banner238
banner264

ABD'liler boğaz'da

Emlak arama siteleri yabancıların istilasına uğradı. İngilizler Sarıyer’i, Almanlar Mersin’i, Ruslar Dalyan’ı ABD’liler Boğaz’daki yalıları inceliyor. Gaziantep ve Urfa da markajda bulunuyor.

banner295
ABD'liler boğaz'da

Yabancıların Türkiye’deki emlak arayışı gün geçtikçe artıyor. Emlak arama sitelerine son 2 yılda gelen ziyaretçi sayısının 3 kat arttığı belirtiliyor. Yurtdışından Türkiye’deki gayrimenkullere en büyük ilgi Almanya’dan geliyor.

Bunu İngiltere, Hollanda, Fransa, Rusya, Azerbaycan ve Suudi Arabistan izliyor. Emlakjet site kurucusu Okan Arı son iki yılda Mersin’de yabancı ziyaretçi sayısının 3’e katladığını söyledi.

İstanbul başı çekiyor

Almanlar emlak arama sitelerinde Türkiye’deki ziyaretçilerden de daha fazla zaman geçiriyor. Türkiye’nin doğusunda yabancı ülkelerden ilgi gören yerler ise Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa olarak dikkat çekiyor.

Türkiye genelinde İstanbul’daki ilanların yabancıların en yoğun ziyaret ettiği il olarak karşılarına çıktığını dile getiren Okan Arı İstanbul’da tıklanan ilçeleri ise şöyle sıralıyor: Beylikdüzü, Kadıköy, Başakşehir, Kartal, Büyükçekmece, Ataşehir, Çatalca, Bakırköy, Sarıyer, Üsküdar ve Adalar. Konut aramalarında öncelik ise villa ve nitelikli yapılar oluyor.

Arsa arayanlar da arttı

Gayrimenkul arama sitelerinde arsa arayışlarının ve incelemelerinin de arttığı söyleniyor. Yabancılar İstanbul’da Silivri ve Arnavutköy’de, İstanbul dışında ise Konya, Kuşadası ve Didim de satılık arsalara bakıyor.

Araplar’ın gözdesi 3. havalimanı

Arap ülkelerinden siteleri ziyaret edenler konut alımlarının yanı sıra arsa arayışı içinde. Arsa alımı için en çok ilgi gösterdikleri yer İstanbul 3. havaalanı çevresi. Alanya da arsa baktıkları yerler arasında bulunuyor. Tüm Türkiye’deki yeni konut projeleri, rezidanslar, Balıkesir’in sayfiye yerleri, Bursa ve Yalova’da ilgilendikleri illerden.

Güzellik peşinde koşuyorlar

Türk gayrimenkullerini markaja alan ABD’lilerin ilk tercihi ise yalılar. Okan Arı sitelere ziyaretlerde ABD’li yatırımcıların daha çok Beykoz, Sarıyer ve Adalar’daki yalı ilanlarını incelediğini dile getiriyor. Yalı incelemelerinin, ABD’den gelen ziyaretçilerin İstanbul’un tarihi güzelliklerine olan ilgilerinden kaynaklandığı dile getiriliyor.

İngilizler sıfır konut istiyor

İn­gil­te­re­’den si­te­le­ri zi­ya­ret eden­ler ise Mar­ma­ri­s’­e yö­nel­miş du­rum­da. Bu­ra­ya Di­dim, Mer­sin, İz­mir, An­tal­ya gi­bi böl­ge­le­re gö­re 4 kat faz­la il­gi gös­te­ri­yor­lar. İs­tan­bu­l’­da ise Şiş­li ve Sa­rı­yer ön­ce­lik­li ter­cih­le­ri ara­sın­da yer alı­yor. Uy­gun ve sı­fır ko­nut is­te­yen­le­rin ter­ci­hi ise Üm­ra­ni­ye, Kar­tal, Bey­lik­dü­zü, Bah­çe­li­ev­ler. İs­tan­bu­l’­a ya­kın olan yer­ler­den Sa­kar­ya­’da­ki sı­fır da­ire­ler de il­gi çe­ki­yor.

Almanlar Mersin’e gönül verdi

Al­man- ­ya­’dan bu tür si­te­le­ri zi­ya­ret eden­ler en çok An­tal­ya­’da­ki ilan­la­rı tık­lı­yor. Ar­dın­dan Mer­sin ge­li­yor. Özel­lik­le Er­dem­li ve Si­lif­ke­’de ol­mak üze­re sa­tı­lık yaz­lık ve dai­re ilan­la­rı­na ba­kı­lı­yor. Bun­la­rı Kon­ya Sel­çuk­lu, Kay­se­ri Me­lik­ga­zi, İz­mir Sel­çuk iz­li­yor.

Ruslar’ın kriteri eğlence

Rus­lar An­tal­ya­’ya özel­lik­le Ke­mer böl­ge­si­ne, Muğ­la­’ya, Dal­ya­n’­a, Ça­nak­ka­le Gü­zel­ya­lı­’ya ve Bey­lik­dü­zü­’ne il­gi gös­te­ri­yor. Aze­ri­ler de Rus­lar gi­bi sos­yal ola­nak­la­rı­n ge­niş ol­du­ğu, gü­ven­lik­li ve pres­tij­li mar­ka­lı ko­nut pro­je­le­ri­ne ba­kı­yor­lar.
KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.