• BIST 107.212
 • Altın 151,644
 • Dolar 3,6838
 • Euro 4,3281
 • Trabzon 18 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 18 °C
 • Fatih Terim neden olmadı?
 • Robert Prosinecki geliyordu ama…
 • Trabzonspor'u mu alacaklar?
 • Fatih Terim neden olmadı?
 • Robert Prosinecki geliyordu ama…
 • Trabzonspor'u mu alacaklar?

Darbeyi 2 gün öncesinden bilen general her şeyi itiraf etti

Darbeyi 2 gün öncesinden bilen general her şeyi itiraf etti
Darbeyi 2 gün öncesinden bilen general her şeyi itiraf etti

FETÖ darbe planı soruşturmasında tutuklanan Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, darbe planından 13 Temmuz'da haberdar olduğunu ve 15 Temmuz'da kendisine iletilen emirle uyuştuğunu söyledi.

 

15 Temmuz'daki darbe girişiminde zırhlı birlikleri, İstanbul'daki köprüler ile Fenerbahçe Orduevi ve Üsküdar Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne gönderen Tuğgeneral Özkan Aydoğdu, darbe planından 13 Temmuz'da bilgi sahibi olduğunu söyledi.

 

Darbe soruşturma kapsamında tutuklanan Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Yurtta Sulh Konseyi'nden haberi olmadığını söyleyen Can, kendisine bağlı hiç bir askeri unsurun adı geçen kalkışmaya katılmadığını ve birlik sınırı dışına çıkmadığını ifade etti.

 

“YURTTA SULH PLANINDAN BAHSETTİ”

 

Tuğgeneral Özkan Aydoğdu ise ifadesinde darbe planından 13 Temmuz'da haberi olduğunu söyledi. Sorgusunda tugayının Suriye ile ilgili bir takım hazırlıklarının olduğunu ve Kahramanmaraş'taki 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı tugay komutan yardımcısı Albay Uzay Şahin'in kendisini ziyaret ettiğini anlatan Özkan, darbe planını da Şahin'in anlattığını ifade etti.

 

DARBE PLANINI ANLATTI

 

Şahin şunları söyledi:

 

-"13 Temmuz Çarşamba günü Kahramanmaraş’taki 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda tugay komutan yardımcısı Albay Uzay Şahin tugayıma geldi. Tugayımın Suriye’deki planları ile hazırlıklarımız vardı. Onun tugayına konuşlanacaktım. Onunla ilgili konuları konuşacağımız için geldiğini düşündüm. Konuştuk.

 

YURTTA SULH HAREKETİNDEN BAHSETTİ

 

-Daha sonra üst düzey komutanların da desteklediğini söyledi. ‘Yurtta Sulh Hareket Planı”ndan bahsetti. Bunun üst komutanlık tarafından onaylanmış olduğunu söyledi. Üst komutanlıktan kastı Genelkurmay Başkanlığı mıydı onu bilmiyorum. Ben de kedisine sormamıştım.

 

DARBEDEKİ ROLÜMÜ ANLATTI

 

-O planda tugayımın yapacağı işler bana anlatıldı. Talimat, emir, yazı ve diğer belgeleri görmedim. Ancak Albay Uzay Şahin’in anlattıkları 15 Temmuz günü Genelkurmay Bakanlığı’ndan geldiğini hatırladığım sıkıyönetim planlaması ile birebir uyuşuyordu. En azından benimle ilgili kısmının uyuştuğunu gördüm.

 

-Aynı gün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Albay Muzaffer Düzenli gelmişti. O da bana aynı şeyleri anlatmıştı. Olay günü de öncesinden emniyet mesajı gelmişti. Yani çarşı çıkışlarını da iptal etmiştim. Herhangi bir saldırıya karşı gerekli tedbirleri almıştım. Bir kısım personeli de takviye kuvvet olarak planlanması için tabur komutanı Yarbay İrfan Arak, Yarbay Şakir Çınar’a talimat vermiştim.

 

TELEKOM BİNASI, BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ...

 

-Albay Uzay Şahin ve Muzaffer Düzenli’nin anlattıkları ve gelen sıkıyönetim planında benim emrim altındaki askeri birliklerin Sabiha Gökçen Havalimanı, TSM Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu yakası, Üsküdar Çevik Kuvvet Amirliği, 1’inci Ordu Komutanlığı’nın takviye edilmesi, Ümraniye Avea, Acıbadem Telekom binalarının emniyet altına alınması hususları vardı.

 

-Emri aldığımızda bunu incelediğimizde Ümraniye Telekom bunların içinde yoktu. Olay günü 18.30 sularında evime giderken Küçükyalı kavşağına geldiğimde tugay komutanı yardımcısı Albay Mehmet Kapan beni arayarak, ‘komutanım önemli bir şey var. Tugaya gelir misiniz’ dedi.

 

GENELKURMAY'DAN GÖNDERİLMİŞ GÖRÜNÜYORDU

 

-Tugaya döndüm ve döndüğümde az önce size anlattığım emrin yazılı bir metin halinde geldiğini gördüm. Emir ıslak imzalı değildi. Evrakın gizlilik numarası vardı. Gönderen Genelkurmay Başkanlığı imzası vardı. Ben de birliklerime durumu hemen bildirip emniyete alınması emrini verdim. Bunun üzerine tanklar çıktı. Tankların içine 9 ya da 10 savaş top mermisi, 2 bin MG3 mermi serisi, ZMA’lara 3 kutu yani 165 top mermisi almalarını söyledim. Zırhlı personel taşıyıcılara da alabildikleri kadar yaklaşık 5 bin mermiyi almalarını söyledim.

 

KÖPRÜLERE BİRLİK YOLLADIM

 

-FSM ve Boğaziçi köprülerine iki tank, iki zırhlı personel taşıyıcı, Sabiha Gökçen Havaalanı’na 4 tank 2 ZPT, 2ZMA, 1’inci Ordu Komutanlığı’nın emniyeti için 4 ZPT, Acıbadem telekom için 4 ZPT, Üsküdar Çevik Kuvvet için 8 tank, 2 ZPT, 2 ZMA olarak adlandırılan araçtan gönderdim.

 

EMİR GENELKURMAYDAN SANIYORMUŞ

 

-Mümkün olduğunca araçlar görevli personel ile mühimmatlı bir şekilde gönderilmişti. Tank aracının normalde şehir içi trafiğine ya da askeri kışla ya da birlik dışında tatbikat gibi bir sebeple gönderildiğinde normalde bir taşıyıcı ve gerekli güvenlik tedbirleri de alınarak gönderilir. Ancak biz gelen emir gereğince tankların paletlerinde zaten birlik içerisinde de plastik koruyucular takılı olduğundan dolayı herhangi bir taşıyıcı veya eskort olmaksızın normal yürür şekilde trafiğe çıkarttık ve emirde belirtilen noktalara gönderdik. Emirdeki hususlar açıktı. Sıkıyönetim ilan edildiğini, sıkıyönetim geri polise bize yardımcı olmaları tebliğ edilecekti. Polis bizimle işbirliği yapacaktı. İş birliği yapmayan polisler bir kenara alınıp, en azından mukavemet etmeleri engellenecekti. Zaten araçlar zırhlı araçtı. Polis herhangi bir şekilde ateş etse bile bu tank içerisindeki askeri personel etkilenmemektedir.

 

POLİSİ DİNLEMEYECEKTİK

 

-Dolayısıyla biz açık ve net olan emrin gereğini yerine getirmek için polisi dinlemeyip yolumuza devam edecektik. Emrin doğru olduğuna emin olduğumdan ve bu vakte kadar emir gereğini yerine getirmek için yetiştirilmiş olduğumdan, emrin gereğini yerine getirmek için çalıştım.

 

“TÜMEN KOMUTANIMA YALAN SÖYLEDİM”

 

-Sonra personel Sabiha Gökçen’e giden tabur komutanım olsun, köprüye giden tabur komutanım olsun, beni daha sonra telefondan arayarak halkın yoğun trafiğinden dolayı ilerleyemediklerini, boş alan bulamadıklarını, tankların üzerine sivil insanların çıkmaya başladıklarını, bunları yapan sivil halkı korkutmak için ve araçların yanından uzaklaşmaları için gerekirse havaya birkaç el ateş etmelerini söylemiştim. Benim personelim insanların üzerine ateş etmemiştir. Onlar havaya ateş etmişlerdir. Ancak yapılan ateşlerden sonra sivil halk uzaklaşmamıştır. Vatandaşın üzerine tank ve zırhlı araçlarla yürümemişlerdir. Emrin doğruluğuna inandığım için beni arayan tümen komutanım Tümgeneral Yavuz Türkgenci beni arayarak dışarıda herhangi bir askeri aracın veya personelimin olup olmadığını sordu. Ben de bana verilen emri yerine getirdiğim için kendisine telefonda yalan söyleyerek dışarıda sorumlusu olduğum birliğin herhangi bir aracı ya da personeli veyahut askeri unsuru olmadığını söyledim. Daha sonra da kullanmış olduğum tugay komutanı olarak komutanlık makamına tahsis edilmiş olan telefonu tümden kapattım.

 

“GENELKURMAY BAŞKANININ KURTARILDIĞINI TV’DEN DUYDUM”

 

-Gece yarısından sonra daha doğrusu sabaha karşı, emrin kendisinden geldiğini düşündüğüm Genelkurmay Başkanı’nın bir yerden kurtarıldığını TV’den öğrendim ve darbeye karşı olduğu yönündeki beyanlarını duydum. 3’üncü Kolordu Komutanlığı’ndan da Kurmay Başkanı Fatih İlhan imzalı askeri birlikleri kışlaya geri çekmemiz gerektiği mesajlarını almıştık. Tanklar insan kalabalığı arasında sıkışıp kalmıştı. Bir süre sonra kendi personelim ile de telefon irtibatım kesildi. Sadece Yarbay İrfan Arat Ümraniye Çevik Kuvvetten sıyrılarak 1’inci Ordu Komutanlığı’na geldiğini emrin ne olduğunu sordu. Ben de durumun bu olduğunu teslim olmayı düşündüğümü söyledim. Tankları ve zırhlı araçları geri çekememiştim. İrfan Yarbaya destek olması için çıkarmayı planladığım tankları da askeri birliğin önünde nizamiye kapısı civarında bulunan vatandaşlardan dolayı çıkartamadım. Üsteğmen Murat’a vatandaşa kesinlikle ateş etmemesini, çıkamadığı takdirde bir boşluk bulup birlik içinde kalmasını söyledim. Sonra sabahın ışımasını bekledim. Gece karanlığında istemediğim çatışma ortamı olabilir diye günün ışımasını bekledim. Nizamiyede birlikleri ikna ederek onları hareketten vazgeçirmişler."

 

Etiketler:
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Öldürdüğü sevgilisiyle 5 saat tur attı18 Ekim 2017 Çarşamba 10:07
 • Kadın yazar intihar etti18 Ekim 2017 Çarşamba 10:06
 • Beş bakanlıkta kritik atamalar!18 Ekim 2017 Çarşamba 10:04
 • Kripto hakim ve savcılar deşifre oldu!18 Ekim 2017 Çarşamba 10:02
 • Barzani'ye bir şok daha!18 Ekim 2017 Çarşamba 09:59
 • 3 ilde FETÖ operasyonu17 Ekim 2017 Salı 23:15
 • ABD'den kritik Türkiye açıklaması!17 Ekim 2017 Salı 22:52
 • Kadın yazar intihar etti17 Ekim 2017 Salı 22:39
 • Maden faciasında ölü sayısı arttı!17 Ekim 2017 Salı 21:14
 • Soma davasında tahliye kararı!17 Ekim 2017 Salı 21:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.