banner238
banner264

Kredi kartında taksit yapanlar yandı

Kredi kartlarında yaşanan taksit çılgınlığı 1 Şubat’ta sona erecek. Ancak milyonlarca vatandaş yeni sisteme 47,3 milyar liralık taksitli kart borcuyla yakalandı. Ödeme sıkıntısı nedeniyle kart batağının artması bekleniyor.

banner295
Kredi kartında taksit yapanlar yandı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) harcamaları kısmak amacıyla kredi kartlarıyla yapılan alışverişlere taksit sınırlaması getirmesi, taksitli kart borçlarının geri ödenmesinde sıkıntılara yol açacak.

734 milyon lira düştü

BDDK’nın verilerine göre yeni düzenleme 47,3 milyar lirayı bulan taksitli kart harcamalarını olumsuz etkileyecek. Düzenlemenin duyulmasıyla birlikte ekim ayından bu yana taksitli harcamalarını azaltmaya çalışan tüketiciler sadece 734 milyon lirayı taksitten kurtarabildi.

Yüzde 57’ye yükseldi

Taksitli kredi kartı harcaması, henüz vadesi gelmemiş, sonraki dönemlere ait borç tutarını da içeren bireysel kredi kartı borç bakiyesini ifade ediyor. Mağazaların yanı sıra bankaların sunduğu ilave taksit fırsatlarının her geçen gün artmasıyla bu tür harcamalar olağan-üstü arttı. 2010’da karttan yapılan harcamaların yüzde 40,8’i taksitli, yüzde 59,1’i taksitsizken, bugün yüzde 56,8’i taksitli, yüzde 43,2’si taksitsiz hale geldi.

Yüzde 221’lik artış

Taksitli kredi kartı harcamalarının adeta teşvik edilmesi kredi kartındaki taksitli-taksitsiz harcama dengesini adeta altüst etti. Taksitli kredi kartı harcamalar son 1 yılda yüzde 23 son 4 yılda da yüzde 221 oranında artarken, taksitsiz kart harcamalarındaki son 1 yıllık artış yüzde 10, son 4 yıllık artış da yüzde 68’de kaldı. Geçtiğimiz ekim ayından bu yana taksitli harcamaların artış hızı çok az da olsa yavaşlama gösterse de sonucu değiştirmedi.

Temassızda üst limit 50 liraya çıktı

Kart kul­la­nı­cı­la­rı­nın şif­re gir­me­den, ka­sa­da kart­la­rı­nı POS ci­ha­zı­na oku­ta­rak ger­çek­leş­tir­di­ği te­mas­sız öde­me­ler­de üst li­mit tu­ta­rı 35 li­ra­dan 50 li­ra­ya yük­sel­di. BKM’­nin araş­tır­ma so­nuç­la­rı­na gö­re na­kit öde­me­ler 26 sa­ni­ye­de, ban­ka ve­ya kre­di kar­tı ile öde­me­ler 16 sa­ni­ye­de ger­çek­leş­ti­ri­lir­ken, te­mas­sız öde­me­ler 9 sa­ni­ye­de ta­mam­la­nı­yor.

4,8 milyar liralık batık

BDDK Şubat 2014’ten itibaren kredi kartıyla yapılabilecek harcamaları, bankaların sunacağı tüm fırsatlar da dahil olmak üzere 9 ayla sınırladı. Dolayısıyla harcamalarını ancak yeni taksitlerle devam ettirebilen vatandaşlar yeni sınırlamaya ayak uydurmakta ciddi zorluk yaşayacak. Taksitli harcamayı azaltmaya yönelik önlemlerinde sadece 734 milyon lirada kalması, sorunun büyüklüğünü daha da net ortaya koydu. Yeni düzenleme nedeniyle kredi kartı batık oranlarında artış olabileceği ifade ediliyor. Batık kart tutarı son bir yılda yüzde 23,5 artarak 4,8 milyar liraya çıkmıştı.


KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.