• BIST 106.239
 • Altın 160,342
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 20 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 8 °C
 • Trabzonspor'a gün doğdu!
 • Şifre o üçlü!
 • Pereira'ya rağmen kazandık!
 • Trabzonspor'a gün doğdu!
 • Şifre o üçlü!
 • Pereira'ya rağmen kazandık!

Erdoğan: Peşini bırakmayacağız!

Erdoğan: Peşini bırakmayacağız!
Başbakan Erdoğan, Silivri'de yaşananların peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Anasaya ve kanunların ihlal edildiğini belirten Erdoğan, "Ergenekon'u savunmak suçtur. İş fezlekelerin Meclis'e gelmesi noktasına varırsa, üzerimize düşeni yaparız. Aksi halde 'basan kazanır' denir ve herkes böyle şeylere tevessül edebilir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kırgızistan ve Moğolistan'ı kapsayan seyahatinin ilk ayağı Bişkek yolunda uçakta konuştu. Beraberindeki gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Silivri'de yaşananlara tepki gösteren Erdoğan, olayların kabul edilemez olduğunu, bu uygulamanın mazur görülmesi halinde bundan sonra herkesin mahkemeyi basmaya kalkacağını söyledi.

Silivri'de yaşanan olayları nasıl değerlendirdiniz?

Kabul edilebilir gibi değil. Yaşananlar açıkça anayasanın, kanunların ihlalidir. Biz bu işin peşini bırakmayız. Eğer iş fezlekelerin Meclis'e gelmesi noktasına varırsa, üzerimize düşeni yaparız. Aksi halde 'basan kazanır' denir ve herkes böyle şeylere tevessül edebilir. Emsal olur yoksa. Bizim partimizle ilgili kapatma davası açıldı. Anamuhalefet partisi lideri 'Ankara da hakimler var' dedi. Ama biz hiç bir hukuksuzluğa tevessül etmedik. Hukuka saygılı olduk.

Marjinal bir partinin peşine takılıp giden bir CHP var. Mahkemeyi basarak 'netice alırız hissi ve anlayışı' var. Bu anlayıştan, girişimden netice çıkmaz. Eğer bir hak arayacaksanız bunu hukuk içinde aramalısınız. Yargının tavrı ne olacak merak ediyorum. Perşembe günkü (bugün) duruşmada ne olacağını göreceğiz. Takip edeceğiz. Aşırı uçların trenine vagon olan bir CHP var. Ergenekon'u savunmak suçtur. Sen burada suç işliyorsun.

Silivri’de kürsü dokunulmazlığı yok

Savcılık soruşturma açtı. Dokunumazlık fezlekeleri Meclis'e gelirse ne yapacaksınız?

Bu konuda duyarsız olmayız. Bu ülkede hukuk bu kadar ayağa düşmez. Hukuka ayağa düşürmek isteyenlere karşı gereğini yerine getiririz. Şahsımla ilgili bir mahkemede takipsizlik verilmişti. Sincan'a gittiler. Orada malum bir adam vardı. Takipsizliği bozup yargılama istediler. Tamamen siyasi bir tavırdı. Bu tür şeyler ortada. Bu ülkede hukuk hakim olacaksa yasalar ortada. Tamamen hukuk içinde yürüsün. Bu arkadaşlar Meclis'te kürsü dokunulmazlığını kullanıyorlar. Sanıyorlar ki Silivri'de de dokunulmazlık var. Silivri'de kürsü dokunulmazlığı yok. Ceza Kanunu'nda bu konuda çok ağır hükümler var. Anayasa 138 çok net. Ayrıca TCK 227 var.

John Kerry 15 gün sonra yine gelecek

Fatih Terim'in tartışılan hareketlerini gördünüz mü ?

Fatih'in meşgalesi olmasa akil adamlara alırdım. Sadece sporla ilgili değil, bütün meselelerde siyasi derinliği olan bir adam.

PKK'nın sınır dışına çıkması ne zaman başlar? Kandilin mektubu geldi, içeriği hakkında bilginiz var mı?

Ben dönmeden arkadaşlar bir adım atmaz. Ama onlar bu arada sınır dışına çıkacaklarsa çıkarlar. Dönüşte bakacağız.

Türkiye içindeki PKK'lılar ile ilgili farklı rakamlar söyleniyor. Size yansıyan veriler nasıl ?

1500-2000 civarında. Ama daha fazla da olabilir. Kayda girmeyenleri de düşündüğümüzde.

Süreçte bir tıkanma var mı?

Şu ana kadar yok. Ufak tefek sıkıntılar oldu ama süreç iyi ilerliyor.

Bölgeye ziyaret planlıyor musunuz?

Benim büyükşehir ziyaretlerim var. Bölgeye de gideceğim. Diyarbakır, Van, Urfa'ya gideceğim.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'in ziyaretleri ile Suriye, Çözüm Süreci ve Ortadoğu Barış Süreci'nde hızlanma bekleniyor mu?

Bekleyebiliriz. 15 gün sonra yine gelecek.Türkiye'de Suriye'nin dostları ile ilgili bir toplantı yapılacak.

TÜRKİYE'DEKİ SURİYE KÖKENLİ PKK'LILAR SURİYE'YE ÇEKİLDİ

Suriyeli PKK'lıların Kuzey Suriye'ye yerleştiği değerlendiriliyor. Türkiye'den çıkanların da oraya gideceği yönünde değerlendirmeler var?

Türkiye'de ki Suriyeli PKK'lılar büyük ölçüde çekildi ve Suriye'ye gittiler.

Silahsız çekilme konusunda kararlımısınız?

Bizim bu konudaki düşüncemiz, bu işin sıkıntısız olmasını istiyorsak silahsız olmalıdır. Silahlı olursa sıkıntı olabilir. Sorun doğabilir.

Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kınay, 12 Eylül'de olduğu gibi silahlar için bir af ve teslim kampanyası önerdi. Böyle bir şey olabilir mi?

Bizim gündemimiz de şu anda böyle bir şey yok.

Asker yazılı emir bekliyor şeklinde haberler çıkıyor. Böyle bir emir var mı yada böyle bir emir verilecek mi?

Böyle şey olmaz. Verilmesi gereken emir olursa askerimize polisimize veririz.

Anayasa ile ilgili süre bitti. Uzlaşma komisyonu nisan sonuna kadar çalışmayı planlıyor. Anayasa yapılabilecek mi?

Süre zaten bitti. Ama biz döndükten sonra Cemil Bey'le bir araya geleceğiz. Bizim açımızdan uzlaşma komisyonunun çalışma süresi bitti.

Akil İnsanlarla ilgili bir güvenlik tedbiri alınacak mı? MHP liderinin sert açıklamaları oldu bu heyete karşı?

Valilere talimat verildi. Hassasiyet gösterecekler. Akil insanlar tamamen kendi gündemlerini belirleyip ona göre çalışacaklar. Bizden bir bilgi talep ederlerse onu vereceğiz.

İçlerinde PKK'ya terörist demeyelim diyenler var...

O toplantıda da söyledim. Terörün tanımı bellidir. Teröristin tanımı da bellidir. Bu süreç devam ediyor diye biz ne terörü ne de teröristi tanımlamaktan vazgeçmeyiz. Bu tanımın içine kim girerse o olur. DHKPC olur, El Kaide olur, PKK olur.

Sürece kamuoyu desteği nasıl ?

Kamuoyu geneli destek yüde 58 çıkıyor. Şimdi bu bölge bölge taramalar ve ziyaretlerden sonra bu oran artar.

AK PARTİYE SALDIRI OLAYINA SENARYO DEDİLER

CHP Genel Merkezi'ni ziyaret edecek misiniz?

Ben CHP yöneticilerine kadrolarına inanmıyorum ki. Şu ana kadar verdikleri hiç bir sözü tutmadılar. Sayın Kılıçdaroğlu beni genel merkeze bekliyormuş. Öyle bir şey yok. Bizim Genel Merkezimiz bombalandı. Senaryo deyip sulandırmak istediler, bir geçmiş olsun dileğinde bile bulunmadılar. Önceden birimizin ölüsü olunca birbirimizi arardık. Şimdi bu hukuku da ortadan kaldırdılar. Saygı bazında, siyaseti nasıl sürdüreceğiz.

Çözüme Ege ve Akdeniz'de destek düşük. Neden?

Akdeniz'de iyi ancak Karadeniz ve Ege'de düşük. Karadeniz'de 43/43 Ege'de biraz sorun var. CHP ve MHP faktörü var başka bir şey de yok. Aynı şeyi referandumda yaşadık.

MHP şiddeti teşvik ediyor. AİHM'in Batasuna kararına göre şiddet kapatma nedeni olabilir. Öyle bir düşünceniz var mı?

Yok böyle bir düşüncemiz. Ayrıca Anayasa değişikliği gerektiren bir şey şu anda böyle bir şey olmaz.

Gazze'ye ne zaman gideceksiniz?

Galiba Amerika seyahati sonrasına kalacak.

Fenerbahçe maçında nasıl bir sonuç bekliyorsunuz ?

Tur atlayalım yeter.

Tur atlarsa gider misiniz maçlara ?

Final oynarsa giderim.

Su akar, Kırgız yapar

Başbakan Erdoğan, Kırgızistan-Türkiye İş Forumu'nda iş adamlarına seslendi. Erdoğan, 10 yıl önce göreve geldiklerinde "Su akar, Türk bakar" denirken, baraj yapımı ve HES'lere önem vermelerinin ardından bu ifadenin bugün "Su akar, Türk yapar" haline dönüştüğünü söyledi.

Kırgızistan'ın su potansiyeline işaret eden Erdoğan, hidroelektrik santraller kurularak enerji kapasitesinin yükseltilebileceğini belirtti. Böylece hem enerji hem de içme ve kullanma suyunun elde edilebileceğine dikkati çeken Erdoğan'ın, "Su akar, Kırgız yapar olsun, bunu başarmak lazım" şeklindeki sözleri alkışlarla karşılandı. Erdoğan, "Kırgızistan ile Türkiye arasındaki mevcut ticaret hacmimini 1 milyar dolara çıkaralım" derken iş adamlarına inandıklarını vurguladı

Kırgızistan ile gönül birliği yapmış bir ülkeyiz

Başbakan Erdoğan, Kırgızistan Başbakanı Cantoro Satıbaldiyev ile baş başa görüştü. Erdoğan ve Satıbaldiyev heyetler arası görüşme öncesinde de iki ülke ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Kırgızistan ile iki kardeş ve dost ülke olmanın ötesinde kader birliği, gönül birliği yapmış iki ülkeyiz. Bağımsızlığını kazandığı 22 yıllık süreç içerisinde kalbimiz Kırgızistan'da atmıştır ve sıkıntılı anlarında, günlerinde Kırgızistan'ın yanında olmak her zaman bizim bir görev telakkimizdir'' diye konuştu.

İki çocuklu anneye: Durmak yok yola devam

Başbaka Erdoğan, Kırgızistan Başbakanı Satıbaldiyev ile Manas Üniversitesi'ni ziyaret etti. Üniversitenin sınıflarını gezen iki lider bazı Türk ve Kırgız öğrenci ve aileleriyle sohbet etti. Erdoğan, Kırgızca "Jaksi (iyi misiniz) Ben jaksiyim'' dedi. Kendisine seslenen küçük bir kız çocuğunu yanına çağıran Erdoğan, okuduğu şiiri dinledi. Annesinin "İkinci evladım" demesi üzerine Erdoğan, ''Ama devam, durmak yok, yola devam. En az üç diyoruz'' dedi. Başka bir çocuğun da ''Biz de 3 kardeşiz'' sözleri üzerine Erdoğan, ''İnşallah siz de dörtlersiniz'' ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA AYTMATOV

Erdoğan ve Satıbaldiyev daha sonra Manas Üniversitesi Türk Dünyası Korosu'nun konserini dinledi ve Manas Üniversitesi Teknoloji Merkezi ve Öğrenci Evi'nin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ortak noktanın sadece Manas Destanı olmadığını ifade etti. Erdoğan, "Biz istiklal şairimiz Mehmet Akif'le olduğu kadar dünyaca ünlü Kırgız yazar merhum Cengiz Aytmatov'la da gurur duyuyoruz, ama tek birMehmet Akif, tek bir Cengiz Aytmatov bize yetmez. Çok daha fazla Akif, çok daha fazla Aytmatov yetiştirmek, onların çizeceği, onların aydınlatacağı yolda ilerlemek hepimizin ortak misyonu olmalıdır" dedi.

‘Türkiye’yi örnek almalıyız’

Kırgız-Türk İş Forumu'nda konuşan Kırgızistan Başbakanı Cantoro Satıbaldiyev, Türkiye'nin çok hızlı bir şekilde kalkındığına işaret etti.

Satıbaldiyev, "Türkiye ekonomisindeki olumlu gelişmeler bizleri de etkilemeli. Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmalıyız ve onların tavsiyelerine kulak vermeliyiz.

Milli ekonominin kalkınmasında Türkiye'yi örnek almalıyız" dedi. Satıbaldiyev, Kırgızistan'ın Türk yatırımcılara açık olduğunu vurgularken "Türkiye ile işbirliğine hazırız. Yatırımı çekmek için hatalarımızı düzeltmeye hazırız. Bu bizim için çok önemli" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: BUGÜN GAZATESİ


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Akdeniz'de deprem!19 Kasım 2017 Pazar 09:37
 • Trabzon'da hava nasıl olacak?19 Kasım 2017 Pazar 09:30
 • Değişim süreci bitti sanmayın!19 Kasım 2017 Pazar 09:25
 • TİKA'dan Kolombiyalı esnaflara destek19 Kasım 2017 Pazar 09:05
 • NATO skandalının perde arkası belli oldu19 Kasım 2017 Pazar 09:04
 • Traktör uçuruma yuvarlandı: 2 ölü19 Kasım 2017 Pazar 08:59
 • HDP'li vekiller terörist cenazesinde!19 Kasım 2017 Pazar 08:58
 • Özür diledi!18 Kasım 2017 Cumartesi 23:02
 • Yaşlı adam evinde ölü bulundu18 Kasım 2017 Cumartesi 22:20
 • Otomobil denize düştü18 Kasım 2017 Cumartesi 22:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.