banner238
banner264

Türkiye'den petrol kuyularına dev yatırım

Başta TPAO olmak üzere kamu kurumları bu yıl petrol, doğalgaz ve maden aramalarına toplam 1 milyar 435 milyon lira kaynak ayırdı.

banner295
Türkiye'den petrol kuyularına dev yatırım

Türkiye bu yıl yapacağı toplam 47,5 milyar liralık yatırım harcamalarının 1 milyar 435 milyon lirasını petrol, doğalgaz ve maden aramalarına ayırdı.

Kamu kurum ve kuruluşları bu yıl toplam 3 milyar 425 milyon lira enerji yatırımı gerçekleştirecek. Enerji yatırımlarında aslan payı petrol ve doğalgaz aramalarına ayrıldı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) bu yıl petrol ve doğalgaz arama ve üretim sahaları için tam 1 milyar 312 milyon lira kaynak kullanacak.

Sondajın payı çok

Söz konusu kaynağın 749,6 milyon lirasıyla sondaj çalışmaları petrol arama ve petrol tespiti yapılırken üretim kuyuları açılacak. Kaynağın 191 milyon lirası sondaj öncesi aramalarda kullanılacak. Ayrıca kuyu tamamlama yatırımlarına 91 milyon lira, petrol ve doğalgaz sahalarının geliştirilmesine 80 milyon lira ve makine teçhizat alımı, bilgi donanım ve yazılım alımlarına da 200 milyon lira harcanacak.

Doğalgaz deposu

Bu 1,3 milyar liralık yatırımın 587 milyon lirasını kendi kaynaklarından karşılayacak olan TPAO ayrıca, Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsii Etüdü için de 14 milyon liralık etüt ve proje yatırımı yapacak. İstanbul’da gerçekleştirilecek bu yatırımın da 2014 yılı içerisinde tamamlanması planlandı. Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama tesisi inşaatı yatırımı için de bu yıl 162 milyon lira kaynak ayrıldı.

Maden aramaya 135 milyon lira


TPA­O’­nun dı­şın­da Eti Ma­den, MTA, TTK ve TKİ de bu yıl ara­ma ve son­daj ya­tı­rım­la­rı için top­lam 134,8 mil­yon li­ra kay­nak kul­la­na­cak. Eti Ma­den bor ara­ma ve son­da­jı için 2 mil­yon li­ra, MTA ma­den ve jeo­ter­mal kay­nak ara­ma ve araş­tır­ma­la­rı için 106,5 mil­yon li­ra, TTK kö­mür ara­ma ve ih­ra­za­tı için 26,3 mil­yon li­ra, TKİ de kö­mür ara­ma­la­rı için 10 mil­yon li­ra­lık ya­tı­rım ger­çek­leş­ti­re­cek.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.