banner238
banner264

ABD ile Türkiye arasında Karayılan pazarlığı!

ABD'den böyle istedi...

banner295
ABD ile Türkiye arasında Karayılan pazarlığı!

Terör örgütü PKK'nın iki numaralı adamı Murat Karayılan'ın yakalandığı yönündeki haberler üzerine Taraf gazetesi WikiLeaks belgelerini yeniden yayımlamaya başladı. WikiLeaks belgelerine göre Türkiye, ABD'den 5 yıl önce Murat Karayılan'ı istedi.

WikiLeaks belgelerine göre Ankara-Washington diyaloğu daha çok "PKK'ya karşı önlemler" üzerinde yoğunlaşıyor.

WikiLeaks belgelerinde "Kuzey Irak'taki PKK/Kongra-Gel tehdidine karşı alınacak önlemler" başlıklı mentin giriş bölümü şöyle:

PKK/KONGRA-GEL teröristleri Kuzey Irak'ta konuşlanmıştır. Teröristler Kuzey Irak'taki kamplarda barınmakta ve lojistik ihtiyaçlarını, silah ve cephanelerini buradan sağlamakta, kendilerine finansal destek yaratmakta ve bu bölgede hiç zorlukla karşılaşmaksızın propaganda yapma fırsatı bulmaktadırlar. Türkiye'ye karşı terör tehdidi, Kuzey Irak'taki PKK varlığı sona erdirilmedikçe ortadan kaldırılamaz.

Türkiye ve ABD bu konuda atılacak adımları iki ayrı ikili toplantıda ele almışlardır, ayrıca Irak'ın da katılımıyla iki kez üçlü toplantı yapılmıştır, ancak hiçbir sonuç elde edilememiştir.

Türkiye, PKK'ya karşı Türk-Amerikan işbirliği ve "üçlü mekanizma" diye ifade edilen süreçle ilgili hayal kırıklığını böyle ifade ettikten sonra, talepler faslına geçiyor. Bu fasılda, PKK'nın Irak hükümeti tarafından "terörist" ilan edilmesi ve örgütün bu ülke topraklarındaki varlığına son verilmesi beklentileri dile getiriliyor. "Askerî seçeneğin" en azından söylem düzeyinde dışlanması gereği de ayrı bir maddede ifadesini bulmuş:

ABD ve Iraklı yetkililer, PKK/KONGRA-GEL'in Irak'taki mevcudiyetine karşı atılması düşünülen adımlardan kamuoyu önünde söz ederken, askerî önlemleri dışlayan bir söylemden uzak durmalıdırlar.

"KANDİL'DEKİ LİDERLERİ YAKALAYIP BİZE VERİN"

Metnin devamında, PKK'nın Kuzey Irak'taki mevcudiyetine karşı somut önlemlerin alınması isteniyor ve bu önlemler tek tek sıralanıyor. Bunlar arasında, "askerî" nitelik taşıyan belli başlıları şunlar:

- Sinath-Haftanin bölgesinden başlayarak, Batı'dan Doğu'ya doğru Türkiye-Irak sınırına yakın alanlardaki PKK/KONGRA-GEL kamplarının tasfiyesi ve ardından bu keyfiyetin ortak biçimde teyit edilmesi,

- PKK/KONGRA-GEL'in patlayıcı malzemeleri temin ettiği Mergaşiş ve Nazdur kamplarındaki cephane depolama tesislerinin tahrip edilmesi,

- Kuzey Irak'taki PKK liderlerinin, özellikle de haklarında Iraklı yetkililere ayrıntılı malumat ve İNTERPOL yakalama emirlerinin birer kopyası iletilen Murat Karayılan, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Cemil Bayık ve Fehman Hüseyin'in yakalanarak Türkiye'ye teslim edilmesi,

- PKK kamplarına erişimi olan bütün yolların Irak güvenlik güçlerince denetlenmesi,

- ABD ve Iraklı yetkililerin zamanında ve geçerli istihbarat paylaşımında bulunması,

- PKK'ya katılmak üzere, yasal ya da yasadışı yollardan Irak'a giriş yapan şahısların gözaltına alınması ve PKK unsurlarının Irak'tan Avrupa'ya ve Avrupa'dan Irak'a seyahatinin engellenmesi için sıkı sınır denetimi önlemlerinin uygulanması.Etiketler; #ABD #Türkiye
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.