banner238
banner264

BÜYÜK ADALETSİZLİK!

Velilerden gelen şikayetler doğrultusunda bu yazıyı kaleme aldık...

banner295
BÜYÜK ADALETSİZLİK!

 Öncelikle bu yazımızın hiçbir siyasi menfaat içermediğini ve siyasi düşünce farklılığından yazılmadığını bildirmek isteriz. Birçok anne ve baba gibi herkes çocuklarını devletin okullarında okutup yetiştirmek ister. Fakat devlet okulları ne yazık ki çok yeterli olmuyor. Ek bir eğitim desteğine ihtiyaç olduğunu artık sokaktaki sıradan vatandaş bile biliyor(dersane yada özel ders v.s) Destek eğitim olmadan da bu işin zor olacağını herkes biliyor. Bunu herkes böyle kabul ediyor. Milli eğitim kurumlarında birçok öğretmen arkadaşımız var. Onlara dahi sorduğumuzda ‘Kardeşim, imkanın varsa özel ders aldır’ ya da  ‘özel okula ver’ diyor. Ey ülkemizin milli eğitimini yönetenler! Hiç kimse çocuğunun ‘para’ ile okumasını istemez! Ancak bu duruma sebep sizsiniz. İnsanları özel derslere, dersanelere veya özel okul kapılarına siz mecbur yaptınız! Şimdi de bir teşvik konusu aldı başını gidiyor! Bunu bile yüzünüze gözünüze bulaştırdınız! Devlet, özel okula ‘teşvik’  verdiğinden ve özel ders pahalıya patladığından, bir çok veli,  mecburen özel okulların yolunu tuttu. İlk başta herkese teşvik verilecekti, olmadı! Çocuğun başarı puanı ön plandaydı, o da  olmadı! Şimdi ise velilerin aylık gelirine göre planlama yapılıyor…Başka kriterlerde var ama asıl kriter vylık gellinin aylık geliri üzerine oturtulmuş! Yok efendim aylık geliri 1.000lira  altı olanlar şu kadar teşvik puanı… Yok efendim 1.000-2.000 lira arası olanlar şu kadar teşvik puanı v.s … Arkadaş bırakın bin, iki bin, üç bin liralık aylık geliri olanı! Yıllık 8.000-15.000 lira  özel okul ücreti ödeneceği gerçeğinden hareket ederseniz, aylık geliri 5.000 lira olan veli bile zor okutur çocuğunu! Ha şöyle olur elbet! Başvuru yapan kişi; kendi şirketinde ,mağazasında, fabrikasında, gayrimenkul bolluğu içindeyken  asgari ücretli görünüp,  başvuru beyanını buna göre yaparsa ve  gerçekte beyanından katlarca fazla kazanmasına rağmen, gelir olarak sadece asgari ücret bordrosunu gösterirse,  teşvik tabi ki ona çıkar. Ve öylede oldu! Haberiniz var mı? Gönlümüz  ister ki bütün çocuklar eşit şartlarda ve en iyi okullarda eğitimini alsın. Ancak gün geçtikçe eğitim şartları eşitleneceğine aradaki uçurumun arttığına üzülerek şahit oluyoruz! Ayda 5-6 bin kazanan bir doktorun maaş bordosuna bakıp cüzi teşvik, ancak gerçekte iş adamı olup geçimini asgariden gösterenlere daha büyük teşvik demek adaletsizliğin daniskası demektir!  Yaptığımız araştırmalarda görüyoruz ki;  teşvik kazananların çoğu, hak etmediği halde bu hakka sahip olurken, hak eden birçok kişi mağdur oldu!

Şimdi Milli eğitim yetkililerine soruyoruz? Neden daha hakkaniyetli bir gelir araştırması yapılmadı? Neden daha güçlü bir kontrol mekanizması  oluşturulmadı? Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri dönen bu tür dolapları hiç mi göremedi? Binlerce mağdurun hakkını kim, nasıl teslim edecek?

Buradan hükümet ve milli eğitim yetkililerine vatandaşlarımız adına sesleniyoruz! Adaleti sen sağlayamıyorsan, vatandaşından da adalet beklemeyeceksin! Teşvik konusunda adaletli adımlar atılmalı ve mağduriyetler giderilmeli! Kriterler yeniden gözden geçirilip sağlam temellere oturtulmalı.

banner140
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adalet nerede - 2 yıl önce
.Geçen yıl öğrencinin başarı puanı dikkate alındı. Müracaat da az olduğu için herkese verildi. 4 yıl boyuncada almaya devam edecekler.Zengin olsun fakir olsun farketmeden. Bu yıl puanlamada ailenin gelir durumunu yüksek oranda baz aldılar.Bizler yani zengin olan bordrolu çalışanlar teşvik alamadık.Fakir olan kuyumcu,tüccar,mağaza sahibi vb. serbest meslek erbabı 1000-1500 tl gelir gösterip yüksek puan alarak kul hakkına girdiler.Devlette buna çanak tuttu.