banner238
banner264

AB için artık bıçak kemiğe dayandı

Abant Platformu'nda AB üyeliğinde gelinen nokta masaya yatırıldı.

banner295
AB için artık bıçak kemiğe dayandı

Joost Lagendijk Türkiye'nin başka alternatifinin olmadığını belirtirken Kürt Yazar Ümit Fırat "Kürt coğrafyası Türkiye'nin AB üyeliğini istiyor" dedi

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından 'Türkiye Üzerine Farklı Bakışlar' başlığı altında düzenlenen
28. Abant Platformunun ikinci gününde Avrupa Birliği (AB) müzakere sürecinde gelinen nokta tartışıldı.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk 'Türkiye'nin AB üyeliği dışında bir alternatifinin olmadığını söyledi. Kürt Yazar Ümit Fırat ise Lagendijik'e, "Kürt coğrafyası Türkiye'nin AB üyeliğini istiyor" sözleriyle destek verdi.

JOOST LAGENDİJİK: 2014 HAYATİ BİR YIL

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eski Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) dışında başka bir rolü, modeli olmadığını kaydetti. Lagendijk, Türkiye'nin demokratikleşmesini desteklemek için en iyi çözümün AB olacağının altını çizdi. Lagendijk, 2014 yılının hayati bir yıl olacağını vurgulayarak Avrupa'daki seçimlerle gerçekleşecek değişimlere dikkat çekti. Önümüzdeki yılın ortalama bir süreç olarak görüleceğini belirten Lagendijk, politikacıların başka sorunları, meşguliyetleri olduğunu vurguladı. Lagendijik, Türkiye'nin yeni bir seviyeye, ekonomik seviyeye, teknolojiye ulaşması gerektiğini belirterek bunun da muhtemelen AB'den geleceğini Afrika'dan gelmeyeceğini ifade etti.

KÜRT YAZAR ÜMİT FIRAT: 'VİZEDE GURURUM İNCİNİYOR'

Kürt yazar Ümit Fırat Lagendijk'e, "Kürt coğrafyası Türkiye'nin AB üyeliğini istiyor" sözleriyle destek verdi. Fırat, Kürtlerin kitle olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine en büyük umudu olduğunu söyledi. Fırat, AB'yi demokratikleşme olarak gördüklerini ifade etti. Kürtlerin ayrı bir devlet olmak yerine AB üyesi olan ve kendi ülkeleri saydıkları bir Türkiye'yi tercih edeceklerinin altını çizdi. AB'nin vize konusunu da eleştiren Fırat, AB ülkelerinden birinde işi olacak diye korktuğunu belirtti. Fırat, "Gerçekten gururum inciniyor, aşağılanıyorum. Vize kapılarında beklemek istemiyorum" dedi.

GAZETECİ YAZAR CEMAL UŞŞAK: İSTEMEM SAĞOLSUNLAR

Gazeteci Yazar Cemal Uşşak, "Türkiye'nin 50 yıl AB kapısında bekletildiği" sloganının tam bir karşılığı olmadığını savundu. Uşşak, "Öyle zaman oldu ki siyasetçiler 'istemem sağ olsunlar' dedi. Son 5-10 yıl için bir takım sitemlere hakkımız. Bu sloganın sürekli tekrar edilmesi halkı genel anlamda AB'nin alternatifi varmış gibi bir boş algıya sevk ediyor" ifadelerini kullandı.

NİCOLE DOMİNİQUE POPE: TÜRKİYE ADİL MUAMELE GÖRMÜYOR

ABD International Herald Tribune'den Nicole Dominique Pope, Türkiye'nin AB sürecinde adil bir muamele görmediğini dile getirdi. Türkiye'nin ödevlerini yerine getirdiğini belirten Pope, Türkiye'nin büyük bir ülke olduğu için entegrasyona ilişkin endişeler bulunduğunu kaydetti. Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkelerine göre bazı konularda geride olduğunu anlatan Pope, Türkiye'nin hala AB'ye ihtiyacı olup olmadığı konusunda çok provakatif konular bulunduğunu kaydetti.

BAŞBAKANLIK BAŞDANIŞMANI BEKİR KARLIAĞA: HEDEFTEN UZAKLAŞMAYACAĞIZ

Başbakanlık Başdanışmanı Bekir Karlıağa, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilgili olarak karar almak durumunda olduğunu vurgulayarak "Artık bıçak kemiğe dayandı. Türkiye'nin AB'den uzaklaşma hedefi yok. Sadece Avrupa'yı karar alma noktasına çekme arzusu var. Avrupa bir karar almak durumundadır AB'yi değerler sistemi olarak savunuyordum ve dünyamızın geleceğinde birlikte yaşama tecrübesini hayata geçirecek bir model olarak savunuyordum. AB'de büyük dönüşüm yaşandı. Türkiye tuttuğu yoldan ayrılmış değil. AB içinde başlattığı yönde ilerliyor. Alması gereken kararları aldı, almaya çalışıyor. Avrupa'nın ters tavrı Türkiye'yi etkiledi. Avrupa taraftarlığı yüzde 25'e düştü" dedi.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.