banner238
banner264

Dosya polemiği

Başbakan Erdoğan, CHP’nin 2004’te Şişli Belediyesi için hazırlattığı raporda Mustafa Sarıgül ile ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarının bulunduğunu açıklayarak “Niye aday gösterdiniz” diye sordu. Sarıgül’den “Kaybetmenin telaşı sağduyunun önüne geçmiş” yanıtı geldi.

banner295
Dosya polemiği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen İstanbul ilçe belediye başkan adayları tanıtım töreninde konuştu. Konuşmasında yolsuzluk operasyonuna değinen Erdoğan, CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’le ilgili yolsuzluk ve rüşvet iddialarının, CHP’nin 2004 yılında Şişli Belediyesi için hazırlattığı komisyon raporunda yer aldığını savundu. Erdoğan özetle şunları söyledi:

‘NEDEN ADAY YAPTINIZ?’

“Ben geçen gün CHP’nin genel müdürüne bir çağrıda bulundum. ‘İstanbul adayınızın dosyasını açıklayın yoksa ben açıklayacağım’ dedim. İki gündür hiç cevap yok. Elimde CHP’nin hazırlamış olduğu Şişli Belediyesi’ne ait araştırma komis-yonunun raporu var. Çalışma yapılmış, çalışmanın raporunda CHP adayı ile ilgili iddialar tüm belgeleriyle bu 57 sayfalık raporda var. Yapı ruhsatı üzerinde çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük var. Şişli Belediyesi’nde başta başkan olmak üzere, kaçak inşaat yapımına sürekli göz yumulmuş hatta yardımcı olunmuş. Bu raporun ardından Şişli Belediye Başkanı partiden ihraç edildi. TMSF bu kişinin malvarlığına el koydu. TMSF’ye yeni belgeler verildiği için mallarına el konuldu. Yine genel başkanı konuşamıyor birileri vasıtasıyla konuşuyorlar. Yolsuzluğu bulunan birini neden aday olarak açıklıyor?”

Açıklamaıyorsanız namertsiniz

Konuşmasında İstanbul merkezli yolsuzluk operasyonuna değinen Başbakan Erdoğan, “Yolsuzluk diyerek paralel yapının üstünü örtmeye çalışıyorlar. Elinizde ne varsa açıklayın açıklamıyorsanız namertsiniz. Eğer Tayyip Erdoğan’la ilgili bir şey varsa onu da açıklayın. Benim abdestimden, namazımdan şüphem yok. Bize yolsuzluk yapıyor diyenler aynaya baksınlar. Oğluma yakıştıranlar hepsi iftiradır. Ne oğlum ne de damadım ne rüşvete ne yolsuzluğa bulaşmamışlardır haram-da elleri gözleri yoktur” dedi

SARIGÜL’DEN JET CEVAP

Mus­ta­fa Sa­rı­gül, Baş­ba­kan Er­do­ğa­n’­ın, ken­di­si­ne yö­nelt­ti­ği “yol­suz­lu­k” id­di­ala­rı­na ya­nı­tı Twit­ter he­sa­bı üze­rin­den ver­di. Sa­rı­gül, “Ka­ra pro­pa­gan­da kay­be­den­le­rin oyu­nu­dur. İf­ti­ra ve ka­ra­la­ma­lar ile bü­yük yü­rü­yü­şü­mü­zü dur­du­ra­ma­ya­cak­sı­nız. Baş­ba­ka­n’ın he­ye­ca­nı­nı an­lı­yo­rum. Kay­bet­me­nin te­la­şı sağ­du­yu­nun önü­ne geç­miş­ti­r” de­di.

DA­NIŞ­TAY RED­DET­Tİ

Er­do­ğa­n’­ın Sa­rı­gül ve CHP’­ye yö­nelt­ti­ği id­di­ala­ra CHP adı­na ilk tep­ki Ge­nel Baş­kan Yar­dım­cı­sı Sez­gin Tan­rı­ku­lu­’n­dan gel­di. Tan­rı­ku­lu, Twit­ter he­sa­bın­dan şun­la­rı yaz­dı: “Baş­ba­kan per­vaz­sız; 2003’ten be­ri sen ik­ti­dar­sın; yar­gı­dan ak­lan­mış id­di­ala­rı şim­di ni­ye or­ta­ya ko­yu­yor­sun; bir de hu­kuk­tan bah­se­di­yor. Baş­ba­ka­n’­ın per­vaz­sız id­di­ala­rı Da­nış­tay ta­ra­fın­dan in­ce­len­miş, 22 id­di­anın 21’ne ret, 1’ne izin çık­mış, 1 ile il­gi­li de be­ra­at ka­ra­rı var. Baş­ba­ka­n’ın açık­la­ma­la­rı if­la­sı­nın ila­nı­dır. Baş­ba­kan­lık şi­ka­yet ma­ka­mı de­ğil ic­ra­at ma­ka­mı­dır! Rüş­ve­te el koy­dun, ol­ma­dı, şim­di di­be vur­dun!”


BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.