• BIST 108.277
 • Altın 151,616
 • Dolar 3,6780
 • Euro 4,3348
 • Trabzon 19 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 22 °C
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...
 • “Ben yokum” dedi mi?
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...
 • “Ben yokum” dedi mi?

Cinsel istismar düzenlemesi nedir, neden yapılıyor?

Cinsel istismar düzenlemesi nedir, neden yapılıyor?
Cinsel istismar düzenlemesi nedir, neden yapılıyor?

Tecavüz yasası olarak anılmaya başlanan cinsen istismar düzenlemesinin AKP'li vekiller tarafından TBMM'ye sunulması tepkilere neden oldu. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve arkadaşları tarafından verilen ve kabul edilen önerge tepkilere neden olurken, vatandaşlar ise, Tecavüz yasası nedir, Cinsel istismar düzenlemesi neleri içeriyor, gibi çeşitli sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyor. Hem muhalefetin hem de vatandaşların tepkilerini dile getirdiği Tecavüz yasası konusunu sizler için derledik.

 

TECAVÜZ YASASI NEDİR?

 

AKP'li vekiller tarafından TBMM Genel Kurulu'na sunulan önerge tecavüz suçlularının serbest kalmasını gündeme getirdi. Kabul edilen cinsel istismar önergesi hakkında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise; çocuk yaşta evlendikleri için cezaevinde bulunan 3-4bin arasında kişinin tahliye edileceğini açıklaması tepkilerin büyümesine neden oldu. Sosyal medyada #TecavüzMeşrulaştırılamaz hastagi ile bu önergeye tepkiler gösterildi. Bunca tepki alan ve Tecavüz yasası olarak anılmaya başlanan düzenleme sonrası vatandaşlar, konuyu araştırmaya ve, Tecavüz yasası nedir, sorusuna yanıt aramaya başladı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet muş ve arkadaşlarınca verilen, kabul edilen önergeyle getirilen düzenleme şöyle:

 

"Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın, 16 Kasım 2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza Muhakemesi Kanununun 231. maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortan kaldırılmasına karar verilir."

 

MUHALEFETTEN TECAVÜZ YASASINA TEPKİ

 

CHP ve MHP, Tecavüz yasası önergesinin geri çekilmesini istiyor. CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan, "Sonsuza kadar küçük bir çocuk, kendisine tecavüz edenin yanında kalmak durumunda olacak. Irzına geçilen çocuktur. 16 Kasım 2016'dan önceki eylemlere ilişkin. Bundan sonra Anayasa Mahkemesi'ne gidilecek, eşitlik ilkesi gereğince Anayasa Mahkemesi teşmil kararı uygulayacak ve bu, bir alışkanlık hâline gelecektir, bir yasal düzenleme hâline gelecek" dedi.

 

CHP Milletvekili Cemal Okan Yüksel, "11 yaşındaki çocuğa tecüvez eden, sonra da ailesine para verip o kızı satın alan adamı biz burada akladık. Çok üzgünüm. Tekriri müzakere ile ne olur geri çekin. Siyasi vicdani sorumluluğunu bunu kaldıramayız. Bunu gören sapıklar mağdurları evlenmeye zorlayabilir. Cezasızlık hali resmiyet bulmuş olabilir" dedi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "son dakika önergesiyle parlamentonun kandırıldığını" belirterek, "Tecavüzcüsüyle evlendirilen kişi ceza almayacak. Genel olarak içtüzükten kaynaklanan hakları kullanarak herhangi bir engelleme yapmadığımız gibi pek çok önergemiz olmasına rağmen bugün çalışmanın tamamlanması açısından önergelerimizin önemli bir kısmını çektik. 4 günde geçebilecek yasa 4 saatta geçti. Sadece biz değil parlamento da kandırıldı" dedi.

 

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise "Bunu son dakika önergeleriyle yapmak doğru değil. Bu maddenin yazımı sorunlu. Bu düzenlemeyi kabul etmek mümkün değil" diye konuştu.

 

ADALET BAKANI'NDAN TECAVÜZ YASASI AÇIKLAMASI

 

Bekir Bozdağ, dün Meclis'te tartışmalara yol açan düzenlemeye yönelik eleştirilere Twitter'dan cevap verdi. Bozdağ şunları söyledi:

 

"Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.

 

Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434'ü) Ak Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK.'da "adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler" başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da; "kişilere karşı suçlar" kısmında, "vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar" arasına Ak Parti hükümeti aldı. Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı(Eski TCK.423).

 

Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır."

 

BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARI

 

"Tekilde üç bin aile olduğu tespit edildi, bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Esasen seçim kampanyalarında hem CHP’lilerin hem MHP’lilerin hem AK Partililerin önüne gelen en büyük sorun. Herkes de bu sorunu çözmek için söz vermişti. Maalesef CHP ucuz bir istismar amacı olarak kullanmaya kalktı ama her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi, 2007 yılında 8 yıl, 2014 yılında da 16 yıl ceza getirildi.

 

Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müdahale edilmeyecek. Ama geçmişte yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu aile dağılmış. Çocuklar perişan, babaiçerde. Bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Ama CHP her zaman yaptığı gibi çarpıtma, sapıtma ve saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret olay bu."

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.