banner238
banner264

Emekli maaşını arttırmanın yolları

Emekli maaşını arttırmanın yolları

banner295
Emekli maaşını arttırmanın yolları

SSK’dan emeklilik Bağ-Kur’dan daha fazla avantaj sağlıyor. Hem daha erken emeklilik hem de daha çok maaş olanağı sunuyor. Bunun için son 3.5 yıldaki primlere dikkat etmek yeterli oluyor.

Çalışanların en büyük hayali emeklilik. Emeklilikte alınacak maaş ise çalışırken belirleniyor. Çalışırken 8 altın kurala dikkat ederek, emeklilikte alacağınız maaşınızı artırabilirsiniz. Takvim'in haberine göre emeklilikte rahat etmek için çalışırken önleminizi alın, bu kurallara uymaya çalışın.

Emekli maaşı hesaplanırken, çalışılan dönemdeki kazançların tamamına bakılıyor. Bu nedenle emeklilik planınızı mümkünse 8-10 yıl öncesinden yapın. Böylece alacağınız maaşı daha da artırabilirsiniz.

SÜRE DEĞİL KAZANÇ

* Çok uzun süre çalışmak veya prim gününün çok fazla olması, maaşı tek başına etkilemiyor. Hatta prim günü daha az olan birisi, günü fazla olandan daha fazla maaş alabiliyor. Burada brüt maaş önemli. Maaş 3 bin lira ve üzerindeyse, emekli aylığı yılda 60-70 lira artar.

* Pek çok kişi ek bir işte çalışıyor, genelde de ikinci iş sigortasız yürütülüyor. İkinci işte sigortanın yararsız olduğu yolundaki kanaatler yanlış. Yapılan ikinci iş için de sigorta primi ödenilince SGK'ya bildirilen matrah artıyor ve aylığınız da yükselmiş oluyor.

* Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak daha avantajlı. SSK'dan emekli olma imkânınız varsa; isteğe bağlı sigorta, tarım SSK, tarım Bağ-Kur, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutun. 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olanlarda hangi kurumdan emekli olunacağının belirlenmesi için son 7 yıldaki çalışmalara bakılır. Son 7 yılda 2 kuruma bağlı çalışılmışsa, bin 261 gün (3.5 yılı aşan) hizmetin bulunduğu kurumdan emekli olunur. Son 7 yıllık fiili hizmet süresi içinde hizmet sürelerinin eşit olması durumunda ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu yasaya göre aylık bağlanır ve ödenir. Yani SSK'dan emekli olmak için son 3.5 yıl SSK'lı olmak veya 7 yıl içinde 3.5 yılı aşan süre SSK'lı olmak lazım. SSK'dan emeklilik hem daha erken emekli olma hem de daha yüksek maaş alma imkânı sunuyor.

KURUMU SEÇİN

* Son 3.5 yılda Sosyal Güvenlik Kurumu'na tavandan (10 bin 705 lira 50 kuruş) kazanç bildirilirse, tavandan bildirilen her ay için gelecekte alınacak emekli maaşı aşağı yukarı 15-20 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 liraya yakın artış görülebilir.

* Bazı işverenler çalışanlarını ya SGK'ya hiç bildirmiyor veya ücretlerini düşük bildiriyor. İki durumda da çalışanın emekli aylığı daha düşük bağlanıyor. SGK'ya dilekçe vererek ya da dava açıp hizmet tespiti yaptırılabilir.

* Emeklilik müracaatı yaparken doldurulan 'Tahsis Formu'ndaki bakmakla yükümlü kişi hanesine eş, çocuk gibi yakınlarınızı eklemeyi unutmayın. Aylık bağlama oranını yükseltir.

BORDRODAKİ RAKAMA BAKIN

Aylık kazanç emekli maaşını saptamakta en önemli faktör. Dolayısıyla ilk önce gerçek maaşınızın bordroda olmasına özen gösterin. Asgari ücretten gösterilmesine razı olmayın. Düzenli nakit ödemeleriniz varsa (ikramiye, prim, kira yardımı vs) bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediğine dikkat edin.
 

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.