banner238
banner264

Çağlayan'ı 'altın'la vurdu

Merkez Bankası ile Ekonomi Bakanı Çağlayan arasında yaşanan "gaz-fren" tartışmasına şimdi de "altın" eklendi.

banner295
Çağlayan'ı 'altın'la vurdu

Merkez Bankası, 2012'de gerçekleşen ihracat rekorunun altın sayesinde geldiğini rapor etti.

Merkez Bankası'nı faizleri hızlı düşürmek yerine ekonomide frene basmakla eleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a Merkez Bankası'ndan karşı atak raporla geldi.

2003-2008'e özel vurgu

Merkez Bankası yılın ilk 'Enflasyon Raporu'nda "Türkiye İhracat Büyümesinin Küresel Hasıla ve Pazar Payı Bileşenleri" isimli bir analize yer verdi. Raporda 2003-2008'de ihracatın yüksek bir büyüme hızı yakaladığı, bu hızın 2008 küresel kriziyle birlikte yavaşladığı tespiti yapılırken, üstü örtülü olarak ihracattaki hızlı artışın Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen zamanına denk geldiği mesajı verildi. Raporda sözü edilen 2003-2008 döneminde ilk 5 yıl Tüzmen, bir yıl Çağlayan bakanlık yapmıştı. Raporda, ileriye dönük uyarıyla birlikte şu görüşe yer verildi:

Küresel büyüme etkisi

"2003-2008 arasında ihracat büyümesine en büyük katkının küresel hasıla büyümesinden geldiği görülmektedir. 2003-2012 döneminde de ihracat yıllık ortalama yüzde 17 civarı büyümekte ve bunun yaklaşık 10 puanlık kısmı küresel hasıla büyümesinden, 6 puanlık kısmı ise pazar payı büyümesinden kaynaklanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda küresel büyümenin yüksek bir ihtimalle zayıf olacağı dikkate alındığında, Türkiye'nin pazar payı büyümesini sürdürmesi büyük önem taşımaktadır."

Altınlı rekor geçici

Raporda 2012 ihracatındaki artış "geçici bir durum" olarak nitelendirilirken, geçen yılki ihracat performansı konusunda, "2012 yılında pazar payı büyümesinin oldukça yüksek olmasının nedeni o yılda İran ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan yüksek miktarlardaki altın ihracatıdır ve bu geçici bir durum olarak değerlendirilmektedir" tespiti yapıldı.

Bir de övgü var

Ülkelerin Türkiye ihracatındaki paylarının 2003-2012 döneminde, yüksek büyüme oranlarına sahip olanlar lehine değiştiğine dikkat çekilen raporda, bu dönemde Avrupa ve Kuzey Amerika'nın payının sürekli gerilediği, diğer bölgelerin paylarının arttığına dikkat çekildi. Raporda, "Bu da Türkiye ihracatının bölgesel olarak çeşitlendiği ve Avrupa odaklı olmaktan çıkmaya başladığı anlamına gelmektedir. Bölgesel çeşitlenme sayesinde Türkiye ihracat büyümesinin dış şoklara karşı daha dirençli olacağı beklenmektedir" denildi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.