banner238
banner264

Başbakan Erdoğan sert çıktı!

"Başbakan: Bu insani değil!"

banner295
Başbakan Erdoğan sert çıktı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BM konuşması dikkat çekti. Adeta grup konuşması hatta miting havasındaydı. Diplomatik değildi. 'Fosfor bombası kullanan, Atom bombası sahibi olan İsrail' diye yüklenirken, hızını alamamış ve konuşma metninin dışına çıkmıştı. Duygusaldı. Ama metin de güçlüydü. BM'de alışık olmadığımız 'Gazze'ye bir sandık domates göndermek için, İsrail'e tabisiniz. Bu insani değil." türü metaforlar kullandı.Milliyet gazetesinden Aslı Aydıntaşbaş, ABD izlenimlerini ve Erdoğan'ın konuşmasını değerlendirdi..Başbakan talimat vermiş: 'New York'a yaraşan bir bina yapın.'

Bu yüzden Manhattan'da Birleşmiş Milletler binasının hemen karşısında 'Türk Evi' diye bilinen başkonsolosluk ve temsilcilik binası, yakında tamamen yıkılacak. Bizim elçilik, 9 katlı binanın hemen arkasındaki ufak lokantayı da satın almış. New York'ta mimari bürolarla görüşülüyormuş. Türk heyetindeki 'yükselen imparatorluk' atmosferine yaraşır çok katlı bir gökdelen düşünülüyor anladığım kadarıyla.

Bir gece önce, henüz gökdelene dönüşmemiş binada bir sergi açılışındaydı Başbakan ve heyeti. 'Osmanlı evrakları' sergisi, maalesef orijinal metinler değil de daha ziyade kuşe kâğıda basılmış posterlerden oluşuyordu.Orada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Hanım'a rastladım. Bakanın yüzü gülüyordu. Nasıl gülmesin? Bir yandan Amerika'yla işler rayına oturdu, Başbakan BM'de ilgiyle izlenen bir konuşma yaptı, diğer yandan da Bakan'ın gençliğinden beri hasretle beklediği Filistin devlet ilanı bu hafta. Obama görüşmesini sordum. Tereddüt etmeden 'Belki de 9 yıldır katıldığım en samimi görüşmeydi' dedi.

BAHAR HAVASININ EN ÖNEMLİ BAŞLIĞI

Belli ki Ankara ve Washington arasında yaşanan yeni bahar havasının en önemli başlığı, terörle mücadele olacak. Bu, açılımı desteklemiş ve Kürt meselesinde yeniden silahların sustuğu bir uzlaşma zemini bulunmasını isteyen benim gibilerin yüzünde acı bir tebessüm demek. Ancak bu hafta New York'ta gördüğüm Başbakan ve devlet yetkililerinin ruh hali, tam tersi istikamette. Asla uzlaşma ve müzakere değil; tam bir mücadele kararlılığı var.

TAM BİR PANAYIR

Bir ara Türk evinin önünde diğer gazetecilerle birlikte gelen geçeni izledim. Aysun Kayacı bizi anacak; ama BM, tam da çobanla mankenin oyunun bir olduğu yer. Önümden geçenler arasında kâh NATO Başkanı Rasmussen, kâh karıları ve generalleriyle salına salına yürüyen Afrika diktatörleri vardı. Tam bir panayır.

Bu 'Her ülke eşittir' mantığının, aslında dünyanın işleyişiyle uzaktan yakından ilgisi yok. Ama bir hafta boyunca sanki varmış gibi bir tiyatro oynanıyor. Bu yüzden Trinidad ve Tobago'nun oy hakkı da, konuşma süresi de Amerika'nınkine eşit.

ERDOĞAN'IN BM KONUŞMASI

Yine de bütün bu hengâme içinde Başbakan Erdoğan'ın BM konuşması, herkesin dikkatini çekti. Erdoğan'ı Genel Kurul salonunda izledim. Masalar boştu, ama bütün elçilikler metni anında istetti. Kendisinden hemen biraz önce söz alan David Cameron, cilalı bir metinde 'özgürlük' ve 'demokrasi' laflarını o kadar bunaltıcı bir sıklıkla kullanıyordu ki, ayağa kalkıp 'Kahrolsun demokrasi', sonra da polisler beni salondan sürüklerken 'Yankee go home!' falan diye bağırma hissi geldi.

BATI LİDERİNİN YAPTIĞI EN SERT KONUŞMAYDI

Erdoğan'ın konuşması ise adeta Meclis grup konuşması, hatta miting havasındaydı. Diplomatik değildi; abartısız söyleyebilirim Ahmedinecat, Kaddafi gibi adamları saymazsanız, benim hatırladığım kadarıyla o kürsüde bir Batı liderinin yaptığı en sert konuşmaydı.

KONUŞMA METNİNİN DIŞINA ÇIKTI

Erdoğan, İsrail'e 'Fosfor bombası kullanan, atom bombası sahibi olan İsrail'diye yüklenirken, hızını alamamış ve önündeki konuşma metni dışına çıkmıştı. Duygusaldı. Ama metin de güçlüydü. İsrail'e sert uyarılar yanında, BM'de alışık olmadığımız sıcak metaforlar kullandı: 'Gazze'ye bir sandık domates göndermek için, İsrail'e tabisiniz. Bu insani değil.'

HEM İSRAİL'E HEM SURİYE'YE YÜKLENEN TEK ÜLKE TÜRKİYE

İşin ilginç yanı, dünyada hem İsrail hem de Suriye'ye yüklenen tek ülke Türkiye'dir herhalde. Erdoğan aynı konuşmada ikisini de doğradı. Daha iki yıl önce Ankara'nın İstanbul'da bir dizi gizli Suriye-İsrail barışma toplantısı organize ettiğini anımsadım. Oysa bu gezide Başbakan'ın Beşar Esad'a burnundan soluduğu çok belliydi. BM'de Esad'ı da iyice hırpaladı ve 'Suriye halkının taleplerini desteklemeye devam edeceğiz' dedi.

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Omur I$ik - 6 yıl önce
Seninle onur ve gurur duyuyoruz sayin basbakanim. Orta asya