banner238
banner264

Doğu sınırı mayından temizlenecek

Türkiye’nin İran ve Ermenistan sınırındaki 11 milyon 665 bin metrekarelik alan mayından temizlenecek. Proje için 52 milyon Euro bütçe belirlendi.

banner295
Doğu sınırı mayından temizlenecek

Tür­ki­ye, İran ile Er­me­nis­tan sı­nır­la­rın­da­ki ma­yın­la­rı te­miz­le­mek için ha­re­ke­te geç­ti. İçiş­le­ri Ba­kan­lı­ğı 2014 yı­lı per­for­mans prog­ra­mı­na gö­re, pro­je kap­sa­mın­da Er­me­nis­ta­n’­la İran sı­nır­la­rın­da top­lam 11 mil­yon 665 bin met­re­ka­re­lik ala­nın ma­yın­dan te­miz­len­me­si amaç­la­nı­yor. İlk aşa­ma­da bu ala­nın 2014 yı­lın­da 4 mil­yon met­re­ka­re­lik bö­lü­mü ma­yın­dan arın­dı­rı­la­cak. Pro­je için 52 mil­yon 450 bin eu­ro büt­çe be­lir­len­di.

Büt­çe­nin yüz­de 75’i Av­ru­pa Bir­li­ği (AB), yüz­de 25’i ise Mil­li Sa­vun­ma Ba­kan­lı­ğı büt­çe­sin­den kar­şı­la­na­cak. Pro­je için 26 adet ra­dar­lı ve sen­sör­lü ke­şif gö­zet­le­me ara­cı alı­na­cak. Tek­no­lo­ji alı­mı için 26 mil­yon 400 bin Eu­ro­’luk öde­nek ay­rıl­dı. Ke­şif araç­la­rı, he­def­le­rin tes­pi­ti ve ve­ri­le­rin ope­ras­yon mer­ke­zi­ne ile­til­me­si­ni sağ­la­ya­cak. Araç­lar ay­nı za­man­da bil­gi­sa­yar kon­trol­lü sis­tem ve vi­de­o ka­yıt özel­li­ği­ne sa­hip ola­cak.

Modern sınır gözetimi

Türkiye’nin Doğu sınırlarının mayından temizlenmesi projesiyle AB’nin sınır yönetimi politikaları doğrultusunda yasa dışı göç ve sınır aşan suçların önlenmesi amaçlanıyor. Ayrıca, teknolojik destekli modern sınır gözetimi sisteminin kurulması hedefleniyor.


BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.