• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 15 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 2 °C
 • Trabzonspor kurmayları Çalımbay’ın önüne Eto’o dosyasını koydu
 • Rıza Çalımbay trabzonhaber'e konuştu!
 • İşte Ak Parti’nin incelemeye aldığı belediyeler!
 • Trabzonspor kurmayları Çalımbay’ın önüne Eto’o dosyasını koydu
 • Rıza Çalımbay trabzonhaber'e konuştu!
 • İşte Ak Parti’nin incelemeye aldığı belediyeler!

Büyük KCK Operasyonu!

Büyük KCK Operasyonu!
Ülke Dört Koldan Aranıyor...

Terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik birçok ilde operasyon yapılıyor.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen KCK soruşturması kapsamında 17 ildeki 103 adreste arama yapılıyor. Şu ana kadar 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonda toplam 45 kişi hakkında gözaltı kararı var.


LEYLA ZANA'NIN EVİNDE YAPILAN ARAMA SONA ERDİ

PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda milletvekili Leyla Zana'nın Çankaya'da evinde polis arama yaptı. Zana'ya ait olduğu belirtilen bilgisayar ve bazı evraklara el konuldu. Arama sonrası BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan açıklamalarda bulundu.

Sabah 06.30 sıralarında polis ekipleri, PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyon kapsamında milletvekili Leyla Zana'nın evinde arama yapmak üzere eve geldi. Polisin evde kimsenin olmaması üzerine kapıyı çilingir ile açtığı öğrenildi. Polisin evde yaptığı arama yaklaşık 3 saat sürdü. Arama sonrası polis ekiplerinin Leyla Zana'ya ait olduğu belirtilen bilgisayar ve bazı evraklara el koyduğu belirtildi.

Aramanın yapıldığını öğrenen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Leyla Zana'nın Çankaya'daki Koçlar Apartmanı'ndaki evine geldi. Polisin araması sonrası Buldan açıklamalarda bulundu.

Buldan, "Meclis tarafından verilen Leyla Zana'ya ait telefon ve bilgisayarlara ısrarlarımıza rağmen polis tarafından el konuldu. Tutanaklar tutuldu. Bu evin Leyla Zana'ya ait olduğu belirtiliyordu. Ev, Leyla Zana'nın yakını olan Cahit Yoldaş'a ait. Milletvekili evi olmasına rağmen eve baskın düzenlendi. 10 polis evde kimse olmayınca kapıyı çilingir ile açmış. Arama az önce bitti. Yapamazsınız dememize rağmen arama yapıldı. Gerekçe olarak ise evin CahiT Yoldaş'a ait olması ama burada Leyla Zana'nın oturduğu biliniyordu. Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile telefonda görüştüm. "Aramanın milletvekili evi olduğu bilinmiyordu ve arama yapıldı'dedi. Buna inanmıyorum. Bugün gözaltılar ve aramalarla ilgili Gültan Kışanak açıklama yapacak"dedi.


Başkentte KCK operasyonu

ANKARA'da, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda DEHAP eski Genel Başkanı ve şimdiki BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, BDP Genel Başkan Yardımcısı ve kapatılan DTP'nin eski Van milletvekili Fatma Kurtulan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Murat Çİftçi ile KESK'te çalışan bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sabah saatlerinde Ankara'da KCK'ya yönelik operasyon düzenlendi. DEHAP eski Başkanı ve şimdiki BDP MYK üyesi Tuncer Bakırhan, BDP Genel Başkan Yardımcısı eski milletvekili Fatma Kurtulan, DİHA muhabiri Murat Çiftçi ve KESK'te çalışan bir kişi gözaltına alındı. Polisin Bakırhan ve Kurtulan'ın evinde arama yaptığı da belirtildi.


KESK'TE ARAMAYA İTİRAZ

Operasyon kapsamında KESK'te çalışan bir kişi de gözaltına alındı. Polis, arama yapmak üzere KESK Genel Merkezi'ne geldi. KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, "Bir arkadaşımız ile ilgili gözaltı kararı var. KESK Genel Merkezi'nin tamamını aramaya ilişkin bir karar var. Biz buna izin vermeyeceğiz. Çünkü KESK bir konfederasyonrdur. Bu karara itiraz ettik. Şimdi itirazımızın sonucunu bekliyoruz" dedi.

İSTANBUL'DA KCK OPERASYONU: 15 GÖZALTI...

Bölücü terör örgütünün şehir yapılanması olduğu belirtilen KCK'ya yönelik 9 ilde yapılan operasyon kapsamında İstanbul'da 15 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlar Adli Tıp Kurumu'ndaki sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.


BDP İSTANBUL İL BİNASINDA ARAMA

Beyoğlu'nda bulunan BDP İstanbul İl binasında polis arama yapıyor. Sabah saatlerinde başlayan aramaların bölücü terör örgütünün şehir yapılanması olduğu belirtilen KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında yapıldığı ifade ediliyor.


İZMİR BDP'DE KCK ARAMASI

İZMİR’de Barış ve Demokrasi Partisi İl Başkanlığı ile bir kültür merkezinde polis KCK araması yaptı. Bazı illerde polisin başlattığı KCK’ye yönelik operasyon kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler sabah erken saatlerde Barış ve Demokrasi Partisi İl Başkanlığı’na geldi. Polisin BDP’deki araması halen sürerken şu ana kadar gözaltı işlemi yapılmadığı öğrenildi. İzmir polisi yine sabah saatlerinde de bir kültür merkezini aynı nedenle basarak arama yaptı. Aramı ve soruşturmanın sürdüğü bildirildi. İZMİR/DHA

VAN' DA HASARLI BELEDİYE BİNASINA KCK OPERASYONU

KCK operasyonları kapsamında Van'da belediye ile BDP il binasına baskın düzenlendi. Polis, depremde hasar gören ve boşaltılan belediye binasında bazı evrak ve bilgisayarlara el koyarken, herhangi bir gözaltının olmadığı belirtildi.

Van İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'da yürütülen bir soruşturma kapsamında, sabah saat 06.00 sıralarından Cumhuriyet Caddesi'ndeki Van Belediyesi ve BDP İl Başkanlığı'na baskın düzenledi. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan eş zamanlı baskınlarda el konulan bazı evraklarla bilgisayarlar, İl Emniyet Müdürlüğüne götürdü. Evrak ve bilgisayarların İstanbul'a gönderileceği belirtildi. Bu arada Van'da yaşanan 2 depremin ardından Van Belediye binası hasar görmüş ve boşaltılmıştı. Orta hasarlı olarak rapor verilen belediye binası boşaltılmış, sadece evrak ve bazı bilgisayarların kaldığı öğrenildi.

ŞANLIURFA' DA KCK OPERASYONU

TERÖR örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik İstanbul merkezli başlatılan operasyonlar kapsamında Şanlıurfa ve Viranşehir İlçesi'nde de; BDP binalar ile bazı sivil toplum örgütlerinde arama başlatıldı. Aramalarını sürdüren polisin şu ana kadar 2 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

Sabah saatlerinde çok sayıda polisin katılımı ile BDP Şanlıurfa İl Başkanlığı, BDP Viranşehir İlçe Başkanlığı, Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi, Kürdi-Der ile Siyaset Akademisi binalarında eş zamanlı arama başlatıldı. Arama yapılan alanların çevresinde geniş güvenlik önlemi alınırken, binalara da kimsenin girişine izin verilmedi. Operasyon kapsamında kent merkezi ile bazı ilçelerde, isimleri belirlenen çeşitli kişilerin evlerinde de arama başlatıldığı öğrenildi. Polis baskınında şu ana kadar isimleri açıklanmayan 2 kişinin gözaltına alındığı, ilerleyen saatlerde gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.

Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan BDP Şanlıurfa il Başkanlığı binasında yapılan aramayı BDP İl Başkanı Fatma İzol ile yöneticiler de dışarıda bekledi. Operasyonu haber alarak parti binasına gelen ve yöneticilerle görüşen BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, operasyonun İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in talimatı ile yapıldığını ileri sürüp, "Yaşananlar bize yönelik uygulanan siyasi soykırımdır ve İçişleri Bakanı'nın talimatı ile yapılmaktadır. Halkın iradesiyle birçok yerde 2. parti olan BDP'ye yönelik bu operasyonlara boyun eğmeyeceğiz" dedi.

Açıklamasının ardından parti binasına girmek isteyen Milletvekili Binici'ye polisler tarafından izin verilmedi. Kent merkezi ile ilçelerde polisin aramaları devam ediyor.

ARAMALAR SONA ERDİ

İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen KCK operasyonları kapsamında Şanlıurfa'da BDP ve bazı sivil toplum örgütlerinde yapılan aramalar sona erdi.BDP Şanlıurfa İl Başkanlığı, BDP Viranşehir İlçe Başkanlığı, Eğitim-Sen Şanlıurfa Şubesi, Kürdi-Der ile Siyaset Akademisi ile bazı kişilerin evlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat süren aramaların ardından, bilgisayarlar ile bazı dokümanlara polis tarafından el konuldu. El konulan malzemeler Terörle Mücadele Şubesi'ne götürülürken, gözaltına alınan 2 kişinin ise İstanbul'a gönderileceği kaydedildi.

ARAMA BİTEN BİNADA CUMA NAMAZI KILDILAR

Aramaların bitmesinin ardından BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ve partili yöneticiler, İl başkanlığına geçti. Burada aramalara tepki gösteren Milletvekili Binici, "Siyasi soykırımın ve faşist uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Partimize yönelik uygulanan bu baskılara biz boyun eğmeyecek ve direneceğiz. Kürt halkı artık boyun eğen bir halk değil ve kimsenin önünde diz çökmeyecek. Bunu operasyonun talimatını veren İçişleri Bakanı ve AK Parti hükümeti iyi bilmelidir" dedi.

Partililer ise yaklaşık 4 saat arama yapılan BDP İl binasında, yerlere serdikleri halıların üzerinde sivil itaatsizlik eylemi kapsamında cuma namazı kıldı.

DİYARBAKIR, SİİRT, BATMAN VE MARDİN'DE KCK OPERASYONU, BDP BİNALARI ARANIYOR

PKK'nın şehir yapılanması KCK, soruşturması kapsamında İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine, Diyarbakır, Batman ve Siirt ile Mardin'in Nusaybin İlçe'sinde BDP il binaları, BDP Siyaset Akademisi, İnsan Hakları Derneği Şubeleri ile bazı derneklerde polis tarafından aramalar yapılıyor.Diyarbakır'da BDP il binası çevresinde geniş önlem alan polis bina içindeki aramalarda bilgisayar kayıtları başta olmak üzere bir çok evraka el koydu. Siirt'in Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak'ın evinde de aramalar yapıldı.

PKK'nın gizli şehir yapılanması KCK, soruşturması kapsamında Diyarbakır başta olmak üzere, Batman, Siirt ve Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde, bu sabah erken saatlerde polis tarafından eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.

Diyarbakır'da BDP İl Başkanlığı, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, KÜRDİ Der, BDP'li Kayapınar İlçesi Belediyesi'nin Gençlik ve Kültür Merkezi, BDP Siyaset Akademisi, BDP'ye ait Ekoloji Yerel Yönetimler Birimi'nde saban erken saatlerde başlayan aramalar devam ediyor.

Aramaların yapıldığı BDP il binası çevresine güvenlik şeridi çeken polis, bina çevresinde de kuş uçurtmuyor. Yapılan aramalar sırasında çok sayıda bilgisayar hard diskleri, belge ve örgütsel dökümana el koyan polis, bu evrakları araçlara taşıyor. Aramaların yapıldığı binaların çevresinde terörle mücadele ekipleri sıkı güvenlik önlemi alırken, çevik kuvvet ekipleri ve zırhlı polis araçları da de muhtemel olaylar nedeniyle aramaların yapıldığı bölgelerde hazır vaziyette bekletiliyor.

BATMAN'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Batman'da da BDP il binası, siyaset akademisi, gençlik kolları, KÜRDİ Der'de saat 05.30'da arama yapan polis, 2 kişiyi gözaltına aldı. Gençlik kolları odasında yapılan aramada yasaklı olduğu belirtilen bazı dergilere el koyan polis, kadın kollarına ait odasında ise bir pankarta el koyduğu öğrenildi.

BDP Batman İl Başkan Vekili Selim Aratemur, kendilerine verilen arama izninde, İstanbul 10'ncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin talimatı üzerine arama yapıldığını belirterek, "Parti teşkilatımızın gençlik kolları odasında arama yapıldı. Bazı dergiler ile pankartlar alındı. Siyaset akademisi eski Müdürü Kazım Barış Emniyet'e götürüldü" dedi.

Batman'daki Kürdi-Der'de yapılan arama sırasında Zübeyir Çelik adlı bir görevlinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

BELEDİYE BAŞKANI SADAK'IN EVİ ARANIYOR


Aynı saatlerde BDP Siirt il binasında da arama yapan polis, içerde bulunan çok sayıdaki belge ve dökümana el konulurken, Siirt'in Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak'ın evi de aranıyor.


NUSAYBİN BELEDİYESİ DE ARANIYOR

Bu arada Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde BDP ilçe binası ile belediye binasında alınan sıkı güvenlik önlemleri altında aramalar yapılıyor. Belediye binasına çıkan tüm cadde ve sokaklar, zırhlı polis araçlarıyla kesildiği görülürken, ilçe merkezinde alınan sıkı güvenlik önlemleri ve aramalarla başlayan gerginlik hala devam ediyor. Gerginliğin artması üzerine de ilçedeki bir çok esnaf kepenk kapatmaya başladı.


MERSİN'DE BDP İL BAŞKANLIĞI'NDA POLİS ARAMASI

MERSİN'de polis, sabah saatlerinde BDP İl Başkanlığı'na gelerek arama başlattı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çevik Kuvvet polisinin panzerli desteğiyle sabah saatlerinde Silifke Caddesi'ndeki Alanya İş Merkezi'nde bulunan BDP Mersin İl Başkanlığı'na geldi. Telefonla binaya çağrılan İl Başkanı Musa Kulu'nun kapıyı açması üzerine ekipler, binada geniş kapsamlı bir arama çalışması başlattı. Binanın çevresinde panzerli Çevik Kuvvet ekiplerinin de yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti. Polisin binadaki araması sürüyor.(Mustafa İNSAN / MERSİN)


ADANA BDP İL BİNASINA POLİS BASKINI

ADANA'da, polis sabah erken saatlerde BDP İl Başkanlığı'na gelerek arama yaptı. Parti binasındaki bilgisayarların hard disklerine el konuldu.Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah erken saatlerde merkez Seyhan İlçesi Tepebağ Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi üzerindeki BDP İl Başkanlığı binasına geldi. Parti binasında arama yapan polis ekiplerinin, bilgisayarların hard disklerine el koyduktan sonra ayrıldığı belirtildi. Aramada herhangi bir gözaltı olmadığı kaydedildi.ADANA /DHA


MALATYA'DA KCK OPERASYONU

Sabah erken saatlerde PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik başlatılan operasyonlarda Malatya'da da BDP İl Binasında arama yapılıyor.17 il de eş zamanla başlatılan operasyon kapsamında sabah erken saatlerde Malatya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ile çevik kuvvet polisleri savcı eşliğinde Eski Halep Caddesi Üzerinde bulunan Barış ve Demokrasi Partisi İl Binasına gelerek arama başlattı. Parti binasındaki aramaların halen devam ettiği öğrenilirken gözaltı olup olmadığı ise bilinmiyor.Mikail PELİT/MALATYA,(DHA)

KESK'TEN AÇIKLAMA

KESK, PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik operasyon kapsamında Konfederasyon Genel Merkezi’nde polis tarafından yapılan aramaya ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamasında; "Hiçbir baskı, yıldırma operasyonu bizleri kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini geliştirme mücadelesinden geri adım attıramayacaktır. AKP hükümeti bilemelidir ki; yirmi beş yıldır onlarca hükümete karşı bu mücadeleyi her türlü baskıya rağmen bu günlere kadar nasıl sürdürdüysek bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız" denildi.

AKP’nin politikalarına muhalefet eden herkes sudan bahanelerle sindirilmeye ve baskı altına alınmaya çalışıldığını KESK Yürütme Kurulu açıklamasında , "Akademisyenler, gazeteciler, hukukçular, gençler, sendikacılar ve farklı düşünen her siyasetçi gün geçmiyor ki, yeni bir gözaltı dalgasının hedefi olmasın. Bu yönelimin toplumu tek tipleştirmeye ve bir baskı imparatorluğu kurmaya yönelik planlı bir stratejinin parçası olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz. Bu uygulamaların devamı bugün sabaha doğru Konfederasyon Hukuk ve TİS uzmanımız İsmet Aslan’ın evine yapılan baskın sonucu gözaltına alınmasıyla yaşanmıştır. Uzmanımız 6 yıldır KESK’te kamu emekçilerinin ekonomik ve demokratik haklarının geliştirilmesi için onlarca rapor hazırlamış, bakanlıklar nezdinde yapılan toplantılara Konfederasyonumuz adına katılmış, sendikal mücadele konusunda yetkin bir arkadaşımızdır. Adresi belli olan bir kişinin bu yöntemle gözaltına alınmasını kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Milyonlarca kamu emekçisini ve ailelerinin yaşamını doğrudan ilgilendiren 4688 Sayılı Yasada değişiklik yapılması uzun bir süredir toplumun gündeminde olduğunu belirten KESK Yürütme Kurulu açıklamasının devamı şöyle; "KESK olarak kamu emekçilerini sefalet koşullarına mahkum etmeye devam edecek olan bu yasa tasarısına karşı mücadeleyi ülke genelinde sürdürüyoruz. En son 21 Aralık tarihinde yüz binlerce kamu emekçisi bu yasa tasarısına geçit vermeyeceğini ve sefaleti kabul etmeyeceğini KESK’in çağrısıyla greve çıkarak göstermiştir. 21 Aralık grevimizin hemen ardından ve yasa tasarısının meclis gündemine geleceği bugünlerde ilan ettiğimiz eylemleri yaşama geçirecekken bu baskının yaşanması ve uzman arkadaşımızın gözaltına alınması tesadüf değildir. KESK olarak buradan bir kez daha uyarıyoruz: Hiçbir baskı, yıldırma operasyonu bizleri kamu emekçilerinin sendikal hak ve özgürlüklerini geliştirme mücadelesinden geri adım attıramayacaktır. AKP hükümeti bilemelidir ki; yirmi beş yıldır onlarca hükümete karşı bu mücadeleyi her türlü baskıya rağmen bu günlere kadar nasıl sürdürdüysek bundan sonra da sürdürmeye kararlıyız"

KESK Yürütme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklama sonrası KESK Genel Merkezi önünde KESK Genel Başkanı Lami Özgen bir basın açıklaması yaptı. KESK Genel Başkanı Lami Özgen de, operasyonun sadece bir kişiye yönelik olduğunu buna rağmen genel merkezlerinin aranmak istendiğini belirtti.

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • OHAL 5. Kez Uzatıldı!17 Ekim 2017 Salı 20:14
 • Meclis’te FETÖ tartışması17 Ekim 2017 Salı 18:41
 • Kerkük'e yeni Vali!17 Ekim 2017 Salı 18:22
 • İşte Ak Parti’nin incelemeye aldığı belediyeler!17 Ekim 2017 Salı 17:38
 • Polis servisine bombalı saldırı!17 Ekim 2017 Salı 17:36
 • Hatay'dan kahreden haber!17 Ekim 2017 Salı 17:30
 • İzmir'de FETÖ operasyonu17 Ekim 2017 Salı 16:47
 • Yıldırm ve Kılıçdaroğlu görüşmesi sona erdi!17 Ekim 2017 Salı 16:43
 • Maden ocağında göçük!17 Ekim 2017 Salı 15:50
 • Ak Parti Pekşen için harekete geçti!17 Ekim 2017 Salı 15:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.