banner238
banner264

Dünya medyası flaş haber olarak duyurdu

New York Times haberini “Erdoğan hükümetini zorlayan ve ülkeyi kutuplaştıran derin yolsuzluk skandalı” ifadeleriyle geçti. Reuters ise bakanların “Hükümet ile yargıyı karşı karşıya getiren” yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa ettiklerini duyurdu.

banner295
Dünya medyası flaş haber olarak duyurdu

Çev­re ve Şe­hir­ci­lik Ba­ka­nı Er­do­ğan Bay­rak­tar, Eko­no­mi Ba­ka­nı Za­fer Çağ­la­yan ve İçiş­le­ri Ba­ka­nı Mu­am­mer Gü­le­r’­in is­ti­fa­la­rı dün­ya ba­sı­nın­da ge­niş yan­kı uyan­dır­dı. İş­te ulus­la­ra­ra­sı ba­sın­da flaş ola­rak du­yu­ru­lan ha­ber­ler:

YOLSUZLUK SKANDALI

AFP: Türkiye’deki rüşvet soruşturmasının ardından istifasını açıklayan Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar, görevinden ayrılan üçüncü bakan olurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da aynı yolu izlemeye çağırdı. Bayraktar, “Bakanlık ve milletvekilliği görevimden ayrılıyorum. Başbakan’ın da istifa etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Bayraktar, Başbakan Erdoğan’a aynı yoldan yürüme çağrısı yapan tek bakan oldu. Türkiye’de Erdoğan hükümetini rahatsız eden büyük yolsuzluk skandalı kapanına kısılan Ekonomi ve İçişleri bakanları da istifasını açıklamıştı.HÜKÜMET İLE YARGI KARŞI KARŞIYA

Reuters: Türkiye’deki üst düzey yolsuzluk soruşturması kapsamında istifa eden üçüncü bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar oldu. Bayraktar’dan kısa süre önce de İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hükümet ile yargıyı karşı karşıya getiren ve yabancı yatırımcının güvenini sarsan yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa etmişti. Güler ve Çağlayan’ın oğulları, rüşvet suçlamasıyla 17 Aralık’ta tutuklanan 24 kişi arasındaydı. Bayraktar’ın oğlu da soruşturma kapsamında kısa süreliğine gözaltına alınmıştı.

EN KÖTÜ SİYASİ KRİZ

Associated Press: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müttefiklerini hedef alan ve 10 yılı aşkın süredir devam eden iktidarının en kötü siyasi krizlerinden biri haline gelen yolsuzluk ve rüşvet skandalında oğulları gözaltına alınan üç bakan istifa etti.

El Cezire: Türkiye’de bakan oğullarının ve tanınmış işadamlarının tutuklandığı üst düzey bir yolsuzluk operasyonu, iki bakanın istifasını getirdi.

BAYRAKTAR’IN İSTİFA ÇAĞRISI

BBC: Oğulları yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Türk Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler görevlerinden ayrıldı. Birkaç saat sonra Çevre Bakanı bir Türk televizyonuna görevini bıraktığını açıkladı. “Bu milletin ve ülkenin iyiliği için, Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. Bayraktar, kendisinin skandalda suçlanmadığını ancak Başbakan’ın istediği kişiyi görevden alma hakkı olduğunu belirterek, “Ama ben istifa baskısını kabul etmiyorum çünkü soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Başbakan’ın talimatıyla yapıldı” diye konuştu.YAPRAK DÖKÜMÜ

Wall Street Journal: Türk hükümeti üç bakanın istifasıyla sarsıldı. Ülkenin siyasi yapısını ve piyasalarını da sarsan bu olay, üst düzey yolsuzluk davasındaki ilk yaprak dökümü oldu.

New York Times: Erdoğan hükümetini zorlayan ve ülkeyi kutuplaştıran derin yolsuzluk skandalında, iki Türk bakan istifa etti. Soruşturma; geçen yaz liberal ve laik protestocular öncülüğündeki hükümet karşıtı gösterilerle boğuşan hükümete yönelik en güçlü meydan okuma girişimi olmaya aday.

KADERİNİ BELİRLEYEBİLİR

Bloomberg: Muhalefet öncülüğünde İstanbul’un göbeğinde gerçekleştirilen hükümet karşıtı gösterilerden altı ay sonra, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bu kez 11 yıl boyunca iktidarda kalmasına yardımcı olan müttefikleriyle savaşıyor. Erdoğan‘ın müttefiklerinin rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alındığı iktidar mücadelesi, sadece polis ve yargıyı bölmekle kalmadı; aynı zamanda İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın istifasına neden oldu. Söz konusu iktidar savaşının sonucu, darbe girişimi olarak tanımladığı bu operasyonla mücadele edeceğini söyleyen 59 yaşındaki Başbakan’ın kaderini ve bırakacağı mirası da belirleyebilir.


KAYANAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.