banner238
banner264

Başbakan'dan Avrupa'ya HSYK güvencesi

Başbakan Erdoğan’la görüşen AB Konseyi Başkanı Rompuy, 17 Aralık süreciyle ilgili endişelerini paylaştıkları söyledi. AB Komisyonu Başkanı Barroso ise “Hukukun bağımsızlığı ve kuvvetler ayrımı konusunda Başbakan bize güvence verdi” dedi.

banner295
Başbakan'dan Avrupa'ya HSYK güvencesi

Brüksel’de temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ayrı ayrı görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı. HSYK düzenlemeleriyle ilgili AB’nin kaygıları konusundaki bir soruya Erdoğan, “Bu konuyla ilgili daha önce bize bazı tavsiyeler oldu ve bu tavsiyeler istikametinde zaten gerekli değişiklikler de komisyonda yapıldı. Bunu da özellikle bilmenizi istiyorum” yanıtı verdi.

‘HUKUK ŞEFFAF İŞLEMELİ’

Erodoğan ile görüşmesinde AB’deki ve Türkiye’deki siyasi ve ekonomik durumu, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini, Kıbrıs sorununu, bölgesel ve uluslararası konulardaki işbirliğini ele aldıklarını belirten Rompuy, Türkiye’deki katılım müzakerelerindeki ilerleme ile siyasi reformlardaki ilerlemenin “aynı paranın iki tarafı” olduğunu söyledi. Rompuy, “AB, Türkiye’deki reformların çıpası olmaya devam etmeli” dedi. 17 Aralık’tan bu yana Türkiye’de yaşanan gelişmelerin de görüşmede ele alındığını ifade eden Rompuy, şöyle konuştu: “Aday ülke olarak Türkiye’nin, hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrımının da dahil olduğu, katılımın siyasi kriterlerine bağlı olmasının önemini vurguladım. Hukukun şeffaf ve tarafsız bir şekilde işlemesi önemlidir.”

Bir başka soru üzerine de Rompuy, Erdoğan’ın 17 Aralık süreciyle ilgili analizini kendilerine ilettiğini belirterek, “Biz kendi analizimizi yapmak durumunda değiliz. Yapmamız gereken müzakere çerçevesine göre AB’nin temel ilkelerine saygı gösterilmesi. Bu nedenle endişelerimizi paylaştık. Bu nedenle genişlemeden sorumlu Komiser Stefan Füle sürekli Türk mevkidaşlarıyla temas ve diyalog halinde” diye konuştu.

AB Komisyonu Başkanı Barroso da, son dönemde Türkiye’de yaşananları değerlendirdiklerini söyledi. “Başbakan Erdoğan’ın görüşmede açık ve içten bir şekilde, hukukun üstünlüğü, hukukun bağımsızlığı, kuvvetler ayrımına saygı duyulduğunu dile getirdiğini” söyleyen Barroso, “Başbakan bu konularda bize güvence verdi” dedi. Reformların zor olduğunu bildiklerini kaydeden Barroso, “Türkiye’nin bunda yalnız olmadığını açıkça ifade etmek isterim. Bu konudaki tecrübemizle sizi desteklemeye hazırız” diye konuştu.

‘Hassazız’

De­mok­ra­si­ye inan­mış ül­ke­le­rin özel­lik­le kuv­vet­ler ay­rı­lı­ğı ko­nu­sun­da has­sas ol­du­ğu­nu be­lir­ten Er­do­ğan, “Kuv­vet­ler bir­bi­ri­ne mü­da­ha­le­ye kal­kar­sa o za­man de­mok­ra­tik or­tam or­ta­dan kal­kar. Yar­gı yü­rüt­me­ye ya da ya­sa­ma­ya ta­hak­küm ede­mez. Ay­nı şe­kil­de ya­sa­ma­ da­” de­di.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.