banner238
banner264

Halk ‘yeşil’den neler anlıyor?

Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye çıkış yolu arıyor.

banner295
Halk ‘yeşil’den neler anlıyor?

Sürdülebilirlik Akademisi Başkanı Sungur, enerjideki büyük faturayı düşürmek için kamu ihalelerine “verimlilik şartı" konulması önerdi.

Ülke olarak enerji faturamız yüksek. Cari açığın da en büyük nedeni olan enerjiye yılda 50-55 milyar dolar para ödüyoruz. Buna rağmen enerji verimliliğinde hem kamu hem özel sektör etkili tedbirleri yürürlüğe koymakta hızlı davranamıyor.

'Teşvik edilmedi'

Uzun yıllar Çevre Bakanlığı'nda ÇED Genel Müdürlüğü ve müsteşarlık yapan, son 6 yıl Zorlu Holding Enerji Grubu Başkanlığı görevini yürüten Murat Sungur Bursa, bu konuda dikkat çekici öneriler getirdi. Zorlu'dan ayrıldıktan sonra Sürdürülebilirlik Akademisi Başkanı olan Bursa, "Kamu ihalelerindeki şartnamelere enerji verimliliği konusunda maddeler koymalıyız, bu alanda da teşvikler getirilmeli" dedi.

Yönlendirici olur

Kamu alımlarına bu şartın konmasının piyasaları yönlendirici etkisi olacağını belirten Bursa, şöyle konuştu: “İhalelere enerji verimliliğini mümkün kılacak her türlü tedbir, süreç, teknoloji ve ürün konulmasını sağlayacak şartlar konulmalı. Tıpkı bina yalıtımında getirilen zorunluluk gibi farklı alanlarda da teknik ve idari şartnameler hazırlanmalı."

Bursa, nasıl teşvikler getirileceğini anlatırken şu örneği verdi: “İhalelerde özel sektöre teşviklerde petrol ve doğalgaz dışında mesela güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji üretim ve kullanımında tıpkı yerli ürün tercihinde olduğu gibi yüzde 15'e kadar sınır tanınmalı. Güneşi bol olan bir ülkeyiz. Ege ve Akdeniz'deki kamu binalarıyla hastaneler bundan yararlanabilir." Kentsel dönüşümün verimlilik için çok önemli bir alan olduğuna da dikkat çeken Bursa, "Yıkılan binaların molozları yeni inşaatlarda kullanılabilir. Bu iş için teknolojiler var" derken, toplu taşımada ve kamuya araç alımında da tasarruf sağlayacak yakıtlara mesela günlük kullanıma uygun olan elektrikli araçlara yönelinmesini önerdi.

Halk ‘yeşil’den neler anlıyor?

Sürdürülebilirlik Akademisi'nin, Schneider Elektrik'le bu yıl ikincisini; 15 ilde 15 yaş üstü 1334 tüketiciyle yaptığı "Yeşil Tüketim Araştırması"ndan ilginç sonuçlar çıktı. Verilen bilgiye göre Türk tüketicisi en yeşil sektör olarak "cam"ı, en yeşil ürünler olarak da poşet, beyazeşya ve geri dönüşümlü ambalajı görüyor. Kimya, lastik ve inşaat sektörü çevre dostu sektörler açısından sınıfta kalıyor. Vatandaşın enerji verimliliğine verdiği önemse yüzde 16'da kalıyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.