banner238
banner264

HANGİ SAĞLIK HİZMETLERİNE PARA YOK ?

SGK Tarafından Ödeme Yapılmayan Sağlık Hizmetleri Nelerdir ? Merak Edilen Sorunun Cevabı ..

banner295
HANGİ SAĞLIK HİZMETLERİNE PARA YOK ?

 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Sosyal Güvenlik Kurumunca ödeme yapılmayacak sağlık hizmetleri sayılmıştır.Buna göre;

 

 1)  Vücut  bütünlüğünü  sağlamak  amacıyla  yapılan  ve  iş  kazası  ile  meslek  hastalığına,  kazaya,  hastalıklara  veya konjenital nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan durumlarda yapılacak sağlık hizmetleri dışında estetik amaçlı yapılan her türlü sağlık hizmeti ile estetik amaçlı ortodontik diş tedavileri.

 2) Sağlık Bakanlığınca  izin veya  ruhsat verilmeyen sağlık hizmetleri  ile Sağlık Bakanlığınca  tıbben sağlık hizmeti olduğu kabul edilmeyen sağlık hizmetleri.

3)   Yabancı  ülke  vatandaşlarının;  genel  sağlık  sigortalısı  veya  genel  sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayıldığı tarihten önce mevcut olan kronik hastalıkları,

4)    Yöntem,  tür, miktar  ve  kullanım  sürelerinin  belirlenmesi sonucunda Kurumca finansmanı sağlanacak sağlık hizmetlerinin kapsamı dışında bırakılan sağlık hizmetleri.

 Yukarıda sayılanların  uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar Sağlık Bakanlığının uygun görüşü alınarak, Sosyal Güvenlik Kurumunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

 

Cengiz TÜRK

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir.
SPK Lisanslı Bağımsız Denetçi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.