banner238
banner264

Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklama

Cumhurbaşkanı'ndan seçim hükümeti kurma yetkisi alan Başbakan Davutoğlu...

banner295
Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklama

 Davutoğlu'nun açıklamasından satırbaşları…

Sayın Cumhurbaşkanımızın bana verdiği görev bir devlet görevidir. Halkın huzur ve güven içerisinde seçime gitmesini sağlayacak bir görevdir.

Bugüne kadar koalisyon görüşmeleriyle ilgili yaptığım toplantıları AK Parti binasında yapıyordum ama bundan sonra Başbakanlık'ta olacak.

Bugün demokrasi tarihimizde ilk defa tecrübe edilecek bir sürecin başladığı gündür.

Gönül isterdi ki 7 Haziran'dan bu yana bütün siyasi partiler sorumluluk içinde davransın ve bugün Türkiye'de yeni bir seçime ihtiyaç olmamış olsun.

AK Parti'nin son 13 yılda eğitim ve dış politikada yaptığı bütün reformların kaldırılması görüşmelerde dile getirildiği için koalisyon zemini olmadığı görüldü. Toplantılarda derin görüş ayrılıkları olduğu için, uzun süreli bir koalisyon için derin kaygılar oluştu. "Bize koalisyon teklif edilmedi" kanaati yanlış. Sayın Bahçeli'nin açıklamaları vardı, koalisyona kapıları kapattığına dair.

BAHÇELİ'YE GİTTİM, KOALİSYON İHTİMALİ OLMAYINCA

Sayın Bahçeli ile görüşmemizde kendisinin bir hükümet kurmaya taraf olmadığını diğer partilerin hükümet kurması gerektiğini iletti. Daha sonra koalisyon ihtimali kalmayınca, Sayın Cumhurbaşkanımıza görevi iade ettim.

Perşembe günü, "Madem ki bir koalisyon oluşamadı gelin hep birlikte Meclis'te seçim kararı alalım" dedim ama maalesef bu çağrılar da karşılık bulmadı. Eğer karşılık bulsa, bugün dört parti, üç parti, belki iki parti kapı aralayıp milletin seçime gideceği kapısını aralayacaktı.

DENİZ TÜKENENE KADAR HER YOLU DENEDİK

Deniz tükenene kadar her şeyi denedik. Denemediğim yol ve yöntem kalmadı.

Koalisyon kurulamamasının sorumlusu biz değiliz.

Biz de diğer patriler gibi böyle bir ortamda kurulacak hükümete katılmama kararı alsaydık bu ülkenin hali ne olurdu. Bu bizim istediğimiz bir durum değildi. Ama ülke yönetmek gibi bir görevden asla kaçamazdık. Meşruiyet ve ahlakilik konusunda milletimizin menfaati için her türlü görevi almaya hazır olduğumuzu ifade ettim.

Anayasal çizgiden sapılmamasına izin vermeyeceğim. Tüm siyasi partilere çağrıda bulunuyorum. Gelin fikirlerinizi açıkça ortaya koyun. Ortak bir yol bulalım,

BÜTÜN ÇAĞRILARIMIZ YANITSIZ KALDI

TBMM'nden gelecek yazıdan sonra seçim hükümeti için çalışmaları başlatacağım.

Daha önce de tüm siyasi partilere çağrıda bulundum. Ama hiçbirinden gerekli yanıtı alamadık. Bizden bakanlar kurulunda olmayacak diye sorumluluktan kaçanlar doğacak sonuçlardan da sorumlu olacaklardır. Teklif edilen şey 2 için ülkenin sorumluğunu onurlu bir şekilde yerine getirmektir.

AK Parti'nin son 13 yılda eğitim ve dış politikada yaptığı bütün reformların kaldırılması görüşmelerde dile getirildiği için koalisyon zemini olmadığı görüldü. Toplantılarda derin görüş ayrılıkları olduğu için, uzun süreli bir koalisyon için derin kaygılar oluştu. "Bize koalisyon teklif edilmedi" kanaati yanlış. Sayın Bahçeli'nin açıklamaları vardı, koalisyona kapıları kapattığına dair. Sayın Bahçeli ile görüşmemizde kendisinin bir hükümet kurmaya taraf olmadığını diğer partilerin hükümet kurması gerektiğini iletti. Daha sonra koalisyon ihtimali kalmayınca, Sayın Cumhurbaşkanımıza görevi iade ettim.

EĞER İSTENSEYDİ 4-3, HATTA İKİ PARTİLİ HÜKÜMET MÜMKÜNDÜ

Perşembe günü, "Madem ki bir koalisyon oluşamadı gelin hep birlikte Meclis'te seçim kararı alalım" dedim ama maalesef bu çağrılar da karşılık bulmadı. Eğer karşılık bulsa, bugün dört parti, üç parti, belki iki parti kapı aralayıp milletin seçime gideceği kapısını aralayacaktı.

Deniz tükenene kadar her yolu denedik. Denemediğim yol ve yöntem kalmadı. Milletimizi her durum ile ilgili bilgilendirdim.

Koalisyon kurulamamasının sorumlusu biz değiliz.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk uygulamasıyla karşı karşıyayız.

GÜNEŞ MOTEL'İ ASLA KABUL EDEMEYİZ

Güneş Motel uygulaması peşinde değiliz.

Benim bu görevi yerine getirmem nasıl bir sorumluluksa, teklif giden milletvekilleri için de bir sorumluluktur. Anayasal çizgi ne diyorsa onu yaparız. Kapıları kapatmakla ülke yönetilemez. Biz diğer partiler gibi, "Biz de bu hükümete üye vermeyeceğiz" deseydik. Ne olacaktı? Hükümet sorumluluğundan kaçınmanın izah edilir yanı yoktur.

TEKLİFTE BULUNULACAK İSİMLERİN ÖZELLİKLERİ

Teklifte bulunacağımız isimler bizde mahfuzdur. Önce diğer parti milletvekillerinden gelecek cevaplara göre kendi milletvekillerimiz içinden tercihimizi yapacağız. 550 milletvekillerinin özgeçmişlerine tek tek baktım. Partilerin dengelerinden ziyade o kişilerin devlet tecrübesi sivil toplum ilişkileri ve bugüne kadarki çalışmaları baz alınarak değerlendirmeler yapılmıştır.

YARBAYIN SÖZLERİ İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME

Bu ailenin yaşadığı bir acının tezahürüdür. Böyle günler dayanışma günüdür. Bu vatanın birliği beraberliği için çaba gösterdiklerine inanıyorum. Askerimizin zor zamanlarda zorlu süreçlerde vakar ve kararlılık en büyük örnektir.


Etiketler; #Davutoğlu
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.