banner238
banner264

Vergi Haftası Kutlanıyor

Vergi haftası kutlamaları dolayısıyla Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul ve beraberindeki heyet Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti.

banner295
Vergi Haftası Kutlanıyor

Verginin Adil ve Dengeli Dağılımını Sağlamaya Çalışıyoruz

Devletin varlık sebebinin adil ve dengeli bir gelir politikası uygulamak olduğunu söyleyen Vali A. Celil Öz “Gelir İdaremiz ve vergi dairelerimiz devlet olmanın, vatandaş olmanın en temel görevlerinin ifasıyla görev yapıyor. Ancak bize düşen devletin varlık sebebi de adil ve dengeli bir gelir politikası uygulamak. Ve elde edilen geliri etkin, verimli kamu hizmetine yansıyacak şekilde harcamak. Dolayısıyla bu anlamda Türkiye’de uzun bir dönem dolaylı vergilerin ağırlıklı olduğu bir sistem esası üzerinde işliyor. Kayıt dışı ekonomi ve benzeri vergide adalet, vergi yükünün dengeli yayılması konusunda açıklarımız var.

Bu konuda hala yapılması gereken ve yapılmakta olan çalışmalar var. Son yıllarda kayıt sisteminin gelişmesi özellikle web tabanlı takip sistemleri kayıt dışını azaltarak insanların gelir ve iratlarından vergi beyanına zorlanması yönünde güzel çalışmalar var. Bunun en bariz örneklerinde birisi de gayrimenkul gelirleri ile ilgili alanlar ve diğer gelir ve kurumlar vergisindeki yansımaları yavaş yavaş görüyoruz. Bu anlamda hem mevzuat hem uygulama hem kadro açışından güzel çalışmalar, gelişmeler var. Bu şekliyle verginin adil ve dengeli bir dağılımın sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

TEKNOLOJİYİ KULLANMA KONUSUNDA GELİR İDARESİ TEŞKİLATIMIZDA ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜM VAR

Ayrıca Gelir İdaresi Teşkilatımızın genel anlamda hem nitelikli personel hem de teknolojiyi kullanma konusunda önemli bir dönüşüm olduğunu belirten Vali “Artık vatandaşlarımızın pek çoğu eskiden olduğu gibi vergi idarelerine gelip saatlerce kuyruk beklemek durumunda değil. İnternet üzerinden veya beyan esasıyla bankalardan, uzaktan işlemlerini yapabiliyorlar. Bu anlamda önemli mesafeler aldık. Bundan sonraki süreçte devletimiz temel yasama ve yürütme birimiyle beraber vergi politikalarını yürütür. Bize düşen illerde de bütün birimlerimizle bunu en iyi şekilde uygulamak ve Uygularken de vatandaşımızın işini kolaylaştırmak. Bereketli bir yıl olur. Vatandaşımız üretir, kazanır, devletimize vergi verir. Vergi haftamızı tekrar kutluyorum “şeklinde konuştu.

TRABZON, TÜRKİYE GENELİNDE VERGİ TAHAKKUKUNDA 24., TAHSİLATTA 21. SIRADA

Görüşmede Vergi Dairesi Başkanlığı olarak 2013 yılında başarılı bir sezon geçirdiklerini ifade eden Vergi Dairesi Başkanı Zeki Yumbul ise, “Geçen sene tahakkukumuz 2012 yılında 61,5 milyar civarındaydı. Bu sene 1 milyar 790 bin lira civarındaydı. Bunun 1 milyar 262 bin lirasını tahsilata çevirdik. Türkiye genelinde bakıldığı zaman tahakkukta 24 sıradayız, tahsilatta ise 21. sıradayız. Tabii gider olarak Trabzon 2 milyar 9 yüz milyon civarında bir gideri var. Gelir gideri karşılamıyor. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.