banner238
banner264

Yarışmaya katıldılar, ödülü kaptılar

Ortahisar Belediyesi'nin üç ayrı dalda düzenlediği çevre yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

banner295
Yarışmaya katıldılar, ödülü kaptılar

Yarışmaya katıldılar, ödülü kaptılar
İlgili Galeriye Git

Ortahisar Belediyesi'nin organize ettiği hanımlar arası 'Bitkisel Atık Yağ Toplama Kampanyası', liseler arası 'Temiz Çevrem, Temiz Ortahisarım Konulu Kompozisyon Yarışması' ile 'Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması'nda dereceye girenlere Belediye'nin Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen törenle ödülleri verildi.
 
TEMİZLİK İMANDANDIR
 
Düzenlenen ödül töreninde konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç temizlik konusunda herkesin kendi şahsı üzerine düşen sorumluluğu ve hassasiyeti yerine getirmesi durumunda toplumda da bu sorunun  ortadan kalkacağını söyledi. İslâmiyetin temizliğe çok önem verdiği ve temizlikle ilgili Hz. Peygamberin (SAS) 'Temizlik imanın yarısıdır-Temizlik imandandır' hadisi şerifi bulunduğunu hatırlatan Başkan Genç sözlerine şöyle devam etti: Bu toprakların atalarımızdan bizlere kalan miras değil, çocuklarımızın bizlere emaneti olduğu anlayışında olmamız lazım.Biz temizliği ve temiz olmayı Allah'a imanla kıyaslayan bir dinin mensuplarıyız. Bizim yavrularımızı bu şuurla yetiştirmemiz lazım. Hz. Peygamberimiz, 'Temizlik imandandır ya da temizlik imanın yarısıdır' diyerek temizliği ne kadar önemsediğini belirtmiştir. Böyle bir dinin mensupları olarak yeryüzünde temizlikte en güzel örneklerin Müslüman ülkelerin olması gerekir. Ama baktığımızda  bu konuda örnek Müslüman ülkeler değil, Müslüman olmayan ülkeler daha güzel örnekler konumunda. Yine de en güzel örneklerden bir tanesi bizim ilimiz ve Türkiyemizdir. Dinimizin bize öğrettiği esasların gereği olarak temizlik ilk önce kendimizde başlamalıdır.  Ardından evimizde ve çevremizde bunu yapmalıyız. Yani hepimizin ferdi manada elimizden gelen çabayı göstererek temizlik noktasında hassasiyet göstermesi lazım. Zaten her toplumda herkes bu görevini yaptığı zaman ortada sorun da kalmaz. Biz belediye olarak bireysel manada vatandaşlarımızın bu şuura ulaşması bakımdan çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bir pilin ne kadar büyük bir tahribat yarattığını çocuklarımıza iyi anlatmalıyız. Bu toprakların atalarımızdan bize miras değil, çocuklarımızdan bize emanet olarak bırakıldığı anlayışını paylaşıyoruz. Ve en güzel şekilde onlara devir ve teslim etmeliyiz. Ben bu vesileyle bu çalışmalarda emeği geçen personellerimize ve vatandaşlarımıza, başkanlarımıza, öğrencilerimize, müdürlerimize bir kez daha çok teşekkür ediyorum." 
 
ÇOK FAZLA ÇÖP ÜRETİYORUZ
 
Bu tür faaliyetleri, çevre farkındalığı ve duyarlılığı yaratmak açısından çok önemli bulduğunu belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi sanayileşme ve kentleşmeyle birlikte çevre kirliliğinin de artığına dikkat çekti. Avrupa'da bir kişinin günde 250-300 gram çöp ürettiğini buna karşılık Türkiye'de bir kişinin günde 1 kg'a yakın çöp ürettiğini belirten Çiftçi, çöp üretim miktarının düşürülmesi gerektiğini ifade ederek, "Sanayinin gelişmesi ve kırsaldan kentlere göçün başlamasıyla çevre sorunları ortaya çıktı. Çevresel konularda her ne kadar ilimizde bir takım sorunların olmasıyla birlikte, trafik, yeşil alan, yapılaşma konusunda çok iyi bir ilde yaşadığımızı söyleyebiliriz. her köşesi tabiat parklarını andıran bir şehirdeyiz. Temiz bir denizde yaşıyoruz. Trabzon'da belediyelerimiz günde 600 ton çöp topluyor. Geçen yıl 1225 ton tıbbi atık toplandı. 70 ton bitkisel atık yağ toplandı. Çok fazla çöp üretiyoruz. Avrupa'da kişi başına 200-250 gram iken biz  günde bir kilo çöp üretiyoruz. Bu çok ciddi bir sorun. Ama buna rağmen çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Ben çalışmalarından dolayı, Ortahisar Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.
 
Yağ Toplama Yarışması birinciliği topladığı 160 kg yağ ile Gamze Atmaca, ikinciliği 145 kg yağ ile Emine Çolak ve üçüncülüğü topladığı 140 kg atık atık yağ ile Haksız Yadigar elde etti. Atık Yağ dalında kampanyaya katılan 206 yarışmacı toplamda 3850 lt atık yağ toplayarak bir rekora imza attı. Atık Yağ Yarışması'nda birinciliği elde edilen Gamze Atmaca'ya ödül olarak elektrik süpürgesi ve 15 lt yağ, ikinci olan Emine Çolak'a ödül olarak ütü ve 10 lt yağ, üçüncü olan Haskız Yadigar'a ödül olarak el blenderi ve 5 lt yağ Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç  tarafından takdim edildi.  Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması'na katılan 86 okul arasından birinciliği 100. Yıl İlkokulu, ikinciliği Yunus Emre Anaokulu, üçüncülüğü Bedri Rahmi Eyüpoğlu İlkokulu elde etti. Atık Pil Yarışması'na katılan 86 okul, toplamda 3250 kg atık pil topladı. Birinciliği elde eden 100. Yıl İlkokulu'na ödül olarak bir adet yazıcı, ikinci olan Yunus Emre Anaokulu'na spor seti, üçüncü olan Bedri Rahmi Eyüboğlu satranç seti ve eğitim panosu ödülleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi tarafından takdim edildi. 'Temiz Çevrem, Temiz Ortahisarım Konulu Kompozisyon Yarışması'nda da birinciliği Trabzon Spor Lisesi'nden Mehtap Gültekin, ikinciliği Trabzon Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Zehra Dunay, üçüncülüğü Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden Merve Yiğit elde etti. Birinci Mehtap Gültekin'e ödül olarak laptop, ikinciliği elde eden Zehra Dunay'a ödül olarak tablet ve üçüncü olan Merve Yiğit'e ödül olarak dünya klasikleri kitap seti Başkan Yardımcısı Kemal Çoban tarafından takdim edildi. Ödül törenine Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Başkan Yardımcıları Kemal Çoban, Abdullah Uraloğlu, Fevzi Baytar, Erdoğan Beder, Firar Bayrak, Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Vedat Çiftçi, öğrenciler, öğretmenler, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.