• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 15 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 4 °C
 • Çalımbay’a geldi ve ‘Ancak bu kadar oynayabilirim’ dedi
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı
 • Çalımbay’a geldi ve ‘Ancak bu kadar oynayabilirim’ dedi
 • Çalımbay o iki oyuncuyu aynı anda sahada istemiyor
 • Muharrem Usta, Çalımbay'ı aradı

Erdoğan: CHP Aleviler'i kullandı

Erdoğan: CHP Aleviler'i kullandı
Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle vali ve emniyet müdürünün istifasını isteyenlere tepki gösterdi. "Haddini bileceksin. Ayaklar ne zamandan beri baş olmaya başladı" diye soran Erdoğan, Divan Oteli'ne sığınan göstericileri hatırlattı ve otel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının büyük bölümüne Gezi Parkı olaylarına ayıran Erdoğan'ın öne çıkan sözleri şöyle:

'YENİÇERİ İSYANCILARI GİBİ'

Gösterileri kışkırtanlar, milleti etkilemeyeceklerini biliyorlardı. Aslında başından beri uluslararası çevrelere seslendiler. Kendilerine dışarıdan destek bularak devam etmek istediler. Bu gösterilere katılanlar çok farklı katmanlardan oluşuyorlar. Çevre hassasiyeti taşıyanlar samimi bulduk, söylediklerine kulak verdik. Temsilcileri saatlerce dinledik. Bakanlar Kurulu'nda o kadar zaman ayırmadık, onları dinledik. Samimi olmayanlar vardı, dürüst değildiler. Başbakan Yardım'la görüşme sonrası yeniçeri isyancıları gibi konuşanlar vardı.

'ÖNCE HADDİNİ BİLECEKSİN'

Bazı yazılı ve görsel medyada olanlar, bu tiplere haddini bildirmiyor. Bundan daha büyük haddini bilmemek olur mu? Kalkacaksın sen, hükümete 'Şu valiyi, şu emniyeti görevden al, şunu açığa al, şunu şuraya götür, bunu buraya götür' diyeceksin. Önce sen haddini bileceksin. Bilmem ne platformuymuş. Ne platformu olursan ol. Ayaklar ne zamandan beri baş olmaya başladı. Böyle şey olur mu? Milletin vermiş olduğu bir yetki var. Milletimizin verdiği bu yetkiyi kullanamaz duruma gelirsek o zaman bittik demektir.

CHP ALEVİLER'İ KULLANDI

CHP, son yıllarda Alevi vatandaşların sorunlarını çözmek yerine onları tahrik etmek için kirli planların içinde yer aldı. Türkiye genelindeki tüm Alevi kardeşlerimizin de CHP'nin bu kirli, bu tehlikeli oyununu görmelerini kendilerinden önemle rica ediyorum. Kapıların işaretlenmesi olayından tutunuz Reyhanlı saldırısına, Suriye ile irtibatlarından tutunuz Gezi olaylarına kadar, CHP çok tehlikeli bir senaryoya aleni şekilde destek vermiştir, destek vermektedir.

Gezi Parkı olaylarını kışkırtan, Alevi vatandaşları sokağa dökmek isteyen, televizyon ve gazetelerin sahipleri CHP'li. Küfür edenlere para veren de, Aleviler'i kışkırtacak tweetleri atan da CHP'nin milletvekilleridir. Geçmişte yaptıklarını bugün de yapmaya çalışan CHP'ye karşı, tüm Alevi kardeşlerimizin dikkatli olmasını diliyorum.

Alevi vatandaşlarımızın da eylemlerde kitlesel olarak yer aldığını gördük. Onların taleplerini gayet iyi anladık. Alevi açılımı başlığı altında çalışmalar yaptık. Başbakan yardımcıma bırakılan yerden devam ettirilmesi noktasında talimatım var.

GENÇLER OYUNA GELMEYİN

Gerdiğimizde 45 lira burs alıyordunuz, 280 lira lisans öğrencisine burs veriyoruz. 200 lira da beslenme alıyorsun. El insaf yahu. Biz de üniversite öğrencisi olduk. Ama biz bunları yaşamadık. Biz yaşamadıklarımızı gençlerimize yaşatmak istiyoruz. Şu yapılana bakın. Bir yerlerin oyununa geliyor. Gençlerimize sesleniyorum. Bu oyuna gelmeyin, kullanılmayın.

DİVAN OTELİ SUÇ İŞLEDİ

'Divan Oteli'ne polis saldırdı' diyorlar. Durup dururken polis otele saldırmadı. Meydanlarda polisle çatışanlar, oraya kaçtılar, oraya sığındılar. Oranın sahipleri de onlara güzel bir ev sahipliği yaptı. Onun peşinden polis oraya girdi. Biliyorsunuz, yasalarda yataklık etmek de suçtur. Bu bir yataklık etme suçudur aynı zamanda.

96 BİN SÖZLEŞMELİYE KADRO MÜJDESİ

Başbakan Erdoğan, konuşmasında 96 bin 500 sözleşmeli personele kadro müjdesi verdi. Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve sağlık alanında sözleşmeli çalışan personel kadroya alınacak. Erdoğan, kanunun 6 Temmuz'da tatile girecek TBMM'nde bu yasama dönemi bitmeden önce çıkarılacağını belirtti. Yasanın 25 Haziran 2013 tarihinden önce sözleşmeli olarak çalışanları kapsayacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı yasal düzenlemeye göre halen görevde bulunan 657 sayılı kanunun 4-B maddesine göre çalışan sözleşmeli personel, 5393 sayılı Belediye Kanunun 49. Maddesine göre çalışan sözleşmeli personel ile 4924 sayılı kanun hükümlerine göre çalışan sözleşmeli sağlık personelinin devlet memurluğu kadrosuna geçecek.

Engelli öğretmen adaylarına da bir müjde veren Erdoğan,, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın katkıları ile Milli Eğitim Bakanlığı alt yapıyı oluşturdu. Bu günden başlayarak 1 Temmuz Pazar günü mesai bitimine kadar elektronik ortamda 46 branşta 600 engelli öğretmen alımı için süreci başlatıyoruz" dedi.

'GAZZE'YE SÜRPRİZ YAPABİLİRİM'

Başbakan Erdoğan, Gazze ziyaretine ilişkin soru üzerine "Gazze hazır. Biz, olaylar nedeniyle hazır olamadık. Her an sürpriz yapabiliriz" dedi.

Bursa’dan geldiler

Bursa'nın Kestel ilçesi Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği üyeleri AK Parti Grup toplantısını izledi.

KILIÇDAROĞLU GENÇLERİ CHP'YE ÇAĞIRDI

Grup toplantısında Gezi Parkı sürecine değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu. partinin kapılarını gençlere sonuna kadar açtıklarını belirtere. "Bütün gençleri bekliyoruz" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ve dünyanın değiştiğini, değişime ayak uyduranların kalacağını, uyduramayanların tarihin çöp sepetine gideceğini ifade etti.

CHP'nin, en büyük değişimi yaşayan parti olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı sürecine değinerek, CHP'nin kapılarını gençlere sonuna kadar açtıklarını, bütün gençleri beklediklerini söyledi. Gezi protestoları sırasında 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak Başbakan Erdoğan'ı suçlayan CHP lideri, "5 kişinin katili sensin. Talimatı sen verdin" dedi.

GAZALİ’Yİ OKUDU

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihimizde ilk kez bir Başbakan, toplumu bölüyor. Bugün bile hâlâ Alevicilik, Sünnicilik yapıyor. Reyhanlı’da '52 Sünni yurttaşımız hayatını kaybetti' dedi. ‘İlk kez, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ölülere ayrımcılık yapıldı.

Ey diktatör, bu lafı kullanırken acaba utandın mı? Allah'tan korktunmu sen" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, bin yıl önce Gazali tarafından yazıldığını belirttiği "Yöneticilere Altın Öğütler" kitabından 10maddeyi okuyarak, grup konuşmasını sürdürdü. Kılıçdaroğlu, Gazali bin yıl önceden 'adil olman aklının kemalini gösterir' diyor.

Ama sen ne yapıyorsun aklının kemalini göstermiyorsun. Hırsını kontrol edemiyorsun. Aklını hırsının emrine verip zulüm yapıyorsun. Bin yıl önce adaleti anlatan Gazali'den utanıyor musun acaba sen" dedi.

'Başbakan Twitter polisliğine soyunmuş'

Grup konuşmasında Başbakan Erdoğan'a yüklenen MHP lideri Bahçeli, "Başbakan Erdoğan, sanal medyanın peşine düşmüş. Twitter polisliğine soyunmuştur" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Başbakan kimin iyi kimin kötü Müslüman, kimin mümin kimin münkir olduğuna karar verecek ehliyeti kendisinde nasıl görebilmektedir? Başbakan ulema mıdır, allame midir" diye sordu. "Erdoğan bilmelidir ki, masumane ve şiddete varmayan taleplerle kendilerini ifade eden gençlerimizi azarlamak, aldatıldıklarını iddia etmek, küçümsemek kendisine bir şey kazandırmayacaktır" diyen Bahçeli şöyle devametti:

"Başbakan, ipini koparmış şamandıra misali nerede duracağı, nerede sakinleşeceği ve nerede akıllanacağı belli değildir. Yolundan gittiği, çizgisini takip ettiği, rehber tayin ettiği diktatörlere benzemek ve onlar gibi olabilmek için yoğun bir çabanın içerisindedir. Karşımızda kimseyi dinlemeyen birisi vardır.

Karşımızda kendisini dev aynasında gören birisi görülmektedir. Başbakan sanal medyanın peşine düşmüş, Twitter polisliğine soyunmuş, Facebook'ta iz sürmüş, sanatçıları hedef göstermiş, öğrencileri haşlamış, öğretmenleri azarlamış, çiftçilere sövmüş, gençlerle ters düşmüş, kim itiraz ediyorsa kötülemiştir. Sürekli kendisini yalanlayan ve tekzip eden birisinin siyasi inandırıcılığından bahsetmek mümkün değildir."

Gezi olayları çözüm sürecinin karşıtı değil

Partisinin grup toplantısında kunuşan BDP'li Kışanak, Gezi Parkı olaylarını çözüm süreci karşıtı olarak göstermeye çalıştığını savunan Kışanak "Bu boş bir çabadır" dedi

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Başbakan Erdoğan ve çevresindeki bazı kişilerin, Gezi Parkı olaylarını çözüm süreci karşıtı olarak göstermeye çalıştığını savunan Kışanak, "Bu boş bir çabadır. Bütün kışkırtmalara rağmen sokaktakilerin ağzından çözüm süreci karşıtı tek bir söz çıkmadı, çıkmaz da.

Özgürlükler bir bütündür. Kürt'e demokrasi, Türk'e sopa olmaz. Türk'e demokrasi, Kürt'e sopa olmaz" diye konuştu. Hükümete rağmen çözüm sürecini ilerletmek arzusunda olduklarını dile getiren Kışanak, "Gönül istiyor ki zorlu ve zahmetli olmasın. Bu kadar adımlar atılmışken, özveride bulunulmuşken süreç sorunsuz ilerlesin" dedi.

'AYAK YOK, HEPİMİZ BAŞIZ'

Kışanak, Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında "Ayaklar ne zaman baş oldu" dediğini anımsatarak, şunları söyledi: "Kim ayak, kim baş? Bu ülkede saltanat mı var, padişahlık mı var? Hani kayıtsız şartsız hakimiyet milletindi?

Sayın Başbakan'a tavsiye ediyoruz, yanına iki siyaset bilimi danışmanı alsın, iki kitap okusun, demokrasi nedir, yönetim yetkisi nasıl kullanılır, çoğunluk nedir, çoğulculuk nedir, çoğunluk olmayanların hakları nasıl korunacak, bunları öğrensin. Bu memlekette ayak falan yok, hepimiz başız, hepimiz iktidar olacağız. Sen sultan geriye kalan teban değil."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KKTC Dışişleri’nden NATO’ya protesto!18 Kasım 2017 Cumartesi 19:32
 • 6 sığınak ile 4 bombalı tuzak ele geçirildi18 Kasım 2017 Cumartesi 19:24
 • Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bir ilk18 Kasım 2017 Cumartesi 14:33
 • Türkiye'nin yeni siber ordusu kuruldu18 Kasım 2017 Cumartesi 11:03
 • 18 yaşındaki Mertay'ın acı sonu!18 Kasım 2017 Cumartesi 11:00
 • Say say bitmedi!18 Kasım 2017 Cumartesi 10:58
 • Çiftçiler yaralarını sarıyor18 Kasım 2017 Cumartesi 10:48
 • Sevgilileri ölüm ayırdı!18 Kasım 2017 Cumartesi 10:45
 • Otomobil kadın kuaförüne girdi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:44
 • Mehmetçik, PKK'nın inlerine girdi18 Kasım 2017 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.