banner238
banner264

Devletin ödemeleri 1,1 milyar lirayı bulacak

Başta hizmet binası ve taşıt olmak üzere devletin bu yıl kiralık kullanımları karşılığında bütçeden yaptığı toplam harcama 994 milyon lirayı aştı. Yıl sonunda toplam kira giderlerinin 1,1 milyar lirayı bulması bekleniyor.

banner295
Devletin ödemeleri 1,1 milyar lirayı bulacak

Devlet son dönemde kiralık bina ve taşıtlara ödediği yüksek giderlerle adeta “kiracı” oldu. Maliye Bakanlığı’nın son bütçe verilerine göre kamu kurum ve kuruluşlarının 11 ayda yaptığı kira gideri 994 milyon lirayı aştı. Yapılan hesaplamalar, yıl sonunda bu harcamaların 1,1 milyar lirayı bulacağını ortaya koydu.

Hizmet binası ve taşıt

Bu yılın bütçe performans verilerine göre devlet 11 aylık dönemde en yüklü kira ödemesini kişi ve özel sektör kuruluşlarından kiraladığı hizmet binaları ile taşıtlar için yaptı. Kendi binalarına sığmayan kamu kurumları son dönemde birbiri ardına kiraladıkları devasa hizmet binaları karşılığında 11 ayda 224 milyon lira kira ödemesinde bulundu.

415 milyon lirayı aşar

Aynı şekilde taşıt alımı yerine kiralık araç kullanımına ağırlık verilmesi sonucunda taşıt araçları için ödenen kira tutarı da 157 milyon lirayı aştı. Kiralanan hizmet binalarıyla kiralık taşıtlara 11 ayda yapılan toplam kira ödemesi 381 milyon liraya ulaştı. Yıl sonunda kiralık binalara yapılacak ödemenin 244 milyon, kiralık taşıtlara yapılacak ödemenin de 171 milyon liraya yükseleceği hesaplandı. Buna göre sadece bu iki kalem için yapılan kira ödemesinin 415 milyon lirayı aşması bekleniyor.

Deniz ve hava taşıtı

Yine lojmanları satarak bunların sayılarını azaltmayı hedefleyen devlet, özel sektör ile vatandaşlardan bina kiralayıp lojman olarak kullandığı binalar için 11 ayda 18,1 milyon lira kira ödedi.

Ayrıca kiralanan uçak ve helikopter gibi hava araçları için ödenen kira da 128 milyon lirayı aştı. Deniz taşıtları için 104 bin lira, canlı hayvanlar için 3 milyon lira, iş makineleri için 156 milyon lira ve personel servisleri için de 326 milyon lira kira ödendi.

Lojman için bina alındı

Devlet taşıt kiralamanın yanı sıra 11 ayda 105 milyon lira ödeyip yeni taşıt aldı. Ayrıca hizmet binası yapmak amacıyla ise 200 milyon lira değerinde arsa ile 20 milyon lira değerinde bina satın alan devlet, lojman amaçlı kullanmak üzere de 116 bin lira değerinde bina satın aldı.

Akaryakıta 1.6 milyar lira gitti

Ka­mu ku­rum­la­rı ki­ra­la­dı­ğı ta­şıt­lar ile ken­di en­van­te­rin­de bu­lu­nan ta­şıt­la­rı kul­lan­mak için 11 ay­da 1 mil­yar 456 mil­yon li­ra tu­ta­rın­da akar­ya­kıt pa­ra­sı öde­di. Yıl so­nu­na ka­dar akar­ya­kı­ta ya­pı­la­cak öde­me­nin de 1,6 mil­yar li­ra­yı bul­ma­sı bek­le­ni­yor. Ay­nı şe­kil­de ta­şıt­la­rın ba­kım ve ona­rı­mı için 123 mil­yon li­ra öde­me ya­pan dev­let, loj­man­la­rın ba­kım ona­rı­mı için 16 mil­yon, sos­yal te­sis ba­kım ona­rı­mı için de 5,5 mil­yon li­ra pa­ra har­ca­dı.


KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.