banner238
banner264

BENİ IŞİD’EN VARMI?

IŞID 10 yıldan fazla zamandır, Irak ile Şam arasında kurulması planlanan, El Kaide’ nin uzantısı olduğunu beyan eden daha çok sünni Müslüman oldukları ileri sürülen topluluğun adıdır.

banner295
BENİ IŞİD’EN VARMI?

Ne için kurulduğunu,neyi amaçladığını ve neler yaptığını çoğumuz biliyoruz zaten.Ben bu konuya başka bir açıdan bakmanızı istiyorum. Terörün dini,imanı,mezhebi,dili,ırkı olmaz.Terör, hele sevgiyi, hoşgörüyü benimsemiş İslam dini ile asla bağdaşmaz.Peki terörün devleti olur mu? Tabi ki oda olmaz! Bir hükümete ve ortak kanunlara bağlı olarak yaşayan bir milletin veya milletler topluluğunun meydana getirdiği siyasi varlığa devlet denir.Devlet olmak için üç unsur; nüfus ,ülke ve hakimiyettir. İnsan toplulukları düzenli ve istikrarlı bir teşkilat kurmadıkça ve teşkilat o nüfusu belli sınırlar içinde bağımsız olarak idare etmeye başlamayınca devletin varlığından söz edilemez. Ayrıca devletler arası bürokrasinin de işlemesi açısından yeni kurulan bir devleti en azından komşu devletlerin tanımasının da şart olduğu aşikardır.Peki Irak ve Suriye topraklarında isyan çıkarıp masumları,kadınları,çocukları katleden İslamiyetle alakası olmayan bu dinsizler topluluğunun adını biz neden İslam ile bağdaştırıyoruz ki?Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi devlet olmanın unsurlarını yerine getiremeyen çapulcu topluluğunu biz neden devlet adıyla anıyoruz.IŞİD! Yani Irak Şam İslam Devleti kısaltması...İşgal ettiği bölgelerde belli bir düzen kursa da devlet yapısını oluşturamamış bir topluluktan bahsediyoruz.Ayrıca bu örgütün bağlantılarına baktığımızda El kaidenin uzantısı olduğunu söylüyor, El Nusra ile barış imzaladığını beyan ediyor.Peki bunlar gerçekte kim? Tabi ki o topraklarda karışıklık yaratmak ve çıkarlarını korumak isteyen Batılı devletlerin kullandığı terör örgütleri.Devlet ise terör örgütünün uzantısı olmaz.Sadece ESED yönetimi ile iyi geçiniyor ki bence ESED yönetimi de artık terör örgütü mantığıyla ülkeyi yönetiyor .ESED onları çok rahatsız etmiyor,onlarda ESED in yerine masum Suriye halkına zulmediyor. O zaman İslam ile bağdaşmayan,devlet olmakla uzaktan yakından alakası olmayan, çapulcu topluluğunun ismini doğru söylemek gerekir.Genelkurmayımız bu ismin içinden İslam terimini çıkardı,DAEŞ(Devlet’ül ırak ve’ş şam) olarak kullanılmasını istedi ama yetmez.Buradan devlet adını da çıkarmak lazım.Kısaltması ne kadar beğenilir bilmem ama ben adını TAEŞ yani TERROR’ ÜL IRAK VE’Ş ŞAM olarak deklere etmeyi uygun görüyorum.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakki - 2 yıl önce
Dogru ve yerinde yazi.