banner238
banner264

Bedelli kimleri kapsayacak?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bedelli askerlikten kaç kişinin yararlanabileceği açıklandı...

banner295
Bedelli kimleri kapsayacak?TAKSİDİ ÖDEMEYENİN HAKKI YANACAK 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikten 460 bin kişinin yararlanabileceğini söyledi. 

TBMM AKP Grubu çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, 30 yaş sınırının kesinlikle değişmeyeceğini vurgularken, bedelli askerlik için ikinci taksidi ödemeyenin hakkının yanacağını da ifade etti. 
ŞİMDİYE KADARKİ EN PAHALI BEDELLİ 

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı bedelli askerlik düzenlemesi dördüncü kez uygulanıyor. Yeni düzenlemenin önceki uygulamalardan en önemli farkı 21 gün temel askerlik olmaması ve 30 bin TL'lik yüksek miktar. 

Bedelli askerlik konusunda şimdiye kadar 16 Nisan 1987, 21 Mayıs 1992 ve 2 Kasım 1999 tarihlerinde düzenleme yapıldı. Uygulamalardan toplam 125 bin 834 kişi yararlandı. 

1987'de 18 bin 433, 1992'de 35 bin 111, 1999'da ise 72 bin 290 kişi yararlandı. Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı yeni bedelli askerlik uygulamasının geçmişte çıkan düzenlemelerden farklı tarafları bulunuyor. 
Bundan önce çıkan bedelli uygulamalarından yararlananlar 21 günlük temel askerlik eğitimlerini aldılar. Hazırlanan düzenlemede diğer askerlik uygulamalarından daha yüksek bir bedel sözkonusu. Örneğin, 1999 yılındaki uygulamada bedel 15 bin mark, Türk Lirası karşılığı da 4 bin 500 TL idi. Yeni belirlenen 30 bin TL'lik miktar şimdiye kadar çıkan bedelli askerlik uygulamalarındaki en yüksek rakam. 

Genelkurmay Başkanlığı yaş sınırının yüksek tutulmasını istiyordu. Hükümetin bu isteği dikkate aldığı zira 30 yaş sınırı ve 30 bin TL'lik bedeli başvuru sayısını sınırlandıracağı belirtiliyor. Bedelli askerlikten yararlanmak için bekleyenlerin sayısının 400 bin civarında olduğu ve düzenlemeye göre 100 bin kişinin yararlanması tahmin ediliyordu. Ancak bu rakamlara ulaşılamayacağı belirtiliyor. 

Dövizli askerlikte 38 yaş sınırı da artık kalkıyor. Yurtdışında bulunanlar 10 bin liraya askerlik hizmetinden muaf tutulacak. Öte yandan, 21 günlük zorunlu eğitimin olmamasının Anayasa'yla çelişebileceğini belirtiliyor. 

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK: 400 BİN KİŞİ YARARLANACAK 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bedelli askerlikten potansiyel olarak yararlanabileceklerin sayısının 400 bin civarında olduğunu bildirdi. 

Van'da yaptığı temaslar sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Şimşek, bedelli askerlikle ilgili sorular üzerine, bedelli askerliğin yasa tasarısı olarak TBMM'ye sunulacağını ve orada son şeklinin verileceğini söyledi. 

Geçmişte bedelliden yararlanma oranının yüzde 20'leri geçmediğini ifade eden Bakan Şimşek, şu anda da bedelli askerlikten potansiyel yararlanabilecek olanların sayısının 400 bin civarında olduğunu kaydetti. Bedelli askerlikte amacın gelirden çok sorun çözmeye yönelik olduğunu belirten Şimşek, elde edilecek gelirin nereye tahsis edileceğinin, hangi alanlara harcanacağının kanunla belirleneceğini söyledi. 

Şimşek, söz konusu gelirin bütçeden çok sosyal harcamalar şeklinde öngörüldüğünü belirterek, "Gaziler, şehitler ve engelli vatandaşlar için biz zaten 2012 bütçesini sunduk. Orada bu türden bir gelir öngörüsü söz konusu değil. 2B'den de bir gelir öngörmedik. Bütçeyi daha çok sağlam temellere oturttuk. Bu tür hususları dikkate almadık" diye konuştu.
banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.