibi afetlerde dolgu alanları yok olarak kıyı asli durumuna dönüşür.”

YÜZDE 14 YEŞİL ALAN

1975’ten itibaren Marmara kı­yı­sındaki de­ği­şimi ele alan ça­lış­ma, İn­ter­na­ti­onal Jo­ur­nal of Hu­man Sci­en­ce­s’­de (Ulus­la­ra­ra­sı İn­san Bi­lim­le­ri Der­gi­si) ya­yım­lan­dı. İn­ce­le­me­de Mar­ma­ra De­ni­zi kı­yı çiz­gi­si­nin ya­pı­lan kı­yı dol­gu alan­la­rı ile ta­ma­men de­ğiş­ti­ği belirlendi. Bü­yük­çek­me­ce­’den Tuz­la­’ya ka­dar uza­nan kı­yı dol­gu alan­la­rı ile de­niz­den ka­za­nı­lan alan üze­rin­de­ki ye­şil alan mik­ta­rı­nın, İs­tan­bul ye­şil alan mik­ta­rı­nın yüz­de 14’lik bir kıs­mı­nı oluş­tur­du­ğu be­lir­len­di.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.