• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 15 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 8 °C
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Trabzonspor’da ilginç tesadüf!
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...
 • Trabzonsporlu futbolcu için İspanyol kulübüyle görüşüyorlar
 • Trabzonspor’da ilginç tesadüf!
 • Onazi'den Yanal'a gönderme...

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel neden istifa etmedi?

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel neden istifa etmedi?
Merak edilenleri yanıtladı...

Org. Özel CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın bedelli askerlikten, Öcalan'a ev hapsi taleplerine kadar pek çok konuya yönelik sorularını yazılı olarak yanıtladı.

Org. Özel, "Ağustos ayındaki şura öncesinde, tüm kuvvet komutanlarının istifa ettiği süreçte sizin istifa etmemenizle ilgili birçok spekülasyon yapılmıştı. Bu spekülasyonlara bir yanıt verecek misiniz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:


"Bu soruyu sorduğunuz için özellikle teşekkür ederim.


Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle, isteyen istediği şekilde değerlendirme yapabilir. Ancak bu değerlendirmelerin, duygusallıktan uzak, önyargısız, kişileri yakından tanıyarak ve mesleki hiyerarşi dikkate alınarak objektif bir şekilde yapılmasının faziletli bir davranış olduğunu düşünüyorum.


TSK gibi çok ulvi bir kuruluşu komuta etmenin gururunu ve onurunu taşıyorum. Bu görevin sorumluluğuna müdrik bir birey olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş felsefesine, anayasamızda belirtilen temel ilkelere ve içtiğim askerlik andına bağlı kalarak, görevime odaklı, insan merkezli, ortak akıl kullanarak, yetkililerle konuşarak, diyalog kurarak, sorunlara çözüm arayan şeffaf bir yönetim anlayışla bana tevdi edilen bu şerefli kamu hizmetini yapmak arzusundayım. "


BEDELLİ ASKERLİK


Bedelli askerlik uygulamasının, geçen yıl askerlik sisteminin yeniden değerlendirilmesi çalışması içinde ele alındığını söyleyen Özel, çalışma sonuçlarının Genelkurmay Başkanlığının resmi görüşü olarak Ekim 2010’da Başbakan’a sunulduğunu, ancak konunun seçim öncesinde gündeme gelmediğini, genel seçimden sonra önemli gündem maddelerinin ön sırasında yer aldığını kaydetti.


Bu durum üzerine eski çalışmadan büyük ölçüde istifade ederek ve hassasiyetleri tekrarlayarak kurumsal görüşü ilgili makamlarla paylaştığını anlatan Özel, "Bilindiği üzere demokratik parlamenter sistemde karar merci yürütme ve yasama organıdır. 22 Kasım 2011 tarihinde Sayın Başbakan tarafından bedelli askerlik uygulamasının esasları kamuoyuna açıklamıştır" dedi.


Özel, sınır karakollarının yenilenmesi konusundaki soruya ilişkin Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 155, Jandarma Genel Komutanlığı için 228 olmak üzere toplam 383 karakol inşası planlandığını söyledi. Bu karakolların 312’sinin TOKİ, 26’sının Milli Savunma Bakanlığı, 45’inin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile jandarma inşaat birliklerince yapılacağını açıkladı. Orgeneral Özel, şöyle devam etti:


"Bugün itibariyle 65 adeti TOKİ, 13 adeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından tamamlanan toplam 78 karakol teslim alındı. 164 adeti TOKİ, 10 adeti Milli Savunma Bakanlığı, 21’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile jandarma inşaat birlikleri tarafından olmak üzere toplam 195’inin inşaatı sürmektedir. 110 adetinin projelendirme çalışmalarına devam edilmektedir."


"EV HAPSİNİ VİCDANLAR KABUL ETMEZ"


Özel, "PKK ile yürütülen mücadelede başarısız olunduğu" yönündeki ifadeler hatırlatılarak, "30 yıldır sürdürülen bir mücadelenin başarıya ulaşmama nedeni sizce nedir?" sorusuna, şu yanıtı verdi:


"Sorunuzu talihsiz bir soru olarak değerlendiriyorum. Terörle mücadele konusunda başarıya ulaşılamadığı görüşünüze katılmıyorum. Başarısızlık söz konusu olsaydı, bölücü terör örgütü bugün amaçladığı hedeflere ulaşmış olurdu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte sürdürdüğü kararlı mücadelesi, terör örgütünün hedefine ulaşmasını engellemiştir. Başarısızlık kavramından bahsederken, resmin tamamının görülmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Ayrıca unutulmamalıdır ki terörle mücadele uzun soluklu bir mücadele şeklidir. Terörü besleyen iç ve dış kaynakları kurutmadan sonuç almanın da zor olduğu bir gerçektir."


Özel, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin elinde Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandığına ve sonra serbest bırakıldığına dair bir bilgi var mı?" sorusuna "Türk Silahlı Kuvvetleri’nde herhangi mevcut bilgi yoktur" yanıtını verdi.


"Başta Meclis’e giren BDP olmak üzere bir kesim tarafından seslendirilen Abdullah Öcalan’ın ev hapsine alınması talebini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu, mücadeleyi nasıl ve ne şekilde etkiler?" sorusuna ise Özel, şu yanıtı verdi:


"Hukuku, gerçek ve evrensel anlamıyla içselleştirmiş bir hukuk devletinde suçun cezasız kalması, hele hele cezanın çeşitli saiklerle hafifletilmesi veya değiştirilmesi söz konusu olmamalıdır. Aksi durum vatandaşlarımızın adalet duygusunu rencide eder ve devlete olan güveni zedeler. Bunu hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bugüne kadar on binlerce vatandaşımızın ölümünün sorumlusu olduğuna dair kesinleşmiş yargı hükmüne rağmen terörist başının cezasının hafifletilmesi anlamına gelen taleplerin gündeme getirilmesini hayretle karşılıyorum. Böyle bir sonucu Türk kamuoyunun ve vicdanların kabul etmeyeceğini düşünüyorum."


"ZİYARETİMİN AMACI TAMAMEN İNSANİDİR"


"Hasdal Askeri Cezaevi’nde askerleri ziyaret ettiniz. Bu ziyaret önceden planlanmış mıydı? Askerlerin "esir’ tutulduklarını ifade ettikleri belirtiliyor, siz bu yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna ilişkin Orgeneral Özel, "Soruşturma ve davalar nedeniyle tutuklu bulunan muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, yıllarca birlikte görev yaptığımız, aynı ortak kaderi paylaştığım silah arkadaşlarımdır. Ziyaretimin amacı tamamen insanidir ve bayram kutlamasıdır. Ben ve diğer komutan arkadaşlarımın ziyaretleri bu amaca yöneliktir. Henüz hüküm giymemiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde rütbe ve makam sahibi bu kişileri ziyaret etmemizin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geleneklerinde yer alan silah arkadaşlığı kavramı kapsamında, vicdani sorumluluğumuzun bir gereği olduğunu değerlendiriyorum. Ziyaretlerimize başka bir anlam yüklemek son derece yakışıksız bir davranıştır. Diğer yandan Türk Silahlı Kuvvetleri, hukukun üstünlüğüne her zaman büyük önem vermektedir. Bu nedenle soruşturma ve davaların devam ettiği bu safhada konuyla ilgili olarak başka bir değerlendirme yapmayı uygun bulmuyorum" dedi.


Özel, "Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura öncesinde tüm kuvvet komutanlarının emekliliğini istediği süreçte, sizin emekli olmamanızla ilgili birçok spekülasyon yapılmıştı. Bu spekülasyonlara bir yanıtınız var mı" sorusu üzerine şunları kaydetti:


"Demokratik bir ülkede yaşıyoruz, isteyen istediği şekilde değerlendirme yapabilir. Ancak bu değerlendirmelerin duygusallıktan uzak, ön yargısız, kişileri yakından tanıyarak ve mesleki hiyerarşi dikkate alınarak objektif bir şekilde yapılmasının faziletli bir davranış olduğunu düşünüyorum. Türk Silahlı Kuvvetleri gibi çok ulvi bir kuruluşa komuta etmenin gururunu ve onurunu taşıyorum. Bu görevin sorumluluğuna müdrik bir (idrak etmiş) birey olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesine, Anayasamızda belirtilen temel ilkelere ve içtiğim askerlik andına bağlı kalarak görevime odaklı, insan merkezli, ortak aklı kullanarak, yetkililerle konuşarak, diyalog kurarak, sorunlara çözüm arayan şeffaf bir yönetim anlayışıyla bana tevdi edilen bu şerefli kamu hizmetini yapmak arzusundayım."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Trabzon Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.