banner238
banner264

ABD 5 milyar kişinin cepini takip ediyor

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu’nun dünyada günde yaklaşık 5 milyar cep telefonunun bulundukları yerlere ilişkin kayıtları kendi veri bankasında topladığı ortaya çıktı. Program sayesinde istihbaratçıların teröristlerin yerini saptadıkları iddia edildi.

banner295
ABD 5 milyar kişinin cepini takip ediyor

Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’in kişisel verileri izleme faaliyetlerinin boyutunun tahmin edilenden çok daha büyük olduğu ortaya çıktı. Washington Post gazetesi, eski NSA sistem analisti Edward Snowden’in haziran ayında basına sızdırdığı NSA’e ait üst düzey gizliliği bulunan belgeler ve hükümet çalışanlarının açıklamalarından elde edilen bilgileri gün ışığına çıkardı. Belgelere göre NSA, dünya genelinde kişilerin bulunduğu yerlere ilişkin olarak telefonlar üzerinden günde beş milyar veri topluyor. NSA, halen sürdürdüğü uygulamayla, tüm dünyadaki hemen her cep telefonunun hareketini izleyerek, bulundukları yerlerle kullanıcıları arasındaki ilişkiyi saptıyor.

VERİ BANKASINDA DEPOLANIYOR

Bu program sayesinde istihbaratçıların daha önce varlığı bilinmeyen suçla bağlantılı bir terör şüphelisinin, cep telefonunun bulunduğu yerle ilişkilendirilerek ortaya çıkarılması imkânına kavuştuğu belirtildi. Milyarlarca cep telefonunun dolaşımda bulundukları yerlere ait kayıtların, hızlı bilgi kaydetme ka­pa­si­te­sin­e sa­hip FAS­CI­A ad­lı ve­ri ban­ka­sın­da de­po­lan­dı­ğı be­lir­til­di. Ame­ri­ka­lı yet­ki­li­ler ise ga­ze­te­ye ver­dik­le­ri de­meç­te prog­ra­mın ya­sa­la­ra uy­gun ol­du­ğu­nu sa­vun­du ve gö­zet­le­me he­de­fi­nin “yurtdı­şın­da­ki he­def­le­r” ol­du­ğu­nu bil­dir­di.

Obama’ya iPhone yasak

ABD Başkanı Barack Obama, yeterince güvenli olmadığı için iPhone kullanmadığını söyledi. Beyaz Saray’da bir sunum sırasında espri yapan Başkan Obama, “Güvenlik nedeniyle iPhone kullanmama izin verilmiyor” dedi. Kızları Sasha ve Malia’nın iPhone telefonları olduğunu belirten Obama, “Bunlarla bolca vakit geçiriyor gibiler” diye konuştu.

Obama, ABD tarihinde e-posta atan ilk başkan olmuştu. Ulusal Güven­lik Ajan­sı yö­ne­ti­mi ile Black­Berry kul­lan­ma ko­nu­sun­da da uyuş­maz­lık ya­şa­yan Oba­ma, so­nun­da ama­cı­na ulaş­mıştı.


BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.