banner238
banner264

4+4+4 İçin Partiler Nasıl Oy Kullandı?

İşte rakamlar...

banner295
4+4+4 İçin Partiler Nasıl Oy Kullandı?

4+4+4 için AK Parti'den 295 milletvekili kabul oyu kullandı. Peki ya diğer partilerde durum nasıl? İşte rakamlar:

TBMM Genel Kurulu'nda, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanunun açık oylamasında, AK Parti'den 295 milletvekili kanun için kabul oyu verirken, 88 CHP'li milletvekili ve 3 BDP'li milletvekili olmak üzere toplam 91 milletvekili de 4+4+4 teklifine red oyu verdi. 

Söz konusu oy rakamlarının bilinmesi Genel Kurul'da kanunun açık oylama şekliyle kabul edilmesinden kaynaklandı. Buna göre, zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifine AK Parti'den 295 milletvekili kabul oyu verdi. 88'i CHP'den, 3'ü BDP'den olmak üzere toplam 91 milletvekili ise red oyu kullandı. 

MHP milletvekillerinden biri dışında hiç kimse oylamaya katılmadı. Oylamaya katılan tek MHP'li ise Adana Milletvekili Ali Halaman oldu. Halaman'da oylamada çekimser kaldı. 

Kuran-ı Kerim'in ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulmasını ve imam hatiplerin ortaokul bölümlerinin yeniden açılmasını sağlayan yasa da açık oylama şeklinde yapılmıştı 

Kur'an-ı Kerim ile Hz Muhammed'in hayatının ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulması ile imam-hatip ortaokulları yeniden açılmasını olanak sağlayan maddede dün yapılan açık oylamada, AK Parti ve MHP tam kadro kabul oyu verirken 5 BDP'li milletvekili de kabul oyu vermişti. 

YENİ SİSTEM NASIL OLACAK? 


TBMM Genel Kurulunda, zorunlu eğitimi kademelendirerek 12 yıla çıkaran yasa teklifinin kabul edilen 1'inci bölümü şunları öngörüyor: 

Zorunlu ilköğretim çağı, 6-14 yaş yerine 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Bu çağ, çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek. 

İlköğretimin, özel idare bütçelerinden yıllık gelirin en az yüzde 20'si oranında elde edilecek gelirleri; ortaöğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılacak. İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nda yapılan bu değişiklikler, Milli Eğitim Kanunu'nda da yapılıyor. 

İlköğretim kurumları tanımlanırken, "imamhatip ortaokulları" da bu tanımda yer aldı. Buna göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak. 

Ortaokul ile imam-hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek ve tercihlerine göre seçimlik dersler oluşturulacak. 

TOP BAKANLIKTA 

Ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve "Hz. Peygamberimizin hayatı", isteğe bağlı, seçmeli ders olarak okutulacak. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlıkça belirlenecek. 

Ortaöğretim ise ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarını kapsayacak.. 
Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak. Bakanlar Kurulu, uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı erteleyebilecek. 

LATİNCE ŞİİRLE MESAJ 

BDP'nin anadilde eğitime ilişkin önergesinin kabul edilmemesinin ardından söz alan BDP'li Sırrı Süreyya Önder, Latince bir şiir okudu. İlk etapta vekiller Önder'in hangi dilde konuştuğunu anlayamadı. Latince şiirin ardından Türkçe konuşan Önder, "İşte ilkokula başlayan bir Kürt çocuğu Türkçeyle sizin az önce karşılaştığınız durumla karşılaşıyor. Biraz empati yapın ve ana dilde eğitimin önündeki engelleri kaldırın" diye konuştu.


Etiketler; #Parti #4+4+4
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.