banner238
banner264

AB HALKI TÜRKİYE'YE NASIL BAKIYOR!

“Türkiye’nin genç ve eğitimli dinamik nüfusu AB’yi güçlendirecektir” diyor...

banner295
AB HALKI TÜRKİYE'YE NASIL BAKIYOR!

Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Polonya’da, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde algısı hakkında yapılan araştırmalarda ankete katılanların Yüzde 41.5’lik bir oranla “Türkiye’nin genç ve eğitimli dinamik nüfusu AB’yi güçlendirecektir” diyor. Türklerle evlilik konusuna en sıcak bakanlar ise 72.9 ile İspanyollar.

‘Avrupa Birliği, Türkiye ve Türkler hakkındaki algılar ve Avrupa Birliği’ne tam üyelik hakkında görüşler” araştırması Bilgi Üniversitesi yayınlarınca kitaplaştırıldı. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yılmaz ve Dr. Emre Erdoğan’nın Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Polonya’da yürüttükleri karşılaştırmalı saha çalışmalarında her ülkeden 1000 kişiyle yüz yüze anket yapıldı. Ankete katılanlarda “Türkiye’nin demokratik ve insan hakları konusundaki eksiklikleri AB’nin siyasal sistemiyle uyumsuzdur” görüşü yüzde 66.4 oranında çıktı. Yüzde 57.4’ü “Milyonlarca Türk göç edecektir” diye düşünüyor. Yüzde 41.5’lik bir oranla “Türkiye’nin genç ve eğitimli dinamik nüfusu AB’yi güçlendirecektir” diyor. Avrupalıların yüzde 72’si ise AB’nin genişlemesine olumlu bakarken, yüzde 57’si “Türkiye genişleyen Avrupa’ya üye olmalıdır” diyor. Avrupalıların Türkler hakkındaki algılarında ise yüzde 69.8’lik bir kesimin olumlu görüşe sahip. Polonyalılar ve İngilizler yüzde 76’yla Türkler hakkında en olumlu görüşe sahip iki ülke. En olumsuz algıya ise yüzde 61.6 ile Almanya’da rastlanıyor.

Mardin hayranı AB Müsteşarı


AB - Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler, Basın ve Enformasyondan Sorumlu Müsteşarı Michael Miller, Mardin Valisi Turhan Ayvaz’ı ziyaret etti. Miller (solda), 2 yıl önce Mardin’e geldiğini ifade ederek, ”Her gelişimde etkileniyorum. Tarihi Dönüşüm Projesi’nin, tarihi dokuyu koruyacağına inanıyorum” dedi.

Türk ile evliliğe nasıl bakılıyor?

“Ailenizden bir kadın bir Türkle evlenmek isterse ne düşünürsünüz?” sorusunu erkeklerin yüzde 63’ü, kadınların yüzde 60’ı bu durumu onaylıyor. Bu evliliğe en çok yüzde 72.9 ile İspanyollar onay verirken yüzde 49.8 Polonyalı ise kabul etmediğini söylüyor. Beş ülke ortalamasında ise yüzde 61.6 evliliği destekliyor.

Nüfusu yanlış biliyorlar

Katılımcılara objektif bilgi düzeylerini ölçmek için Türkiye nüfusu hakkında tahminleri de soruldu. Nüfusun 50 milyondan az olduğunu tahmin edenler yüzde 27, “70 milyondan fazla” diyenler yüzde 22. Yüzde 15’in de yanıt verme-diği eklenince, Avrupa’da her üç kişiden ikisinin Türkiye nüfusuyla ilgili yanlış kanıya sahip olduğu ortaya çıktı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.