banner238
banner264

Ahmet Beyaz: Esas büyüme sanayide olmalı

Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, yüzde 3'lük ilk çeyrek büyümesinin olumlu olduğunu belirterek, "Büyüme beklentiyi aştı ancak esas büyüme sanayide olmalı, orası zayıf" değerlendirmesini yaptı.

banner295
Ahmet Beyaz: Esas büyüme sanayide olmalı

Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz, İslami Bankacılık konferansına katılmak ve yeni işbirliği arayışlarını görüşmek üzere geldiği Endonezya'da, bir grup gazeteciyle sohbet etti. İlk çeyrek büyüme oranını değerlendiren Beyaz, "Büyüme rakamı beklentinin üzerinde geldi ama büyümenin kompozisyonuna bakılmalı, esas sanayi üretimi canlanmalı.

Orası zayıf kaldı" dedi. Yüzde 5'lik büyüme oranının, Türkiye'nin işsizliği yüzde 9 tutması anlamına geldiğini söyleyen Beyaz, "Yüzde 5'in altında kalırsak işsizlik artar. Büyüme ve cari açık dengesi iyi gözetilmeli" ifadesini kullandı. Kredi genişlemesinin halen yüzde 19'larda seyrettiğini söyleyen Beyaz, yılsonu tahminini de yüzde 15 - 20 arası olarak açıkladı.

Kamu girerse pazar büyür

Kamu bankalarının katılım bankacılığı yapması projesine de değinen Ahmet Beyaz, "Türkiye'de kamunun katılım bankacılığına girmesinden benim hiç endişem yok, önemli olan müşteriye iyi fiyat ve iyi hizmet vermektir. Devlet bankaları her zaman daha iyi iş yapacak diye bir olay yok" dedi. Türkiye'de katılım bankalarının toplam 850 şubesi olduğunu hatırlatan Beyaz, kamunun bu alana girmesinin katılım bankacılığı pazarını büyüteceğini söyledi.

Hizmeti ücretsiz veremeyiz

Son dönemde bankaların aldığı hizmet ücretlerine yönelik eleştirilere de değinen Beyaz, "Türkiye'de bankaların verdiği hizmetleri birçok gelişmiş ülkede bulamazsınız. Bunlar ciddi yatırım ve maliyet demek. Müşteri bu seviyede hizmet almaya devam etmek istiyorsa bunlar olacak" dedi. Bankaların her yaptığının kötülenmesinin hizmet kalitesini düşüreceği uyarısını yapan Beyaz, hatalı uygulamaların ayrıştırılması ve bütün sektörün zan altında bırakılmaması gerektiğini söyledi.

Küçük esnaf ve sanayicinin büyüklere göre daha yüksek maliyetle kredi kullandığı eleştirilerini de cevaplayan Beyaz, şöyle devam etti: "Bu kadar rekabetin olduğu bir sektörde hiçbir banka gereksiz maliyet yüklemez. Bakıyoruz kredi isteyen adam riskli ona bir risk primi ekliyoruz, sonra yaygara kopuyor. Kredi alamıyorum diyene bakıyoruz kredibıl çıkmıyor."

Mevduat krediye gidiyor

Ahmet Beyaz, son yıllarda bankacılık sektöründe hazine kâğıtlarının payının yüzde 60'tan yüzde 27'ye gerilediğini belirterek, sektörün artık daha fazla reel sektörü desteklediğini vurguladı. Bankacılık sisteminde toplam 800 milyar TL'lik mevduata karşılık, 840 milyar lira kredi olduğu bilgisini veren Beyaz,

"Ülke olarak toplam tasarrufumuzdan daha fazla kredi kullanıyoruz. Esas sorgulanması gereken bu. Sorunu aşmak için hükümetin attığı bireysel emeklilik adımı çok önemli" dedi.

Türkiye model alınıyor

Malezya ve Endonezya'da İslami bankacılık üzerine görüşmeler yaptıklarını belirten Ahmet Beyaz, "Endonezya ve Malezya'da Türkiye'nin dış ticaretinin finansmanını üstlenmek istiyoruz" dedi. Endonezya'da İslami bankacılığın son beş yıldır yüzde 40 büyüdüğünü hatırlatan Beyaz şöyle devam etti: "Bizim katılım bankacılığı modelimizi çok beğeniyorlar ve ortak yatırım istiyorlar. Türkiye'nin modelini burada oturtmak istiyorlar. Dünya nüfusunun neredeyse yarısının yaşadığı Güneydoğu Asya'da Türk bankaları hiç yok. Türk bankalarının buraya bakması lazım. Geçen yıl da geldik, bölgeyi yakından izliyoruz."

Bankalar da açılmalı

Avrupa'da kriz yaşanan dönemde Asya pazarının büyük önem kazandığını belirten Beyaz, "Türkiye iş adamı kadar bankasıyla da yeni pazarlar oluşturmak zorunda. Afrika kadar bu bölgeye de odaklanmak lazım. Bir ülkenin gelişmesi açısından bankacılığın ileri gitmesi çok önemli" dedi.

Asya Katılım Bankası ve Asya Yatırımı sukuk ihracatçısı haline getirmek için Malezya ve Endonezya'da önemli temaslarda bulunduklarını aktaran Ahmet Beyaz, bu iki ülkenin Türkiye'de özellikle Hazine'nin ihraç ettiği sukuka büyük ilgi gösterdiklerini belirtti.

KOBİ'lere hızlı hizmet

2013 yılının Bank Asya için çok güzel başladığını belirten Ahmet Beyaz, yılsonu yüzde 25 kredi büyümesi hedefini yakalayacaklarını söyledi. Sorunlu kredilerin yüzde 2,8'de seyrettiğini ve alarm veren bir durum olmadığını kaydeden Beyaz, faizlerin düşmesiyle konut kredilerinde ciddi canlanma olduğunu söyledi.

Bank Asya'nın 12 bölge müdürlüğü ile Kobilere daha hızlı hizmet vermeyi hedeflediğini vurgulayan Beyaz, şöyle devam etti: "Süreçleri hızlandırdık ve müşteriler çok memnun. Yılsonu şube hedefimiz 280'di ve buna Haziran itibariyle ulaştık. Türkiye'nin ilk faizsiz emeklilik şirketi Asya Emekliliği kurduk ve katılımcı sayımız 80 bini aştı, bunu 100 bine çekmeyi hedefliyoruz. 17 şirket arasında 9. Sıraya yükseldik."

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.