• BIST 107.303
 • Altın 152,979
 • Dolar 3,7134
 • Euro 4,3645
 • Trabzon 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • Sen de mi Castillo?
 • O futbolcuya zehir zemberek sözler…
 • Yerli oyuncular çok rahatsız!
 • Sen de mi Castillo?
 • O futbolcuya zehir zemberek sözler…
 • Yerli oyuncular çok rahatsız!

Erdoğan önemli mesajlar verdi!

Erdoğan önemli mesajlar verdi!
Başbakan partisinin il kongresinde konuştu...

 Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da partisinin il kongresine katıldı. Bir yıl aradan sonra Diyarbakır'a yeniden giden Başbakan Erdoğan önemli mesajlar verdi. 


AK Parti Diyarbakır İl Başkanlığı 4. Olağan Kongresi ile 256 proje ve 39 tesisin açılışına katılmak üzere Diyarbakır'da bulunan Erdoğan şunları söyledi: 


AK Parti Diyarbakır İl Kongresi'nin başta Diyarbakır olmak üzere ülkemize, milletimize, demokrasimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum. Bu muhteşem kongre sebebiyle Diyarbakır teşkilatımıza gerek il başkanımıza, yöneticilerimize, kadın ve gençlik kollarımıza şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum. 


Diyarbakırlı başta bakanımız olmak üzere milletvekillerimize Diyarbakır teşkilatımıza yürekten teşekkür ediyorum. Kurulduğu andan itibaren Diyarbakır il teşkilatımız çatısı altında çalışmış, emek vermiş tüm kardeşlerime şahsım, teşkilatım adına şükranlarımı sunuyorum. 


DİYARBAKIR BİZE KIRMIZI ÇİZGİ ÇEKTİ 


AK Parti'nin kuruluş aşamasında ülkemizin dört bir yanına çıktığımda en güçlü en anlamlı mesajları aldığımız şehirlerin başında Diyarbakır geliyordu. AK Parti'nin fikriyatının oluşumunda, parti programının şekillenmesinde Diyarbakır'ın ve Diyarbakırlı kardeşlerimin çok önemli etkisi ve katkısı vardır. Diyarbakır bizim önümüze kırmızı çizgiler koydu, etnik milliyetçilik yapmayacaksın, dinsel ve bölgesel milliyetçilik yapmayacaksın dedi. Diyarbakır bizim önümüze bir ve beraber olma idealini koydu. 


DİYARBAKIR BİZE GÜÇ VE GÜVEN VERDİ 


Kimseye zulüm etmeyeceksin, her zaman kardeşleri ve bütünleşmeyi savunacaksın dedi. Diyarbakır bizim önümüze ileri demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaleti, kalkınmayı koydu. Onun için Adalet ve Kalkınma Partisi olduk. İstikrarı koydu, güveni koydu. Hem ülkeyi hem bölgeyi geliştereceksin dedi. Diyarbakır'ın mert, dürüst, fedakar insanlarından aldığımız güvenle yola koyulduk. 


DUALARLA GİRİŞİMLERİ AKAMETE UĞRATTIK 


Hiçbir zaman Diyarbakır'ın halkının fikirlerini aklımızdan çıkarmadık. İlk günden itibaren bize kucak açan Diyarbakır bizi hiç yalnız bırakmadı, hiç mahçup etmedi. Biz de Diyarbakır'a mahçup olmamak için gecemizi gündüzümüzü ortaya koyduk. Millet iradesine kast eden odaklar AK Parti'yi de hedef aldılar. Siyasetin zorluklarını, sıkıntılarını risklerini bilerek hepsini göze alarak bu yola çıktık, dava şuuruyla büyük bir mücadele ortaya koyduk. 


Karanlık odaklar, terör örgütleri, mafya, darbeciler sadece AK Parti'yi değil, milletin iradesini, Türkiye'nin birliğini kardeşliğini hedef aldılar. AK Parti'ye karşı hasmane tutuma girenler ellerinden geleni ardına koymadılar. 


İL BAŞKANLIĞIMIZDA SES BOMBALARI PATLATTILAR 


Benim Kürt kökenli kardeşlerime karşı olmadık zulümler yaptılar yapıyorlar. Diyarbakır teşkilatımız gerçekten de kurulduğu günden itibaren çok zor şartlar altında çalıştı. 4 gün önce il başkanlığımızın önünde ses bombaları patlattılar. Teşkilatımızın üyeleri kaçırıldı, Kulp ilçe başkanımız olan Veysel Çelik kardeşimiz Muş'tan dönüşü sırasında terör örgütü tarafından kaçırıldı. 


HER BİRİNİZİ TEBRİK EDİYORUM 


İşte bu salondaki cesur teşkilat bu saldırıların hiçbirine bugüne kadar boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecek. Bu teşkilat tehditlerin hiçbirine boyun eğmeyecek, sevgi dilini konuşmaya devam edecek. Sizler Diyarbakır sevdasıyla hizmet, aşkıyla, muhabbetle, heyecanla coşkuyla çalışmaya devam ettiniz. Sizler Diyarbakır'ı büyütmek için Türkiye'yi büyütmek için kahramanca mücadele verdiniz. İşte onun için her birinizi tek tek tebrik ediyorum. Allah yolunuzu her daim açık etsin, Allah yar ve yardımcınız olsun diyorum. 


TERÖR ÖRGÜTÜ ENGEL OLAMAYACAK! 


AK Parti'ye daha kurulmadan Diyarbakır bize kucağını açmıştır. Bu kardeşliği hiç kimse bozamayacaktır. Buna ne terör örgütü ne kanlı eylemleri ne de onun siyasi uzantıların tehdit ve hakaretleri engel olabilir. Benim Diyarbakır'a başbakan olarak 12. ziyaretim. Diyarbakır benim başbakan olarak en fazla ziyaret ettiğim şehirlerden biri. Çünkü biz Diyarbakır'a aşığız, sevdalıyız. Biz Diyarbakır'ın efendisi değil hizmetkarıyız. Ne zaman Diyarbakır'a geldiysem samimiyetin diliyle konuştum, gönül diliyle konuştum. Çünkü ben Diyarbakır'da sadece Diyarbakırlı kardeşlerimin huzurunda konuşmuyorum. Ben Diyarbakır'da Şücaaddin Hazretleri'nin Maliki Ejder Hazretlerinin, Abdurrahman Hazretleri'nin onlar gibi Diyarbakır'da kabri bulunan 41 sahabe-i kiramın huzurunda konuşuyorum. Ben Diyarbakır'ın fatihi Halid Bin Velid hazretlerinin huzurunda konuşuyorum. Burada Mekke'den, Medine'den, Kudüs'ten sonra İslam dünyasının en önemli merkezlerinden biri olan Diyarbakır'da olmanın, Diyarbekir'de olmanın heyecanı ile hassasiyeti ile konuşuyorum. 


DEVLETİN DİLİNE BAŞVURMADAN KONUŞUYORUM 


Bugün ben buraya sizin bir kardeşiniz olarak geldim ve konuşuyorum. Siyasetin, devletin, iktidarın diline başvurmadan sadece ve sadece bir kardeşiniz olarak konuşuyorum. Bizim aracılara, araçlara ihtiyacımız yok. Biz birbirimizle medya üzerinden iletişim kuranlardan değiliz. Biz birbiriyle siyaset diliyle iletişim kuranlardan değiliz. Biz propaganda, dedikodu ile birbiriyle anlaşanlardan değiliz. Bizim iletişimimiz uzaktan kumanda ile talimatlarla belirlenmiyor. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Gönülden seviyoruz. Türkçe'de konuşsak, Kürtçe'de konuşsak, Zazaca'da konuşsak biz aynı toprakların dilini konuşuyoruz, birbirimize gönül diliyle muhabbet ediyor, kalp diliyle iletişim kuruyoruz. 


DİYARBAKIR'LA BİZİM ARAMIZA KİMSE GİREMEZ 


Birileri çıkmış 'Başbakan Amed'e gelemez' diyor. Çıkmış 'Kürtler sokağa çıkmasın' diyor. Bu ne demek yahu! Sen kimsin, kim oluyorsun? Kusura bakmasınlar ben buraya kardeşlerimle kucaklaşmaya geldim. Ben buraya milletimle aracısız kucaklaşmaya geldim. Ben simsarlarla değil aracısız kardeşlerimle konuşmaya geldim. Dün çıkmış diyor ki bir tanesi, 'AK Parti'nin kongresine kimse gitmesin'... Yahu siz burada yapılacak olan demokratik bir kongreden neden bu kadar çok korkuyorsunuz. Hani siz özgürlükten yanaydınız, niye bu kadar korkuyorsunuz? Siz fikirden, düşünceden neden bu kadar korkuyorsunuz? 


BUNLARIN SÖYLEYECEK SÖZÜ YOK 


Bunlar onun için şiddeti özendiriyor. Bunlar kendileri üretmez, kendileri ortaya bir şey koymaz. Üreteni engellemeye, tehdide çalışırlar. Bunlar şu anda hedef olarak sadece AK Parti'yi görüyorlar. Çünkü AK Parti çözüyor, çözüm üretiyor. Çözüm ürettiği için var güçleriyle AK Parti'ye saldırıyorlar. AK Parti'nin genel başkanı Başbakan gönül diliyle konuştuğu için bunlar milletimle başbakanın kucaklaşmasını önlemeye çalışıyor. Bizim aramızda aracılar olmayacak. Bize birbirimizden haber getirenlere değil, biz birbirimize inanacağız. 


MİNARELERİMİZ AYNI GÖĞE YÜKSELİYOR 


Biz hep birlikte ne kadar Fatih Sultan Mehmet'in yol arkadaşıysak işte o kadar Selahattin Eyyubi'nin, Halid Bin Velid'in de yol arkadaşlarıyız. Ben yasak koyanların yol arkadaşlarının kimler olduğunu bilmiyorum. Ulu Cami'nin, Hz. Süleyman Cami'nin minareleri hangi gökyüzüne yükseliyorsa Fatih'in, Süleymaniye'nin, Sultanahmet'in minareleri aynı göğe yükseliyor. 


1 YIL ÖNCE NEREDEYSEM BURADA AYNI YERDEYİM 


Bu kardeşiniz bu yola Kasımpaşa'dan çıktı. Diyarbakır'da Benüsen ne ise, İstanbul'da Kasımpaşa işte odur. Ben ne kadar Kasımpaşa'nın evladıysam o kadar Benüsen'in evladıyım. Ben ne kadar İstanbullu ne kadar Rizeli isem o kadar Diyarbakır'lıyım, Batmanlıyım, Siirtli'yim Şırnaklı'yım... 14 Ağustos 2009 neredeysem bir yıl önce geldiğim 1 Haziran 2011'de Diyarbakır'da neredeysem bugün de aynı yerdeyim. 


KÜRT SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE ENGELLERLE KARŞILAŞTIK 


Selahaddin'in son serveti bir kefenle dünyadan gitti. Şarkın, doğunun büyük sultanı dünyadan sadece bir kefenle göçtü gitti. Böyle mübarek insanların, Kudüs yoluna başkoymuş olanların takipçisiyiz. Biz bu hassasiyetle, bu mirasla, bu büyük emanetle bu mübarek yolda yürüyoruz. Bizim için söz senettir. Biz parti programımızda ne dediysek, 2005'de Diyarbakır'da ne dediysek aynen birebir arkasındayız. 9, 5 yıldır Kürt meselesini, terör meselesini çözmek için hangi adımı attıysak çok ama çok büyük engellerle karşılaştık. Bu engellerin büyük bir kısmını sizler bizzat gördünüz. 


PARTİMİZ KAPATILIYOR DİYE ŞİKAYET ETMESİNLER! 


Bizim rabbimiz ve halkımızdan başka kimseye verilecek hesabımız yoktur. Benim Kürt kökenli vatandaşlarımın, kardeşlerimin hakkını savunduğunu iddia eden bir parti var. Anayasa paketini hazırlarken Meclis'te sürekli oylamalardan kaçtı. Her zaman dediler ki, 'partiler devamlı kapatılıyor' Biz de partilerin kapatılmasını engelleyecek bir madde de koyduk oraya. O maddede bile bu parti Meclis'i terk etti gitti. Halbuki Meclis'i terketmeseydiler şu anda Türkiye'ye partilerin kapatılması mümkün olmayacaktı. Hala sıkılmadan diyorlar ki, 'Bizim partimiz kapatılacakmış'. Sen zaten partinin kapatılmasını engelleyecek meclisi terk edenlerden birisi değil misin? Maalesef bizim içimizden birkaç kişi çıktı ve Anayasa maddesine maalesef o maddeyi koyamadık. 


TÜRKİYE'NİN BÜYÜMESİNDEN RAHATSIZ OLAN ÜLKELER VAR 


CHP'nin BDP'den farkı var mı? Terör örgütünün bu mesele çözülmesin diyerek şiddeti nasıl tırmandırdığını ne boyutlara yükselttiğini en yakından benim Diyarbakırlı kardeşlerim biliyor. Neden AK Parti teşkilatlarına saldırılar. Bir de sizin haberdar olmadıklarınız var. Bu kanlı meselenin içinde sadece terör örgütü yok. Bu meselenin içinde kandan siyaset devşirenler var. Türkiye'nin büyümesini istemeyen ülkeler var. 


BİZ TÜRKİYE'NİN PARTİSİYİZ 


Biz 81 ilden oy aldık. 78 vilayetten biz milletvekili çıkardık. 12 Haziran'da 7 coğrafi bölgenin 7'sinde AK Parti birinci parti oldu, siz bu partinin mensuplarısınız. Siz birliğin, beraberliğin, bütünleşmenin temsilcisisiniz. Sizin kitabınızda ayrılık ve bölücülük yok. Bizden Türkler'den, Kürtler'den, Lazlar'dan, Çerkezler'den, Romanlar'dan hepsinden oy aldık. AK Parti'nin başarı haritasında Türkiye haritasının tamamı var. Türkiye'nin tamamında var olamayan hiçbir hareket başarılı olamaz. Ülkenin meselelerini çözemez. Hizipçilik, örgütçülük, ırkçılık, mezhepçilik, bölgecilik yapan hiçbir hareket başarılı olamaz. Şiddetten, terörden medet umanlar milletin güvenini kazanamazla. 


ALLAH'TAN BAŞKA ZAFER SAHİBİ YOKTUR! 


Etnik milliyetçilik yapanlar benim Kürt kardeşlerimi temsil edemezler. Bir şey karıştırılıyor. Türkiye'de terör sorunu, PKK sorunu vardır. Kürt kökenli kardeşlerimin nezdinde birinci parti AK Parti'dir. Biz kardeşlerimizi sevyioruz, kardeşlerimiz de bizleri seviyor. Biz bu emanetin sorumluluğunu hakkıyla yerine getirdik. Biz omuzumuzdaki emanetin farkındayız. Biz bu dünyadan bir tek kefenle göçüp gideceğimizi biliyor, onun için her daim kendimize yani Endülüs'te olduğu gibi 'La galibe illallah' yani Allah'tan başka zafer zahibi yoktur. 


KÜRTÇE TV KURARKEN DUDAK BÜKTÜLER 


Biz demokratikleşme mücadelesinde hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesinde hep yalnız kaldık, hep kösteklendik, engellendik. Sadece Kürtlük üzerinden siyaset yapanlar, biz Kürt kardeşim için Kürtçe televizyon kurarken, 24 saat Kürtçe yayına geçerken, onlar dudak büktüler. Yapamazlar dediler. Üniversitede Kürtçe dersler kurarken alay ettiler. Biz yüzyıldır hayal olarak gösterilen alanlarda tarihi adımlar atılırken ya yok saydılar, ya küçümsediler ya da engellemek için ellerinden geleni yaptılar. 


ANNELER EVLATLARIYLA KÜRTÇE KONUŞABİLİYOR 


Biz çetelerle, karanlık odaklarla mücadele ederken tribünden seyrettiler, hatta bizi taşlamaktan geri durmadılar. Anneler evlatlarıyla cezaevlerinde Kürtçe konuşamazken yayınladığım genelgeyle onun önünü açan ben oldum. Bugüne kadar gelenler bunu niye yapmadı. Hani siz Kürtler'i düşünüyordunuz. Hangi hayırlı adımı attınız, hangi hayırlı adıma yardımcı oldunuz. Cumhuriyet tarihinde Kürt meselesinde en büyük kazanımları AK Parti hayata geçirmiştir. Terör şebekelerine, ırkçılara, darbecilere rağmen yapmıştır. 


BÜTÜN SORUNLARI TEK TEK ÇÖZÜYORUZ 


Biz AK Parti olarak birçok eksiğin farkındayız. Kürt kardeşimin, Türk kardeşimin, Arnavut'un, Laz'ın Roman'ın kendine göre sorunu var. Bunları tek tek çözüyoruz. Bu sorunları asla inkar etmedik. Bütün sorunları çözdüğümüz iddiasında değiliz. 


ONLAR YOLLARI YAKTILAR BİZ DUBLE YOL YAPTIK 


Ayrım yapamayız, bizi kıskandılar. Bizi tehdit ettiler, yılmadan hizmete devam ettik. Biz engellere takılmadan, düşmeden yatırımlara devam ettik. Ah benim Diyarbakırlı kardeşim ah! Bu terör örgütü avanesi yatırımlarımızı yaparken müteahhit firmaların iş makinalarını yaptılar. Biz yenilerini getirdik, onlar tahrip ettiler, biz daha iyilerini yaptılar. Onlar hastaneye karşı çıktı, biz daha fazla hastane yaptık. Onlar okullara karşı çıktı, biz daha fazla dershane, yurt yaptık. Onlar yolları yıktılar biz duble yol yaptık, inadına havaalanı yaptık. şırnak Havaalanı açılış törenini engellemeye kalktılar. Siz oraya uçağın gelmesini ne için istemiyorsunuz? Şimdi Diyarbakır Havaalanı'nı inşallah çok daha modern hale getiriyoruz. Yapılacak yeni pisti, terminal binalarıyla modern bir Diyarbakır Havaalanı'nı farklı bir inşa ile Diyarbakırlı kardeşlerime hazırlayıp sunacağız. 


TERÖR ÖRGÜTÜ VE BDP BÖLGENİN CHP'Sİ OLMAK İSTİYOR 


Birileri artık biz Başbakandan müjde beklemiyoruz diyorlar. Ben zaten size müjde vermek için gelmiyorum, ben Diyarbakır'daki kardeşlerime müjde vermek için geliyorum. Biz sipariş üzerine iş yapmayız, görevimizin görevi neyse onu yapıyoruz. Onlar çözümü engellemek için şiddete başvurdular, biz daha fazla demokratikleşme reformu yaptık. Onların yasakladığını biz özgürlüğe kavuşturduk. Terör örgütü ve uzantısı malum parti BDP bölgenin CHP'si olmak istiyor.

Etiketler: ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AK Parti'de beklenen istifa geldi!23 Ekim 2017 Pazartesi 16:47
 • CHP'li Çıray istifa etti23 Ekim 2017 Pazartesi 16:35
 • CHP'li vekil Akşener'in partisine mi geçiyor?23 Ekim 2017 Pazartesi 16:15
 • Yaz saati uygulamasında flaş karar!23 Ekim 2017 Pazartesi 15:28
 • “Ayağa Kalkan” Ayakçılar23 Ekim 2017 Pazartesi 13:20
 • Çalışanlara müjde…23 Ekim 2017 Pazartesi 13:03
 • Teröristlerin planı deşifre oldu...23 Ekim 2017 Pazartesi 11:13
 • Türkiye'de 251 hayat kadını kurtarıldı23 Ekim 2017 Pazartesi 11:06
 • Facebook canlı yayınında intihar etti23 Ekim 2017 Pazartesi 09:47
 • 15 yaşındaki çocuk, ağabeyini öldürdü23 Ekim 2017 Pazartesi 09:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.