1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sadece zayıflamak istemişti
Göz seyirmesi deyip geçmeyin...

Göz seyirmesi deyip geçmeyin...

Uzmanlar uyarıyor

A+A-

Uzmanlar halk arasında sık sık farklı anlamlarda yorumlanan göz seyirmelerine karşı uyarıyor.

Özellikle istemsiz göz kasılmaları olarak ortaya çıkan Blefarospazm hastalığının göz seyirmesi ve göz kuruluğuyla

karıştırılmasının tedaviyi geciktirdiğine dikkat çeken uzmanlar ;

“Blefarospazm, ağır vakalarda gözün tamamen kapanmasına neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Ve bu hastalıkta karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri de hastalara geç tanı konulmasıdır” diyor.

Genellikle göz kuruluğu ve göz seğirmesiyle karıştırıldığı için teşhis ve tedavisinde geç kalınan blefarospazm hastalığına karşı uzmanlar halkı farkında olmaya davet ediyor.

Hastalığın beyinde ve vücutta herhangi bir sorun olmadan göz kapağında istemsiz kasılmalara neden olduğuna dikkat çeken uzmanlar “Blefarospazm basit şikâyetlerden çok ağır formlara gidebilen bir hastalıktır. Hafif formlarda seyreden vakalar hastanın sosyal hayatını olumsuz etkilenmezken, hastalık ağır seyreden ileri vakalarda gözün tamamen kapanmasına ve hastanın tek başına sokağa çıkamamasına neden olabilir” diyor.

GÖZ SEĞİRMESİ SANILDIĞI KADAR HAYIRLI OLMAYABİLİR

Blefarospazm hastalığındaki en büyük sorunun hastalara geç tanı konulması olduğunu belirten uzmanlar “İngiltere'de yapılan bir çalışma hastalığın başlangıcından ancak 3-4 yıl sonra tanı koyulabildiğini ortaya koyuyor. İnsanlarda hastalığa karşı farkındalığın artması ve artan vakalar eskiye kıyasla daha erken bir dönemde teşhise imkân sağlasa da bu süre hala 1-2 senenin altına inmedi” diyor.

Blefarospazm tanısında hastanın geçmiş şikâyetlerinin ve yüzünün değerlendirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar “Maalesef hastalığı gösteren özel bir görüntüleme yöntemi ya da kan testi henüz mevcut değil. Bu nedenle teşhis için doğru ve emin adımlarla ilerlenmesi gerekiyor” diyor.

Tanı aşamasında 3 önemli noktanın altını çizen uzmanlar “Öncelikle hastanın şikâyetleri dikkatlice değerlendirilmeli, hastanın beyin MR 'ı ve nörolojik muayenesinde kasılmalara sebep olacak başka bir problem olmadığından emin olunmalıdır. Tabi bu aşamaların yanı sıra tanıyı koyacak olan hekimin vaka tecrübesi de göz ardı edilmemelidir” diyor.

Blefarospazm tedavisinde botoksun başarı oranının çok yüksek olduğunu belirten uzmanlar “Göz kapağını kapayan ve aşağıya doğru indiren kaslardan spazma neden olanlarına botoks iğnesi uygulanarak kaslar geçici olarak felç edilir. İlk uygulamada botoksun etkisi 3-4 ay gibi bir süre olsa da düzenli yapılan enjeksiyonlar uygulama aralığını 6 ay ile 1 yıl gibi bir süreye uzatabilir” diyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.